Bolečino lahko povzroči tudi čustveno ali mentalno stanje. Znanstveniki so dokazali, da lahko čustva sprožijo fizično bolečino, saj se aktivirajo ista področja v možganih kot, če se pojavi bolečina. Psihološka povezava med možgani in telesom je že dokazana. Tu pa je 10 različnih oblik bolečine, ki so povezane s čustvi, občutki in mislimi. S tem znanjem, boste lahko tudi na čustveni ravni naredili korake v pravo smer, da bi znova pridobili dobro počutje.
1. Bolečina v hrbtu
Področje hrbta in ramen je nedvomno področje telesa, kjer čutimo največ napetosti mišic, ki so posledice stresa, negativnih čustev. Kiropraktiki, osteopati in drugi zdravilci že dolgo pojasnjujejo, da se stres in anksioznost najpogosteje kažejo z bolečinami v hrbtu.
2. Glavoboli, migrene
''Stres se lahko pojavi v različnih oblikah. Lahko gre za stres zaradi pomanjkanja časa, čustveni stres, stres zaradi utrujenosti in vsa ta negativna čustva lahko sprožijo migreno,'' je pojasnila psihoterapevtka dr. Christina Peterson. Čustva, kot so jeza, anksioznost, jok, žalost in depresija lahko sprožijo glavobol in migrene. Zdravniki svetujejo, da si v tem primeru pomagate s sprostitvenimi tehnikami, meditacijo in opazovanjem telesa, in sicer tako, da spremljate, v katerih primerih se takšni glavoboli pojavijo. Sprožilcem se poskusimo v prihodnosti izogniti.
3. Bolečina v vratu
Nakopičena negativna čustva lahko sprožijo tudi bolečine v vratu. Prav te bolečine so po podatkih klinike Calm ene najpogostejših, s katerimi se spopadejo ljudje, ki trpijo za anksioznostjo ali drugimi podobnimi duševnimi motnjami. Anksioznost se lahko pojavi zaradi finančnih težav, težav v partnerskih odnosih, lahko je posledica dolgotrajne žalosti, utrujenosti ...
4. Bolečine v ramenih
Številni kineziologi verjamejo, da je področje ramen tisto, ki je najprej na udaru, če smo pod velikimi pritiski. Prav zato naj bi rekli tudi, da 'nosimo vsa bremena na ramenih'. Tudi v tem primeru lahko pomagajo sprostitvene tehnike, masaža in joga.
5. Bolečine v želodcu, krči
Vsi dobro vemo, da nas v stresnem obdobju lahko prične boleti želodec. Boleč želodec je povezan tudi z zaskrbljenostjo, strahovi in skrbmi. Če ta čustva izkušamo pogosto in dlje časa, se lahko pojavijo bolečine v želodcu. Kronični stres lahko prav tako dokazano privede do razjede na želodcu.
6. Bolečine v komolcu
Dr. Alan Fogel je v članku v reviji Psychology Today zapisal: ''Vsa čustva se lahko izrazijo tudi z bolečinami v sklepih. Komolec ni izjema. Medtem ko medicinska stanja, kot je artritis, povzročajo bolečino in okorelost, se lahko duševna stanja, kot so anksioznost in depresija prav tako izrazijo v nekaterih delih telesa ... vključno s komolci.''
7. Bolečina v rokah
Podobno kot bolečina v komolcih, se lahko pojavi tudi bolečina v dlaneh ali rokah. Nekateri pravijo, da se ta bolečina izrazi zaradi občutkov izoliranosti in osamljenosti. Dr. Fogel pravi, da se vsaka čustvena bolečina izrazi tudi kot fizični simptom.
8. Bolečine v kolkih
Človeško telo ima v kolkih več živčnih končičev, kot bi si mislili. Čustveni stres se zato lahko kaj hitro manifestira tudi v bolečino na tem predelu.
9. Bolečine v kolenu
Številni živci, ki so povezani z možgani, so tudi v kolenu. Prav zato je možno, da anksioznost, strah, depresija in drugi negativni občutki sprožijo bolečine v kolenu.
10. Bolečina v nogah
Takole podiatristi povezujejo čustvena in fizična stanja, ki izzovejo bolečino v nogah: ''Ljudje, ki so pod stresom, se spopadejo s celo vrsto biomehanskih težav. Nočem biti guru, a prepričan sem, da obstaja povezava med spodnjimi okončinami in bolečinami v stopalih in emocionalnem stanju posameznika.'' Strokovnjaki iz univerze Columbia pa priznavajo, da obstajajo določeni dokazi, ki kažejo povezavo med psihološkimi stanji in fizičnimi simptomi in da bi lahko bilo zdravljenje pravega vzroka težav lahko bil odgovor pri odpravljanju bolečin v telesu.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV