Vizita.si
Ne glede na to, kaj je vzrok za zobobol, je najbolje, da takoj obiščete zobozdravnika in ne čakate, da bolečina izgine ali pa se stopnjuje.

Bolezni

5 vzrokov za zobobol

Katja Benčina
03. 10. 2011 16.23
0

Če imate zobobol le nekaj dni in ta nato izgine, še ne pomeni, da ste se izognili zobozdravniku. Najverjetneje se bo bolečina vrnila in možno je, da bo takrat še hujša. Prav zato je nikar ne ignorirajte. Kaj vse je lahko vzrok zanjo, pa preverite spodaj?

Ne glede na to, kaj je vzrok za zobobol, je najbolje, da takoj obiščete zobozdravnika in ne čakate, da bolečina izgine ali pa se stopnjuje.
Ne glede na to, kaj je vzrok za zobobol, je najbolje, da takoj obiščete zobozdravnika in ne čakate, da bolečina izgine ali pa se stopnjuje.FOTO: iStockphoto
1. Zobni absces: Izjemno boleč je lahko zobni absces oziroma kopičenje gnoja v korenini zoba. Ta se po navadi razvije kot zaplet zobnega kariesa in lahko povzroči, da se prizadeti zob v svoji jamici tudi razmaje. Lahko nastane tudi kot posledica določenih oblik bolezni dlesni, na primer periodontitisa. Simptomi zobnega abscesa se razvijejo počasi in se kažejo kot utripajoča bolečina v prizadetem zobu, hudo bolečino ob grizenju in žvečenju ali celo le ob dotiku. Poleg tega je občutljiva tudi dlesen, ki je rdeča in otekla. Če abscesa ne zdravimo, lahko zaradi okužbe nastane kanal, ki poteka od zoba do površine na dlesni, pojavi pa se tudi boleča oteklina. Če poči, začne iztekati gnoj neprijetnega okusa, bolečina pa pojenja. V nekaterih primerih kanal ne izgine, kar vodi v nastanek kroničnega abscesa, kjer gnoj izteka vsake toliko časa. Če se okužba razširi v okoliška tkiva, lahko obraz oteče, pojavi pa se tudi vročina.
Ko bo zobozdravnik ugotovil vzrok težav, vam bo povedal, kakšne so možnosti zdravljenja.
Ko bo zobozdravnik ugotovil vzrok težav, vam bo povedal, kakšne so možnosti zdravljenja. FOTO: iStockphoto

2. Parodontalna bolezen: Gre za vnetje dlesni, kjer je ta v stiku z zobmi. Do vnetja pride zaradi kopičenja bakterij, zaradi katerih nato tkivo nabrekne, pordeči in zakrvavi. Sprva je vnetje površinsko (gingivitis), kasneje pa napreduje v globino, kjer povzroči parodontalno bolezen, kar pomeni, da postopno pride do razgradnje kosti in tkiv, ki držijo zob v čeljusti. Zobje postanejo majavi, spremeni se njihov položaj med ugrizom, navidezno se podaljšajo, med zobmi in dlesnijo nastanejo gnojne otekline, pojavi se neprijetni zadah in značilen okus v ustih. Če bolezni ne zdravimo, bo napredovala, dokler ne bo čeljustna kost in okoliško tkivo tako uničeno, da bodo zobje izpadli. Gingivitis lahko zobozdravnik uspešno pozdravi, medtem ko je napredovane oblike parodontoze težje zdraviti. Prav zato je dobro, da se to bolezen odkrije čim prej in se čim prej ukrepa. To pa si lahko omogočite le z rednimi letnimi pregledi pri zobozdravniku.

3. Zobni karies: Zobni karies nastane zaradi nabiranja plaka – oblog iz delčkov hrane, sline in bakterij na površini zob. Bakterije v plaku proizvajajo kislino, ki raztopi sklenino zoba. Tako se karies najprej pokaže kot majhna luknjica v sklenini, če ga ne zdravimo, pa sčasoma prebije zunanjo plast sklenine in napade dentin (mehkejše tkivo, ki sestavlja jedro zoba). Če karies še napreduje, lahko prizadene tudi pulpo (živo jedro zoba, ki vsebuje živce in krvne žile). Ko je pulpa izpostavljena kariesu, postane okužena in lahko odmre. Prav zato je pomembno, da ga odkrijemo čim prej.

4. Škrtanje z zobmi: Se zbujate z glavobolom in ste opazili, da se vam sprednji zobje krajšajo in obrabljajo? Vas zjutraj boli ob ušesih in ob sencih? Morda je vzrok v nočnem škripanju in stiskanju zob, kar počnemo nezavedno. Zobozdravnik vam v tem primeru lahko izdela posebno opornico za zaščito zob pred nadaljnjo obrabo in krušenjem ter odpravo bolečin. Ta se nosi med spanjem in preprečuje poškodbe zob in preobremenitev mišic. Izdelana je v zobotehničnem laboratoriju na podlagi vaših odtisov.

Da do zobobola ne bi prišlo, poskrbite z zobno higieno.
Da do zobobola ne bi prišlo, poskrbite z zobno higieno.FOTO: iStockphoto

5. Boleči zob, čeljust in del obraza je lahko tudi posledica vnetih sinusov, infekcije ušesa ali bolezni sklepov.

Drugi vzroki za zobobol:

– poškodovan zob;

– nepravilen ugriz;

– majavi zobje;

– rast zob;

– srčni napad. Bolečina okrog čeljusti je lahko tudi znak srčne kapi. Če imate poleg tega še simptome, kot so bolečina v prsih, nelagodje v rokah, vratu, čeljusti, hrbtu, trebuhu, mrzlica, slabost ali omotičnost takoj pokličite reševalce.

Kdaj k zobozdravniku?

Ne glede na to, kaj je vzrok za zobobol, je najbolje, da takoj obiščete zobozdravnika in ne čakate, da bolečina izgine ali pa se stopnjuje. Ko bo zobozdravnik ugotovil vzrok težav, vam bo povedal, kakšne so možnosti zdravljenja. Vedeti pa morate, da lahko dovolj hitri obisk pri zobozdravniku reši vaš zob.

Da do bolečin sploh ne bi prišlo, pa lahko poskrbite že prej, in sicer s pravilno zobno higieno. Zobe si ščetkajte dvakrat na dan in uporabljajte ustno vodico. Jejte zdravo, ne kadite in redno obiskujte zobozdravnika.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650