Bulica v prsnem tkivu je lahko prvi znak raka dojke. Prav zato je pomembno, da ženske redno pregledujejo svoje dojke in opazujejo, ali je prišlo do kakšne spremembe. Bulice niso nujno znak raka, ampak gre lahko tudi za kaj manj resnega. Kljub temu v primeru, da čutite kakšne nenavadne spremembe v dojki, obiščite zdravnika.
2. Srbeča koža
Telo se na raka odzove tako kot na bakterijo. Imunski sistem se proti njemu bori z belimi krvnimi celicami in ga na ta način skuša uničiti. To poveča pretok krvi na področju, kjer so rakave celice, zaradi česar je področje lahko bolj toplo, rdečkasto, spremeni barvo, dobimo občutek, da je napeto ali da je koža srbeča.
3. Rane, ki se ne zacelijo
Če ste opazili, da se ureznina ali druga poškodba kože celi res dolgo časa, je to lahko tudi znak raka. Telo mora postavljati prioritete in rak je na prvem mestu. Prav zato se rana ali kakšna druga poškodba telesa celi počasneje.
4. Bulica na jeziku ali v ustih
Bulice, ki se pojavijo v ustih – na dlesnih, v grlu, na jeziku ali drugem okoliškem tkivu – in so bele barve, bi morali pokazati svojemu zdravniku.
5. Težave s požiranjem, izguba apetita
Imate težave s prebavo, težko požirate hrano ali ste izgubili apetit. O teh težavah se posvetujte z zdravnikom, saj lahko povzročijo, da vaše telo ne more več dobro absorbirati hranil iz hrane, ki jo zaužijete.
6. Kri v blatu
Ste opazili nenavadne težave s prebavo, ki trajajo več kot dva dni. Ste opazili tudi kri v blatu? To je lahko znak hemeroidov ali drugih težav, lahko pa tudi raka na debelem črevesu ali danki. Ob vsaki krvavitvi iz danke morate obiskati zdravnika.
7. Spremembe pri uriniranju
Naš mehur deluje normalno, ko smo zdravi. Če opazite spremembo moči odvajanja urina, barve, vonja, prisotnost krvi v urinu, potem obiščite zdravnika.
8. Krvavitve
Vse nepojasnjene krvavitve bi morali vedno preveriti pri zdravniku. Nenavadna krvavitev iz nožnice, prsne bradavice ali pri katerem koli drugem izcedku iz telesa, lahko kažejo na resne težave.
9. Spremembe glasu
Rak grla lahko povzroči spremembo glasu. Če ste opazili, da se vam je spremenil glas ali vas je na to opozoril kdo drug, se o tem posvetujte s svojim zdravnikom.
10. Vztrajen kašelj
Rak pljuč, požiralnika, grla in celo želodca lahko povzroči nenehen kašelj. Če imate vztrajen kašelj, ki je boleč ali odkrijete, da kašljate kri, se posvetujte z zdravnikom. O vsakem kašlju, ki traja dlje kot 1 do 2 tedna, bi se morali posvetovati z zdravnikom.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV