Vizita.si
Če se hočemo izogniti srčnemu infarktu, moramo poskrbeti za zdravo prehrano in dovolj telesne aktivnosti.

Bolezni

5 situacij, ki lahko izzovejo srčni infarkt

E.T.
09. 12. 2009 15.50
1

Zdrava prehrana, zadosti gibanja, izogibanje kajenju in drugim škodljivim razvadam so najosnovnejši načini, s katerimi poskrbimo za zdravo srce. Obstaja pa nekaj situacij, ki lahko pri tistih, ki ne pazijo dovolj na srce, povzročijo srčni infarkt, pravijo raziskovalci.

Če se hočemo izogniti srčnemu infarktu, moramo poskrbeti za zdravo prehrano in dovolj telesne aktivnosti.
Če se hočemo izogniti srčnemu infarktu, moramo poskrbeti za zdravo prehrano in dovolj telesne aktivnosti.FOTO: iStockphoto
Za svoje srce in ožilje največ naredimo tako, da se prehranjujemo zdravo. Izogibati se moramo mastni hrani, ki zvišuje raven slabega holesterola v krvi in maši žile, ter jesti živila, ki so bogata z vlakninami, vitamini in minerali. Pomembno je tudi, da dajemo kuhanju in dušenju hrane prednost pred cvrtjem in pečenjem. Opustiti moramo tudi kajenje in poskrbeti za zadosti telesne aktivnosti. A o vseh teh nasvetih, kako poskrbeti za zdravo srce, smo že veliko slišali in prebrali. Zato so strokovnjaki naredili seznam situacij, ki lahko pri ljudeh, ki tudi sicer ne posvečajo dovolj pozornosti srcu in ožilju, izzovejo infarkt.
Če se predramimo in iz postelje vstanemo zelo na hitro, naš organizem in s tem tudi srce doživi šok. Zato je dobro, da se prebujamo počasi.
Če se predramimo in iz postelje vstanemo zelo na hitro, naš organizem in s tem tudi srce doživi šok. Zato je dobro, da se prebujamo počasi. FOTO: iStockphoto

1. Jutranje vstajanje

Raziskave kažejo, da jutra niso najbolj prijazna srcu – kar 40 odstotkov srčnih napadov se zgodi ravno v jutranjih urah. Ko se zjutraj zbudimo, začne namreč naše telo pospešeno izločati adrenalin in druge hormone stresa. Krvni pritisk se nekoliko poveča in organizem začne porabljati večje količine kisika. Če se predramimo in iz postelje vstanemo zelo na hitro, so vse te telesne reakcije še toliko bolj intenzivne. Zato je dobro, da se prebujamo počasi. Če se le da, si uro naravnajte nekaj minut prej, malo poležavajte in dajte organizmu priložnost, da se tudi on zbudi počasi.

2. Ponedeljkova jutra

Strokovnjaki pravijo, da so srcu še posebej neprijazna ponedeljkova jutra, in trditve podkrepijo s podatkom, da se ob ponedeljkih zjutraj zgodi 20 odstotkov več infarktov kot v preostalih jutrih. Razlog za to naj bi bil v tem, da si večina ljudi ob koncu tedna privošči več spanja kot čez teden, ko je treba vstajati za v službo. Kajti če v soboto in nedeljo spimo predolgo, v ponedeljek zjutraj pa vstanemo sredi noči, spremenimo bioritem in naš organizem doživi šok, razlagajo strokovnjaki.

3. Prometni zastoji

Najbrž se lahko le redko kdo pohvali, da ravno takrat, ko se mu zelo mudi in obtiči v prometnem zastoju, ohrani mirno kri. Večina od nas se med tičanjem v gneči jezi in panično sprašuje, ali bomo na cilj prišli pravočasno. A ker sta živciranje in stres slaba za naše srce, je lahko za človeka s slabim srcem tudi prometni zastoj potencialna grožnja. Zato je dobro, da ne glede na to, kako zelo smo pozni in kako zelo počasi se premikamo v koloni, ohranimo mirne živce in se ne obremenjujemo.

Jeza in stres, ki nas preplavljata, ko obtičimo v prometnem zastoju, nista koristna za naše srce.
Jeza in stres, ki nas preplavljata, ko obtičimo v prometnem zastoju, nista koristna za naše srce.FOTO: iStockphoto

4. Javni nastopi

Verjeli ali ne, na zdravje srca lahko vpliva tudi močna trema, ki je pogosta spremljevalka javnega nastopanja. Divje razbijanje srca, povišan krvni tlak, pospešeno dihanje in potenje so pravzaprav tiste reakcije, ki se v našem telesu vršijo tudi takrat, ko telovadimo. In tako kot lahko srce odpove ob hudih telesnih naporih – še posebej, če jih nismo vajeni – je tudi burna reakcija na javni nastop lahko nevarna.

Če organizem obremenimo z ekremnimi telesnimi napori, ki jih sicer ni vajen, lahko srcu naredimo veliko škode. Zato je pomembno, da se vadbe lotimo počasi in postopoma.
Če organizem obremenimo z ekremnimi telesnimi napori, ki jih sicer ni vajen, lahko srcu naredimo veliko škode. Zato je pomembno, da se vadbe lotimo počasi in postopoma.FOTO: iStockphoto

5. Naporne telesne aktivnosti

Če organizem obremenimo z ekremnimi telesnimi napori, ki jih sicer ni vajen, lahko srcu naredimo veliko škode. Zato je pomembno, da se vadbe lotimo počasi in postopoma ter da nato redno vzdržujemo pridobljeno kondicijo. Tako se bo naše telo postopoma navajalo na vse večje napore, zaradi rednega gibanja pa bo naše srce krepko in zdravo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662