Vizita.si
Kožni rak je v Sloveniji eden najbolj razširjenih.

Bolezni

5 dejavnikov, ki dokazano večajo tveganje za raka

L.E.
05. 07. 2013 08.04
0

Kožni rak spada v Sloveniji med vsemi rakavimi obolenji med enega najbolj razširjenih. Določene skupine prebivalstva pa so ogrožene še bolj, zato preverite, ali ste med njimi.

Kožni rak je v Sloveniji eden najbolj razširjenih.
Kožni rak je v Sloveniji eden najbolj razširjenih.FOTO: iStockphoto

Poleti se je sploh po toliko slabega vremena, kot smo ga imeli letos, tako prijetno nastaviti toplim sončnim žarkom. Toda ti resnično predstavljajo veliko nevarnost. Medtem ko se jim seveda ne moremo povsem izogniti, strokovnjaki odsvetujejo, da bi se sončili namenoma in samo zaradi doseganja bolj porjavele polti. To je še posebej škodljivo, če spadate med eno od spodaj opisanih bolj ogroženih skupin.

Je kdo v družini že imel raka?

Tveganje poveča vsaka huda poškodba kože.
Tveganje poveča vsaka huda poškodba kože. FOTO: iStockphoto
Če se je v vaši družini kdo že bil prisiljen spopasti z rakom, se morate paziti še toliko bolj, saj je mogoče, da ste k tej bolezni genetsko bolj nagnjeni. Izogibanju škodljivim ultravijoličnim žarkom pa morate posvetiti še posebej veliko pozornost, če je bila diagnoza postavljena vašim staršem, bratom, sestram ali otrokom. Če so se morali s tem spopasti vaši stari starši ali bratranci in sestrične, je tveganje že manjše.

Ste dobili opeklino z mehurji?

Zavedati se morate, da se škodljive posledice sonca v kožnih celicah nalagajo. Koža si zapomni vsak sončni žarek; določena količina ultravijoličnega sevanja pa DNK njenih celic spremeni do te mere, da se pojavi rak. Opekline z mehurji pomenijo hudo poškodbo kože, ki se sicer v tistem trenutku obnovi, zato pa celice po vsaki tako močni opečenosti postanejo bolj okvarjene. Večkrat kot ste opečeni, večje tveganje obstaja, da vas bo nekega dne presenetil rak.

Uporabljate solarij?

V solariju tako kot na plaži porjavite zaradi ultravijolične svetlobe, ki je v tem primeru ne oddaja sonce, temveč naprava. Čeprav v solariju preživite manj časa kot na prostem, pomeni njegova uporaba celo večjo stopnjo tveganja kot sam obisk morja, saj gre za napravo, ki v krajšem času odda veliko več škodljivega sevanja. Uporabniki solarijev imajo resnično močno povečano tveganje, da se jim zgodi, da so se v določenem obdobju svojega življenja prisiljeni spopasti s tako hudo boleznijo, kot je kožni rak.

V večji nevarnosti ste, če vaše telo proizvaja manj melanina.
V večji nevarnosti ste, če vaše telo proizvaja manj melanina.FOTO: iStockphoto

Imate zelo svetlo polt in svetle oči?

V primeru, da ste zelo svetlopolti in imate bolj svetle oči, vaše telo proizvaja manj melanina, pigmenta, ki telo ščiti pred škodljivimi vplivi sončne svetlobe. Toda to ne pomeni, da bi se tisti, ki so temnejši že po naravi, lahko počutili bolj varne. Nikakor! Oni so pred ultravijolično svetlobo zaščiteni samo nekoliko dlje, nikakor pa povsem.

Živite, kjer je veliko sonca ali na visoki nadmorski višini?

Bolj se morate paziti, če živite v krajih, kjer je več sonca oziroma je to močnejše, saj ste v tem primeru ultravijolični svetlobi izpostavljeni dlje, ta je bolj uničujoča. Medtem ko se v bolj s soncem obsijanih predelih še zavedamo, da se moramo pri zaščiti potruditi bolj, pa pogosto nanjo pozabljamo, ko smo na visoki nadmorski višini. Četudi smo v gorah, smo izpostavljeni močnejšemu ultravijoličnemu sevanju, zato kljub temu da ne počivamo na peščeni plaži ob morju, svoje zdravje ogrožamo na zelo podoben način.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587