Vizita.si
Glavobol

Kje vas boli?

5 vrst bolečin, ki jih ne smete spregledati

K.P.
11. 07. 2012 08.01
3

Naše telo z bolečino želi povedati, da je nekaj narobe, zato nad nekaterimi vrstami bolečine vsekakor ne gre zamahniti z roko.

Nekaterih bolečin nikakor ne smemo spregledati.
Nekaterih bolečin nikakor ne smemo spregledati.FOTO: iStockphoto

1. Nenaden in močan glavobol

Možganska kap: Vzrokov za nenaden in močan glavobol je več. Eden izmed njih je lahko možganska kap, pri kateri se bolečina pojavlja za enim od očes, poleg glavobola pa je med simptomi možganske kapi tudi izguba občutka za ravnotežje in ohromljen občutek na enem od udov oziroma na eni strani telesa. Nujno je, da ob prepoznavanju teh simptomov oboleli čim prej prejme zdravniško oskrbo.

Poškodbo trovejnega živca občutimo kot bolečino na ustnicah in licih.
Poškodbo trovejnega živca občutimo kot bolečino na ustnicah in licih. FOTO: iStockphoto
Vnetje: "Pri nenadnem, močnem glavobolu gre lahko tudi za vnetje,“ je za spletni portal Health24 pojasnil zdravnik družinske medicine Anrich Burger. Vnetje praviloma povzroča bakterijska infekcija, kot je na primer meningitis, pacient pa bo poleg glavobola občutil tudi bolečine v vratu in slabost, ki jo lahko spremlja bruhanje. Tudi v takem primeru je treba čim prej obiskati zdravnika.

Glavkom: Pri glavkomu se zaradi čezmernega zadrževanja očesne tekočine poviša očesni tlak, kar povzroči glavobol na sprednjem delu, obenem pa pride tudi do poslabšanja vida.

Nemigrenski vaskularni glavobol: Imenovan tudi glavobol v rojih ali 'cluster' glavobol se pojavi v jutranjih urah in lahko traja od nekaj minut pa do več ur. Po besedah zdravnika Burgerja, pogosteje prizadene moške, vzrok zanj pa je stres. Takšen glavobol lahko spremlja tudi solzenje, pordelo oko in izcedek iz nosu, priporočljiv pa je čim hitrejši obisk pri nevrologu.

Udarec: V primeru, da po udarcu v glavo glavobol nikakor noče izginiti, nujno čim prej obiščite zdravnika, saj gre morda za resnejše poškodbe lobanje.

Nevralgija trigeminalnega (trovejnega) živca: Gre za živec, ki je odgovoren za občutke na obrazu. Kadar je živec poškodovan, se lahko pojavi močna bolečina na ustnicah, licih ali na eni strani obraza. Potreben je pregled pri specialistu.

Temporalni arteritis: Vnetje temporalne arterije opozarja s hudim glavobolom na stranskem delu glave, včasih tudi zadaj, bolečina pa je občutna tudi ob dotiku. Nezdravljeni temporalni arteritis lahko privede do slepote, zato je nujen obisk pri zdravniku, ki bo pacienta napotil na nadaljnje zdravljenje.

Zastrupitev: Močan glavobol povzroči tudi zastrupitev z ogljikovim monoksidom. V takšnem primeru je treba obolelega takoj namestiti zunaj nevarnega prostora nekam z zadostno količino kisika, obvezen pa je tudi zdravniški pregled.

Migrena: Migrena sicer povzroča močne glavobole, a jo oboleli zlahka prepozna, saj mu je bolečina dobro znana že iz preteklosti.

Ostre bolečine v prsih nujno kličejo po zdravniški pomoči.
Ostre bolečine v prsih nujno kličejo po zdravniški pomoči.FOTO: iStockphoto

2. Nenadne, zbadajoče bolečine v prsih

Srčni napad: Ob srčnem napadu človek doživlja nenadne, močne bolečine v prsih, ki se razširijo na vrat, levo ramo, čeljust in levo roko. Med simptomi infarkta je tudi pomanjkanje sape, oboleli pa mora takoj v bolnišnico.

Pljučna embolija: Povzroči jo zapora ene ali več pljučnih arterih, najpogosteje pa je vzrok krvni strdek. Pride tudi do izkašljevanja krvi in pomanjkanja sape, nujna je zdravniška pomoč.

3. Močna bolečina v trebuhu

Vzrokov za bolečino v trebuhu je lahko veliko, saj se tam nahaja dobro število organov. Lahko gre za vrsto vnetja (ulcerozni kolitis, divertikulitis, vnetje slepiča), ki ga pogosto spremljajo slabost, bruhanje in vročina. Včasih vzrok težav leži v posameznih organih (žolčni kamni, črevesne zapore in oteklina jeter kot pri hepatitisu). Pri sindromu razdražljivega črevesja, ki je najpogostejša bolezen prebavil, velike bolečine povzročajo vetrovi in napihnjenost, kadar bolečina izvira iz pelvičnega predela, kar praviloma doživljajo ženske, pa gre ponavadi za ciste na jajčnikih, endometriozo ali le ovulacijo, pri kateri zdravniška oskrba ni nujno potrebna. Bolečine v trebuhu lahko povzroča tudi kila.

Bolečine v nogah lahko povzročajo poškodbe na živčevju, težave z ožiljem ali artritis.
Bolečine v nogah lahko povzročajo poškodbe na živčevju, težave z ožiljem ali artritis. FOTO: iStockphoto

4. Boleče noge

Kadar doživljamo bolečine v nogah, gre lahko za nadraženje živca, kar pogosto občutimo kot občutek ščemenja ali šibkost v nogi. Lahko gre tudi za poškodbo živca, ki je nemalokrat posledica kajenja, sladkorne bolezni ali čezmernega uživanja alkohola. Kadar bolečino spremlja tudi oteklina, gre morda za krvni strdek, ki takoj zahteva zdravniško pomoč. Poleg vnetja kože pa lahko težave povzročajo tudi težave z ožiljem ali artritis.

5. Ostra bolečina na levi ali desni strani telesa

Ostra bolečina na katerikoli strani telesa lahko oznanja težave z ledvicami. Preprost test z rahlim udarcem po sredini hrbta lahko določi, ali gre res za obolenje ledvic. V takšnem primeru namreč bolečina potuje od hrbta do spodnjega dela trebuha, kjer se lahko nahajajo tudi težave z mehurjem. V primeru vnetja sečil je oteženo uriniranje.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662