Vizita.si
Prvi korak pri zdravljenju je zagotovo ta, da si obljubite, da boste zdravljenje sladkorne bolezni vzeli resno.

Bolezni

11 načinov, kako se izogniti zapletom pri diabetesu

Katja Benčina
06. 01. 2010 15.15
2

Živeti z diabetesom je vseživljenjska naloga, kar pomeni, da ob izbruhu bolezni ne gre brez doslednega zdravljenja. Dobra novica pa je, da se vam trud za zdravljenje še kako izplača, saj lahko z njim zmanjšate možnosti za resnejše zaplete.

Prvi korak pri zdravljenju je zagotovo ta, da si obljubite, da boste zdravljenje sladkorne bolezni vzeli resno.
Prvi korak pri zdravljenju je zagotovo ta, da si obljubite, da boste zdravljenje sladkorne bolezni vzeli resno.FOTO: iStockphoto
Čeprav zdravila za sladkorno bolezen še niso razvili, pa bolezen je obvladljiva. Za to so potrebne močna volja, potrpežljivost in samodisciplina. V tem primeru se sladkorni bolnik lahko izogne srčnim boleznim, visokemu krvnemu pritisku, poškodbam oči in slepoti, resnim poškodbam stopal, boleznim dlesni, poškodbi živcev in okvari ledvic. Preverite 11 načinov, s katerimi se lahko izognete zapletom pri sladkorni bolezni.
Športna aktivnost naj bo del vsakdana sladkornega bolnika.
Športna aktivnost naj bo del vsakdana sladkornega bolnika. FOTO: iStockphoto

1. Primite diabetes za roge

Prvi korak pri zdravljenju je zagotovo ta, da si obljubite, da boste zdravljenje sladkorne bolezni vzeli resno. Pri tem vam bo v največjo pomoč vaš zdravnik, ki vas bo z boleznijo seznanil in vam podal napotke, ki se jih držite. Pridobite pa čim več podatkov o sladkorni bolezni tudi iz drugih virov. Ogromno informacij lahko preberete na spletu, v knjigah, izkušnje ljudi s sladkorno boleznijo pa lahko preberete tudi na spletnih forumih. Zavedati pa se morate, da nihče nima večjega vpliva na vaše zdravje kot vi sami.

2. Skrbite za zdravo življenje

Prehranjujte se zdravo in se držite napotkov zdravnika, športna aktivnost naj bo del vašega vsakdana, vzdržujte zdravo telesno težo, nadzorujte sladkor v krvi. Nikar se ne bojte svojega zdravnika povprašati vsega, kar vas o diabetesu zanima.

3. Prenehajte kaditi

Nikar ne kadite. Če ste kadilec, prosite svojega zdravnika, naj vam pri prenehanju pomaga. Ta razvada namreč poveča tveganje za nastanek zapletov pri diabetesu, kot so srčni zastoj, kap, poškodbe živčevja in bolezni ledvic. Pravzaprav imajo kadilci, oboleli za sladkorno boleznijo, kar trikrat večje možnosti, da bodo umrli za kardiovaskularnimi boleznimi, kot nekadilci z diabetesom. Zato je še kako pomembno, da s svojim zdravnikom predebatirate, kako bi se lahko odvadili kajenja.

Kadilci, oboleli za sladkorno boleznijo, imajo kar trikrat večje možnosti, da bodo umrli za kardiovaskularnimi boleznimi kot nekadilci z diabetesom.
Kadilci, oboleli za sladkorno boleznijo, imajo kar trikrat večje možnosti, da bodo umrli za kardiovaskularnimi boleznimi kot nekadilci z diabetesom.FOTO: iStockphoto

4. Imejte nadzor nad krvnim pritiskom in holesterolom

Tako kot sladkorna bolezen lahko tudi visok krvni pritisk poškoduje vaše žilni obtok. K temu pa pripomore še holesterol. Če pa se vse te tri težave združijo, lahko vodijo do srčnega zastoja, kapi in drugih bolezni, ki lahko ogrozijo vaše zdravje. Zdrava prehrana in redna telovadba vam bosta v veliko pomoč pri nadzorovanju vašega krvnega pritiska in holesterola.

5. Ne izpuščajte rednih pregledov

Nikar ne pozabljajte na vaše redne preglede, saj so pri sladkornih bolnikih še kako pomembni. Na pregledu namreč zdravnik preveri, ali ste izpostavljeni kakšnim zapletom diabetesa, kot so znaki, ki kažejo na poškodbe ledvic, poškodbe živčevja in srčnih bolezni.

6. Redno hodite k okulistu

Pomembni pa so tudi očesni pregledi, saj sladkorna bolezen pogosto povzroča očesne zaplete in lahko celo povzroči slepoto. Do tega pride zaradi spremenjenih kapilar v očesni mrežnici. Te so razširjene in nagnjene h krvavitvam. Če je krvni sladkor dlje časa zvišan, se pojavijo na očesnem ozadju številne različno velike krvavitve, nastanejo nove kapilare in razraste se vezivo. To pripelje do slabovidnosti in včasih tudi do slepote. Ker se okvara oči pojavi že zelo zgodaj po tem, ko oseba oboli za sladkorno boleznijo, je treba vseskozi redno pregledovati bolnikovo očesno ozadje.

Nikar ne pozabljajte na vaše redne preglede, saj so pri sladkornih bolnikih še kako pomembni.
Nikar ne pozabljajte na vaše redne preglede, saj so pri sladkornih bolnikih še kako pomembni.FOTO: iStockphoto

7. Odmerke insulina jemljite pravočasno

Pri sladkornih bolnikih, ki se zdravijo z injekcijami insulina, je pomembno, da svoje odmerke jemljejo pravočasno.

8. Skrbite za zdravje svoje ustne votline

Oboleli za diabetesom so bolj izpostavljeni okužbam dlesni, zato si dvakrat na dan umivajte zobe in redno hodite na zobozdravstvene preglede (dvakrat na leto). Če so vaše dlesni rdeče in zatekle, se takoj posvetujte z vašim zobozdravnikom.

9. Pazite na svoje noge

Pri ljudeh s sladkorno boleznijo se pogosto razvijejo težave s stopali. Do tega pride zaradi okvare žil in živcev v celi nogi. Nastanejo lahko majhne ranice, ki se ne zacelijo. K tovrstnim težavam prispevajo še nepravilna obutev, nepravilna nega nog, nestrokovna pedikura, poškodbe in okužbe ran. Če omenjenih težav ne zdravite, lahko pride do resne infekcije. Da bi preprečili te težave, storite naslednje:

- noge umivajte vsak dan v mlačni vodi,

- nežno jih osušite z brisačo, še posebej med prsti,

- noge namažite z vlažilno kremo ali losjonom,

- vsak dan preverite, če imate otiščance, vreznine, rane, pordelost, otekline,

- če imate kakršne koli težave z nogami, ki se ne pozdravijo v nekaj dneh, se takoj posvetujte z zdravnikom.

Pri ljudeh s sladkorno boleznijo se pogosto razvijejo težave s stopali.
Pri ljudeh s sladkorno boleznijo se pogosto razvijejo težave s stopali.FOTO: iStockphoto

10. Če pijete alkohol, ga pijte zmerno

Alkohol lahko povzroči nizko raven sladkorja v krvi, zato je zelo pomembno, da če se že odločite za pitje alkohola, to storite vedno le ob kosilu. Nikar pa ne pozabite všteti kalorije alkohola v svoj dnevni program uživanja kalorij.

11. Stres vzemite resno

Če ste pod stresom, je več možnosti, da boste pozabili na svojo dnevno rutino nadzorovanja sladkorne bolezni. Hormoni, ki se sproščajo med tem, ko smo pod stresom, lahko na insulin delujejo tako, da ta ne deluje več pravilno. Zato se priučite tehnik sproščanja in se naučite nadzorovati stres.

Najpomembneje pa je, da ostanete pozitivni in da se zavedate, da je nadzorovanje diabetesa predvsem odvisno od vas. Če ste pripravljeni to sprejeti in se držati navodil vašega zdravnika, vam diabetes ne bo napoti pri aktivnem in zdravem življenju.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650