Stres
Stres poveča krvni pritisk, kri postane bolj gosta, lepljiva in tako lahko pride do krvnega strdka, ki zamaši žilo ter povzroči kap. ''Vprašajte zdravnika, kaj je najpogostejši vzrok za kap in vam bo odgovoril, visok krvni tlak, sladkorna bolezen, srčna obolenja. Vprašajte osebo, ki je doživela kap, kaj je vzrok zanjo, pa vam bo odgovorila, da stres,'' poved kardiolog Howard Kirshner. Prav zato je pomembno, da se naučite nadzorovati stres in se mu ne prepustite. Pri tem vam lahko pomagajo sprostitvene tehnike, šport in druge dejavnosti, ki vas osrečujejo.
Agresija
Zadnja raziskava je pokazala, da imajo ljudje, ki so sovražni, še posebej, če so manipulativni ali agresivni, bolj zamašene vratne arterije kot ostali. Ponavadi traja leta, da se to stanje razvije, a kljub vsemu se žile počasi mašijo. ''Z leti lahko pride do popolne zamašitve žil in tako se zmanjša ali celo zamaši pretok krvi do možganov. S tem se zmanjšuje količina kisika v možganih in celice začnejo odmirati, kar pa povzroči možgansko kap,'' pove endokrinolog dr. Rajani Prabhakaran.
Osamljenost
Osamljenost lahko dobesedno škodi vašemu srcu. Štiriletna študija, ki so jo opravili na univerzi v Chicagu, je pokazala, da imajo osamljeni ljudje vsako leto nekoliko višji krvni tlak. Osamljenost je namreč povezana z višjo ravnijo stresnega hormona kortizola v krvi, ki viša krvni pritisk in tako poveča možnosti za kap.
Nesrečni zakon
Moški, ki vztrajajo v nesrečnem zakonu, imajo kar 64 odstotkov več možnosti za usodno kap kot tisti, ki živijo srečno zakonsko življenje. ''Če ste nesrečno poročeni, se boste počutili osamljene, čeprav niste socialno izolirani. Prav zato stvar deluje enako kot pri osamljenosti,'' pove dr. Prabhakaran.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV