1. Redčenje las – stres
Ob normalnih okoliščinah lasje pričnejo izpadati veliko kasneje, kot so prenehali rasti. Stres moti ta proces, zaradi česar lahko lasje pričnejo izpadati še med rastjo. Zaradi tega se lahko pojavijo plešasti predeli na lasišču.
To običajno traja od tri do šest tednov, nato pa se lasišče obnovi samo po sebi. Če ste opazili, da ste pričeli izgubljati lase, pazite, da se izogibate stresnim situacijam in da zmanjšate količino stresa v svojem življenju. Naredite tudi načrt, kako se boste bolj uspešno spopadali s stresom v prihodnje.
2. Lomljivi lasje brez leska – težave s prehrano
''Če jeste veliko predelane hrane, potem tisto malo zdravih hranil, ki jih telo prejme, pošlje takoj v organe, ki so ključnega pomena za njegovo delovanje, kot je na primer srce, možgani,'' pove nutricistka Wendy Bazilian. Drugače povedano, hranila ne bodo prišla do vaših las, da bi lahko z njihovo pomočjo ostali močni in zdravi, če jih boste zaužili premalo. En slab obrok ne bo prinesel razlike, tako kot tudi en dober obrok ne. Pomembno je, kaj jeste vsak dan, redno. Če vam primanjuje zdravih maščob, potem bo vaše telo tudi težje absorbiralo preostale vitamine, kot je na primer vitamin D. Prav zato poskrbite, da vsak dan zaužijete dovolj omega-3 maščobnih kislin, ki jih prejmete z uživanjem rib in oreščkov.
Tudi dehidracija lahko povzroči izgubo leska las, saj so lasje narejeni iz ene četrtine vode. Voda je osnovni vir energije za celice las. Zadolžena je tudi za proizvajanje novih las. Pomembno je torej, da pojeste veliko zdrave hrane (zelenjava, sadje, zdrave maščobe, polnozrnate žitarice, nekaj pustega mesa) in da spijete dovolj tekočine.
3. Izguba las na temenu – preveč dihidrotestosterona
Če izgubljate lase v skupkih okoli temena in hkrati pridobivate maščobo okoli trebuha, je vzrok za to lahko nenormalno visoka vrednost dihidrotestosterona (DHT). Pri moških encim 5-alfa reduktaza pretvarja testosteron v DHT. Nekateri moški so še posebej občutljivi na DHT, zaradi česar pričnejo ti hormoni napadati lasne folikle, lasje pa izpadajo na temenu. Pri nekaterih ženskah ima hormon imenovan DHEA enak učinek kot pretvorba testosterona v DHT.
Več živil pa lahko naravno blokira delovanje DHT. Vključno z zelenim čajem, bučnimi semeni in izvlečkov iz plodov Palmeto.
4. Več plešastih področij – trihotilomanija
Trihotilomanija je bolezen kumpulzivnega puljenja las. Gre za psihološko kompulizivno motnjo, ki ponavadi izbruhne v obdobju stresa ali v trenutkih neuspeha. Nekateri, ki se s to motnjo spopadajo, sploh ne vedo, da so si sami izpulili toliko las. Če opazite naključne plešaste predele na glavi, bodite pozorni na to, kaj delate s svojimi rokami v obdobju stresa.
Vzrokov za izpadanje ali redčenje las je lahko ogromno, zato se o tem posvetujte s svojim zdravnikom, ki vas lahko napoti naprej na dermatologa. Dermatolog najprej odkrije vzrok za izpadanje las, nato pa določi primerno zdravljenje. Več o tem si preberite TUKAJ.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV