Vizita.si
Napake pri vožnji-3

Bolezni

5 ukrepov proti potovalni slabosti

Kristina Patljak
14. 07. 2012 07.18
4

Zlasti v poletnem času, ko se vsi odpravljamo na počitnice, se mnogo ljudi sprašuje, kako ugnati neprijetno spremljevalko dolgotrajnih potovanj - slabost, ki nas lahko tudi oropa za kak dan dopusta.

Potovalno slabost lahko odženejo ali pa vsaj omilijo nekateri enostavni ukrepi.
Potovalno slabost lahko odženejo ali pa vsaj omilijo nekateri enostavni ukrepi.FOTO: iStockphoto

Potovalna bolezen, ki jo pogosteje občutijo otroci, najverjetneje nastane zaradi neskladja med informacijami, ki jih od okolja prejemajo naše oči, notranje uho in mali možgani. Posledice neskladja v našem telesu, ki med potjo navidezno miruje, so vrtoglavica, glavobol, neprijeten občutek v trebuhu in včasih tudi bruhanje. Zaradi vseh tegob, ki nam jih lahko zada potovalna slabost, na cilj nemalokrat prispemo povsem izčrpani. K sreči obstaja nekaj enostavnih ukrepov, s katerimi lahko simptome potovalne bolezni odženemo, ali pa jih vsaj omilimo.

Na letalu izberite sedišče nekje v sprednjem delu.
Na letalu izberite sedišče nekje v sprednjem delu. FOTO: iStockphoto

1. Sedišče med vožnjo

V avtomobilu potovalno slabost redkeje občutijo tisti, ki zavzamejo voznikovo mesto, v primeru, da ste sopotnik, pa lahko možnosti za potovalno slabost zmanjšate, če se usedete na sovoznikovo mesto in ne v zadnji del vozila. Na avtobusu je priporočljivo sedeti nekje na sredini, saj je tam gibanje najmanj občutno, enako velja tudi za potovanje z ladjo, na letalu pa izberite sedišče nekje spredaj. V primeru, da potujete z vlakom, se usedite v smeri vožnje.

2. Hrana in pijača

Pred potovanjem se izogibajte alkoholnim, gaziranim in sladkanim pijačam. Namesto teh raje izberite vodo ali manj sladkane zeliščne napitke, na primer ingverjev čaj, ki blagodejno deluje na želodec. S kofeinskimi napitki ne gre pretiravati, nikakor pa ne z njimi nadomeščati obrokov. Slabost lahko poveča tako prazen kot tudi prenapolnjen želodec, zato pred potovanjem ali med samim potovanjem izberite lahko hrano. Obrok pred potovanjem naj ne bo obilen, za prigrizek med vožnjo pa si lahko pripravite krekerje, prepečenec, grisine ali slane palčke.

3. Osvežite se

Če je le možno, se med vožnjo občasno ustavite ali pa odprite okna in se nadihajte svežega zraka. Če imate pri roki limono, jo lahko koristno uporabite. Nekaj kapljic limoninega soka nalijte v vodo, ki ste si jo pripravili za pot, lahko si pomagate tudi z njenim osvežilnim vonjem ali pa v citrus le ugriznite. Ker potovanje dehidrira telo, imejte pri roki dovolj tekočine (približno en kozarec vode vsako uro).

Napake pri vožnji-3
Napake pri vožnji-3 FOTO: iStockphoto

4. Naslonite se nazaj

Med potovanjem pogleda ne spuščajte v knjigo ali prenosni računalnik, saj bo to občutek slabosti le še ojačalo, ker ima človek tako še manj nadzora nad potekom vožnje in okolico. Namesto tega se raje naslonite nazaj, glava naj miruje, pogled osredotočite v oddaljeno točko in globoko zadihajte.

5. Pomoč z zdravili

V primeru, da je potovalna slabost stalno prisotna in da naravni ukrepi ne zaležejo, jo lahko odpravimo tudi z antihistaminiki, ki pa lahko povzročijo nekaj težav voznikom, saj sta med stranskimi učinki teh zaspanost in motnje vida, zato previdno. O uporabi zdravil se vsekakor lahko posvetujete z zdravnikom ali farmacevtom.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662