Vizita.si
Nespečnost

Bolezni

5 bolezni, ki se lahko pojavijo, če ne spite dovolj

K.B.
08. 04. 2020 09.10
5

Spanje je ključnega pomena za vaše fizično zdravje. Med spanjem se naše telo obnavlja, vključno s krvnimi žilami in srcem. Pomanjkanje spanja lahko zato vodi do povečanega tveganja za bolezni srca in ožilja, visokega krvnega pritiska, sladkorne bolezni in kapi.  

Spanje je prijetna sproščujoča vsakodnevna navada, ki je ključnega pomena za naše mentalno in fizično zdravje. Odrasel človek bi moral spati od sedem do osem ur na dan in tako svoje telo regenerirati po napornem dnevu. Med spanjem gredo naši telo in možgani skozi pomembne procese, ki so ključni za naše normalno delovanje. Prav zato lahko pomanjkanje spanja povzroči resne težave. V večini primerov pomanjkanje spanja začutimo že takoj, ko se zbudimo. Opazimo, da se zbudimo utrujeni, težje se skoncentriramo in smo bolj počasni pri razmišljanju, organizaciji. Če se nam to dogaja vsakodnevno in imamo redno težave z nespečnostjo, lahko utrpimo resne posledice. Tu je pet resnih bolezni, s katerimi se lahko spopademo, če se spopadamo z nespečnostjo.

10 skritih sprožilcev tesnobe, ki se jim morate izogniti
Preberi še
10 skritih sprožilcev tesnobe, ki se jim morate izogniti
Strokovnjaki so zaključili, da posamezniki, ki se spopadajo s pomanjkanjem spanja 1,4-krat pogosteje naredijo samomor. Tveganje se poveča s starostjo in količino stresa, ki so mu bili izpostavljeni.
Strokovnjaki so zaključili, da posamezniki, ki se spopadajo s pomanjkanjem spanja 1,4-krat pogosteje naredijo samomor. Tveganje se poveča s starostjo in količino stresa, ki so mu bili izpostavljeni.FOTO: iStock

1. Alzheimerjeva bolezen

Študija Univerze John’s Hopkins je leta 2013 pokazala, da lahko pomanjkanje spanja povzroči Alzheimerjevo bolezen. Pokazala je tudi, da lahko pomanjkanje spanja tudi pospeši napredovanje te bolezni. Prejšnje raziskave so pokazale, da je spanje ključnega pomena za izločanje odpadnih snovi, ki se nabirajo v možganih, imenovanih cerebralni odpadki. Raziskava Univerze John’s Hopkins je spremljala ljudi, stare med 53 in 91 let. Pokazalo se je, da so imeli tisti, ki so se spopadali z rednim pomanjkanjem spanja, večjo količino beta-amiloidov, naloženih v možganih. Beta-amiloid je snov, ki je direktno povezana z Alzheimerjevo boleznijo.

2. Rak prostate

V študiji, kjer so spremljali 2.425 islandskih moških, starih med 67 in 96 let, so raziskovalci odkrili, da so imeli moški, ki so slabo spali, za 60 odstotkov večje tveganje za razvoj raka prostate. Ta številka se je povečala za kar dvakrat, ko so udeleženci poročali, da težko zaspijo. Moški, ki jim je primanjkovalo spanca, so bili tudi bolj dovzetni za hitrejše napredovanje raka prostate.

Znanstveniki pripisujejo povezavo med rakom in pomanjkanjem spanja nizki ravni melatonina. Melatonin je pomembna snov za zaviranje rasti tumorja. Če je v telesu premalo te snovi – kar se dogaja pri ljudeh, ki premalo spijo – se rast tumorjev v telesu pospeši.

3. Srčno-žilne bolezni

Pomanjkanje spanja je resnično izjemno slabo za zdravje srca. Slabo spanje je že dolga leta povezano s srčno-žilnimi boleznimi, a šele pred kratkim so strokovnjaki odkrili najmočnejšo povezavo. V 14 let trajajoči ruski študiji, kjer so spremljali 657 Rusov, se je pokazalo, da sta dve tretjini tistih, ki so se spopadali z motnjami spanja, doživeli srčni infarkt. Še več. Tisti, ki so se spopadali z nespečnostjo, so imeli od 1,5 do 4-krat večje tveganje za razvoj kapi.

4. Debelost in sladkorna bolezen

Številne raziskave so pokazale povezavo med sladkorno boleznijo in slabim spanjem. Študija Univerze v Chicagu pa je pokazala še povezavo z debelostjo, ki je stanje, ki poveča tveganje za sladkorno bolezen. Raziskovalci so odkrili, da lahko pomanjkanje spanja poveča nabiranje maščobnih kislin v krvi, kar negativno vpliva na to, kako telo uravnava krvni sladkor.

V študiji je 19 moških, ki so spali samo štiri ure na tri dni, imelo za kar 30 odstotkov višji nivo maščobnih kislin v krvi kot preostali, ki so spali 8 ur na dan.  

5. Samomorilna nagnjenost

Študija medicinske univerze Stanford je leta 2014 pokazala povezavo med pomanjkanjem spanja in incidenco samomorov. V 10 let trajajoči študiji je 20 od 420 prostovoljcev, ki so se spopadali z nespečnostjo, naredilo samomor. Strokovnjaki so zaključili, da posamezniki, ki se spopadajo s pomanjkanjem spanja, 1,4-krat pogosteje naredijo samomor. Tveganje se poveča s starostjo in količino stresa, ki so mu bili izpostavljeni.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650