Vizita.si
image (28)

Bolezni

21-letnica je mislila, da ima mačka. 24 ur kasneje je umrla

K.B.
21. 09. 2016 08.03
4

21-letna Jennifer Gray se je spopadala s slabostjo in glavobolom. Ker se je prejšnji dan zabavala s prijatelji, je mislila, da ima mačka. A samo nekaj ur kasneje se je izkazalo, da gre v resnici za smrtno nevarni bakterijski meningitis. 24 ur kasneje je umrla.


Obupana mati, 52-letna Edwina Gray, še danes ne more verjeti, da je praktično čez noč izgubila svojo hčer. ''Meningitis je uničil mojo družino. Prišel je od nikoder in to je najhujša možna stvar, ki se lahko zgodi nekomu, ki ima edinko. Želim si, da bi ljudje bolje poznali meningitis. Bila je povsem zdrava, nato pa nenadno možgansko mrtva,'' pripoveduje.

Mlada Škotinja je bila študentka tretjega letnika forenzične znanosti na Univerzi zahodne Škotske v mestu Paisley. Vse od aprila se je spopadala z oteklim grlom, kašljem in izcedkom iz nosu. 15. aprila je s prijatelji šla na zabavo, naslednji dan pa se je počutila slabo. Zjutraj ji je bilo slabo in se ji je vrtelo, zato je mislila, da ima mačka. V to so bili prepričani tudi njeni starši.

A samo v 24 urah so se njeni simptomi tako poslabšali, da so medicinske sestre staršem po telefonu naročile, naj jo takoj pripeljejo na urgenco. Jennifer je v bolnišnici začela izgubljati zavest, bila je bleda, zmedena in vročična. ''Ko smo prišli v bolnišnico, je bila že v zelo slabem stanju. Stanje se je hitro slabšalo. Bila je zelo tiha in izgubljala zavest. Takrat me je pričelo resno skrbeti,'' pove mati. Šla je na intenzivno nego, kjer so jo morali dati v umetno komo. Zdravniki so ji s CT-jem slikali glavo, posnetek pa je pokazal oteklino možganov in vensko trombozo. Materi so povedali, da je bila oteklina možganov posledica meningitisa. Šokirana Edwina je ostala brez besed. ''Vedela sem, da je meningitis lahko nevaren za otroke, ki odraščajo, a Jennifer ni bila več otrok. Tudi najbolj značilnih simptomov meningitisa ni imela, torej izpuščajev po telesu.''

Tako hitro napredujočega primera meningitisa v bolnišnici še niso videli. Ko so Jennifer pripravljali na operacijo, da bi ublažili oteklino možganov, je bilo že prepozno. Za mrtvo so jo razglasili ob pol osmih zvečer. 

Jennifer je trpela za bakterijskim meningitisom, družina pa se je odločila, da bodo njene organe darovali drugim, ki jih potrebujejo. Mlada Škotinja je tako rešila življenja petih ljudi, njena mati pa se sedaj zavzema za to, da bi ljudje bolje poznali meningitis ter pomaga zbirati sredstva za raziskave te smrtno nevarne bolezni. ''Mladi ljudje na fakultetah imajo prav tako večje tveganje za meningitis in septikemijo, saj so v kontaktu s tako veliko drugimi študenti in nekateri izmed njih lahko nezavedno prenašajo bakterijo meningitisa. Meningitis se razvije hitro in tudi napreduje izjemno agresivno. Prvi znaki vključujejo glavobol, bruhanje, bolečine v mišicah, vročino, mrzle roke in noge. Študenti naj bodo pozorni na te simptome in naj ne čakajo, da se pojavi izpuščaj na telesu. Če imajo omenjene simptome, naj takoj poiščejo zdravniško pomoč,'' je še dejala.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587