Otroci so največje bogastvo staršev, zato je povsem logično, da bi za njihovo zdravje in dobro počutje naredili popolnoma vse. A pri tem po besedah zdravnikov vendarle ne gre pretiravati, saj se velikokrat zgodi, da starši otroka takoj, ko mu telesna temperatura preseže 37 stopinj, peljejo k zdravniku, čeprav je morda samo malo prehlajen ali pa ima želodčne krče zaradi neustrezne prehrane. Če se to zgodi zvečer, v tistem trenutku morda res ne morejo vedeti, ali je najbolje takoj odhiteti na urgenco, poklicati zdravnika ali samo enostavno počakati, da vse skupaj mine. Zdravniki svetujejo, da je potrebno predvsem ohraniti mirno kri in preveriti, ali se morda pojavlja samo en simptom, ali pa je teh več – od tega naj bi bilo namreč odvisno, kako resno je v resnici zdravstveno stanje otroka.
»Če je otrok videti šibek in ima manj energije kot običajno, naj starši čim prej pokličejo pediatra,« pravi dr. Barton Schmitt, pediater, ki vodi dežurni klicni center v otroški bolnišnici v ameriški Aurori, Glede na njegove izkušnje vsako noč v povprečju sprejmejo kar okrog 590 klicev zaskrbljenih staršev. »Od tega jih 20 odstotkov pošljemo na urgenco, 30 odstotkov jih naročimo k pediatru naslednji dan, kar polovico pa potem, ko nam navedejo simptome, pomirimo ter jim razložimo, da gre le za manjše prehlade oziroma druge blage simptome in bodo bolezenski znaki minili v nekaj dneh in da otroci lahko ostanejo v domači oskrbi."
Da se boste v prihodnje lažje odločili, kdaj je pravi čas za obisk bolnišnice izven običajnega delovnega časa, vam v nadaljevanju ponujamo nekaj najbolj pogostih simptomov pri otrocih. Kljub temu velja poudariti, da v kolikor niste prepričani, da otrok res ni resneje bolan, vsaj pokličite v dežurno ambulanto in poročajte o simptomih ter povprašajte, kako ukrepati.
Povišana telesna temperatura
Če je vaš otrok vročičen in ga obliva pot, se večina staršev takoj odpravi do zdravnika, čeprav to ni vedno nujno potrebno. »Starše poskušamo nenehno učiti, da naj bodo bolj kot na merilnik temperature pozorni na to, ali ima otrok še kakšne druge simptome resne bolezni in kakšni ti so,« poudarja dr. Schmitt, ki je vzpostavil posebno aplikacijo za pametne telefone KidsDoc - triažni sistem, ki staršem pomaga odkriti simptome ter jih uspešno zdraviti. Povišana telesna temperatura je največkrat način, na katerega se telo brani pred okužbo. Pri otroku je to znak, da njegov imunski sistem deluje. O povišani temperaturi pri otrocih govorimo, ko ta doseže 37,8 stopinj a je ob tem potrebno poudariti, da v kolikor mu temperaturo merite pod pazduho, morate končni številki dodati še kakšne tri desetinke, da dobite dejansko stanje.
Otroku, starejšemu od 6 mesecev, v primeru povišane telesne temperature lahko daste zdravila, kot sta paracetamol ali ibuprofen, kljub temu pa se prej prepričajte, če je to zares potrebno in se strogo držite priporočil proizvajalca o dovoljenem doziranju. Zapomnite si, da se s temi zdravili ne borite proti okužbi, temveč z njimi samo pomagate znižati povišano temperaturo. Nedavna študija, objavljena v reviji Pediatrics, je razkrila, da eden od štirih staršev prehitro poseže po zdravilih za zbijanje povišane telesne temperature, čeprav večina pediatrov to močno odsvetuje. Če je vaš otrok videti dobro in ne zavrača hrane ter pijače, preskočite obisk na urgenci; povišana telesna temperatura namreč ne pomeni nujno, da vaš otrok nujno potrebuje zdravniško oskrbo.
»Otroci, ki imajo samo povišano telesno temperaturo, ponavadi niso nujni primeri in lahko počakajo do naslednjega dne, ko jih starši peljejo do njihovega osebnega pediatra v normalnem delovnem času,« pravi dr. Ari Brown, predstavnica ameriške zdravniške zbornice. Priporoča, da se za obisk urgence z otrokom, starim 2 leti ali več, odločite šele v primeru, ko njegova temperatura preseže 40 stopinj in je ne morete zbiti ali če je otrok videti slaboten in zavrača hrano ter pijačo. Pri otrocih, mlajših od 2 let, pa je potrebno zdravniško pomoč poiskati v roku 48 ur od trenutka, ko telesna temperatura preseže 37,8 stopinj.
Hud glavobol
Kako vedeti, ali je otrokov glavobol dovolj resen, da je potrebno takoj poiskati zdravniško pomoč? Kako vedeti, da ne bo dovolj že, če ga pustite, da se naspi? »Manjši glavoboli običajno izginejo čez noč oziroma najpozneje uro po tem, ko zaužijete zdravilo proti bolečinam,« pravi dr. Brownova. »Hujših glavobolov pa se ni mogoče znebiti tako zlahka.« Če vašega otroka torej glava boli več ur neprenehoma ali če je bolečina tako huda, da se ne more igrati, jesti ali uživati v gledanju najljubše risanke, potem je po besedah pediatrov čas, da pokličete zdravnika. »Če je glavobol tako hud, da onesposobi otroka in mu onemogoča početi stvari, ki jih sicer najraje počne, potem je čas, da ukrepate takoj,« je jasen dr. Schmitt.
Glavobole najpogosteje povzročijo stisnjene mišice na področju lasišča, redkejše gre za težave z možgani. Včasih gre za bolečino na podlagi nevroloških simptomov (kot so denimo zmedenost, zamegljen vid in težave pri hoji). V tem primeru je potrebno takoj poiskati zdravniško pomoč. Če glavobol spremlja povišana telesna temperatura, bruhanje ali otrdel vrat, lahko hitro posumite tudi, da ima otrok resno okužbo ali meningitis, zato je v tem primeru potrebno takoj poiskati zdravniško pomoč.
Širjenje izpuščajev
Nikar ne bodite preveč zaskrbljeni nad osamljenim izpuščajem na otrokovi roki ali nogi, saj so precej pogosti in običajno neškodljivi. Če pa se začnejo širiti po celem telesu, pa je bolje obiskati pediatra, ki bo poskušal najti vzrok zanje. »Če rdeč izpuščaj ob pritisku nanj pobledi in nato ponovno pordeči, vam ni potrebno zganjati pretirane panike,« pravi dr. Sacchetti. »Večina virusnih izpuščajev in alergijskih reakcij, se namreč kaže na ta način in taki izpuščaji bodo minili v nekaj dneh.«
Hude bolečine v trebuhu
Če se vaš otrok zastrupi s hrano ali ima gastroenteritis (tako imenovano črevesno gripo), spremljajte, kako pogosto bruha in ali ima drisko. Ta dva simptoma namreč lahko hitro privedeta do dehidracije. Če opazite, da se otrokovo stanje začne slabšati (če torej začne pogosteje bruhati ali se driska pojavlja intenzivneje), je potrebno čim prej poiskati zdravniško pomoč. »Če otrok izloča več tekočine, kot jo vnaša v telo, verjetno nujno potrebuje zdravila, ki bodo ustavila bruhanje ali drisko," pravi dr. Schmitt in poudarja: »Mlajši kot so otroci, bolj so izpostavljeni dehidraciji.«
Otrdel vrat
Otrdel vrat pri otrocih lahko kaže na meningitis, kar resnično zahteva nujno medicinsko pomoč, zato velja biti še posebej pozoren na to, ali ima vse bolj otrdele tudi druge ude in ali ne more pogledati v levo ali v desno. Kljub temu pa je otrdel vrat veliko pogosteje le znak razbolelih mišic ali prepiha. »Opazujte kombinacijo simptomov, ne le enega posameznega,« pravi dr. Brownova. »Sami še kako dobro veste, da otrdel vrat sam po sebi lahko pomeni tudi, da ste spali v nerodnem položaju, zato se tudi pri otroku ni potrebno prehitro vznemirjati. Meningitis je denimo običajno kombinacija povišane telesne temperature, otrdelega vratu, občutljivosti na svetlobo ter glavobola, zato nemudoma poiščite zdravniško pomoč samo v primeru, da se pojavijo vsi izmed naštetih simptomov,« pravi dr. Brownova.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV