Vizita.si
Če greste kljub bolezni v službo, niste naredili usluge ne sebi ne svojim sodelavcem, ki jih lahko okužite.

Bolezni

Pet razlogov, zaradi katerih ostanite doma

Katja Benčina
09. 12. 2014 08.08
0

Če ste bolni, ostanite doma. Ne samo da se boste hitreje pozdravili, ampak boste ustavili širjenje bolezni med svojimi kolegi. Preverite, kateri simptomi kažejo na to, da je bolje, da ostanete doma.

Če imate glavobol in temperaturo nad 37 stopinjami Celzija, imate morda gripo, ki pa je lahko nalezljiva, zato raje ostanite doma.
Če imate glavobol in temperaturo nad 37 stopinjami Celzija, imate morda gripo, ki pa je lahko nalezljiva, zato raje ostanite doma.FOTO: iStockphoto
1. Telesna temperatura nad 37 stopinj Celzija

Telesna temperatura nad 37 stopinjami Celzija je znak, da je čas, da obiščete svojega osebnega zdravnika, da ta ugotovi vzrok za njo. Če gre za gripo, potem je zagotovo boljše, da ostanete doma. Ta je namreč izredno nalezljiva bolezen, saj se virus influence širi z neposrednim stikom. Simptomi, ki še kažejo na gripo, se stopnjujejo v prvih nekaj urah. Sprva občutimo blago mrazenje, nato pa se nam poviša telesna temperatura, se znojimo, občutimo močnejše mrazenje, bolečine v mišicah, še posebej križu, oslabelost, pogosto kihamo, imamo izcedek iz nosu, pekoče žrelo in kašelj. Ne samo, da ne okužite drugih, izjemno pomembno je, da gripo zdravite doma po priporočilih zdravnika, saj se v nasprotnem primeru lahko razvijejo bakterijske okužbe dihal, bronhitis in pljučnica. Te pa so smrtno nevarne, še posebej za tiste z oslabljenim imunskim sistemom, za dojenčke, starejše in za sladkorne bolnike.

Če greste kljub bolezni v službo, niste naredili usluge ne sebi ne svojim sodelavcem, ki jih lahko okužite.
Če greste kljub bolezni v službo, niste naredili usluge ne sebi ne svojim sodelavcem, ki jih lahko okužite. FOTO: iStockphoto

2. Kihate, teče vam iz nosa, a niste alergiki

Simptomi gripe in prehlada so si izjemno podobni, a med tema dvema okužbama razlikujemo, tako da se simptomi prehlada pokažejo od 12 ur do treh dni po okužbi, medtem ko se pri gripi simptomi stopnjujejo hitro. Tako kot se hitro širi virus gripe, se hitro širijo tudi virusi prehlada, in sicer s kužnimi kapljicami nosnega in žrelnega izločka, zato je dobro, da ne hodite v službo, saj lahko okužite svoje sodelavce. In čeprav prehlad sam po sebi ni hudo obolenje in običajno izzveni v dveh tednih, če ga zdravite ali ne, je dobro, da ob okužbi počivate, popijete dovolj tekočine in si pomagate s sredstvi, ki lajšajo prehlad. Pri tistih bolj ogroženih osebah (starejši, dojenčki, bolniki s kroničnimi pljučnimi obolenji) se lahko razvije bakterijska okužba dihalnih poti (bronhitis) ali obnosnih votlin (sinuzitis). Pogost zaplet pri prehladu so tudi bakterijske okužbe ušes, ki se kažejo z bolečino v ušesih.

3. Diareja in bruhanje

Diarejo običajno povzročajo okužbe, ki se prenašajo s telesnim stikom, lahko pa je tudi posledica spremenjene prehrane, okužbe s hrano ali vodo, nekaterih bolezni in uporabe zdravil, na primer antibiotikov. Če ta ne izgine v dnevu ali dveh, se oglasite pri svojem osebnem zdravniku, ki bo natančno ugotovil vzrok zanjo. Ker drisko spremljajo bolečine v trebuhu, napihnjenost, bruhanje, zaradi izgube soli in tekočine pa tudi glavobol, šibkost in zaspanost, je dobro, da takrat ostanete doma in da počakate, da se pozdravite.

4. Vam je zdravnik predpisal antibiotike

Če imate bakterijsko infekcijo in vam zdravnik predpiše antibiotike, potem se bo vaše stanje najverjetneje izboljšalo v enem do dveh dneh, ko bodo antibiotiki začeli delovati. Kljub vsemu počakajte, da se stanje izboljša, in šele ko boste dovolj močni, se vrnite v službo.

Driska je izjemno neprijetna, saj jo spremljajo bolečine v trebuhu, napihnjenost, zaradi izgube soli in tekočine pa tudi glavobol, šibkost in zaspanost. Zato takrat raje ostanite doma.
Driska je izjemno neprijetna, saj jo spremljajo bolečine v trebuhu, napihnjenost, zaradi izgube soli in tekočine pa tudi glavobol, šibkost in zaspanost. Zato takrat raje ostanite doma.FOTO: iStockphoto

5. Ne morete stati, hoditi ali se obrniti

Če pri svojem delu nenehno čutite bolečine v hrbtu, vratu, nogah in podobno, ostanite doma. Morda je vzrok v istih gibih oziroma kretnjah, ki jih opravljate vsak dan, in se stanje zagotovo ne bo izboljšalo, če telesa ne boste nekoliko spočili. Če so bolečine premočne, se obrnite na zdravnika, ki bo ugotovil vzrok bolečin in vam lahko predpisal tablete proti bolečinam.

Četudi se vam zdi, da si v službi nikakor ne morete privoščite bolniške, vedite, da morate najprej poskrbeti za svoje zdravje. To je vaša osnovna naloga, zaradi katere boste nato lahko dobro delali tudi v službi. Če vas bo nenehno bolelo v hrbtu ali vas bo zaradi prehlada bolela glava in boste nato okužili še druge sodelavce, boste škodili tako sebi kot podjetju. Prav zato je treba vedeti, da je najpogosteje bolje ostati doma in se pozdraviti.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 643