Ženske se dobro zavedajo, kako lahko hormoni vplivajo na njihovo počutje. Vsak mesec hormonske spremembe vsaj enkrat povzročijo popolno razdejanje našemu telesu, ko se pojavijo težave s kožo, slabše razpoloženje, napihnjenost, prekomerna želja po hrani … Čeprav se hormoni po menstruaciji znova umirijo, jih lahko dejavniki, kot sta stres in tesnoba, znova vržejo iz ravnotežja. V tem primeru se morate posvetovati z zdravnikom. Več o tem je za Health.com povedala ginekologinja dr. Alyssa Dweck iz Medicinskega centra Mount Kisco v New Yorku.
1. Utrujenost
Utrujenost je eden najpogostejših simptomov, s katerim se spopadamo, in je lahko posledica številnih dejavnikov. "Če si utrujen teden za tednom zaradi dolgih ur, ki jih preživiš v službi ali izpitnem obdobju, je to nekaj normalnega," pove dr. Dweck. "A če ste nenehno izčrpani in ste opazili pridobivanje telesne teže, spremembe apetita, težave s prebavo, je to lahko znak premalo delujoče ščitnice."’ Z utrujenostjo se občasno spopade vsakdo, a če za vaše težave ni logičnega pojasnila, obiščite zdravnika.
2. Spremembe na koži
Imate znova mozoljasto kožo? Čeprav je mozoljasta koža lahko posledica premalo čiščenja kože, lahko kaže tudi na hormonske težave. ‘"Akne v odrasli dobi, ki so okoli spodnjega dela obraza, lahko kažejo na visoko raven testosterona v krvi," pojasni ginekologinja. Čeprav ne gre za smrtno nevarno težavo, lahko mozolji močno vplivajo na posameznikovo samopodobo. K sreči obstajajo zdravila, s katerimi lahko znova vzpostavimo ravnovesje hormonov v telesu. S tem se umiri tudi mozoljavost kože.
3. Rast dlak
Govor je o res hitri rasti dlak. "Če vam nenadno zraste brada – v mesecu dni – ali opazite temne dlake, ki začnejo rasti na prsih, hrbtu ali rokah, to lahko kaže na tumor, ki izloča testosteron," pojasni dr. Dweck. A nikar ne delajte panike: ti tumorji so redki in se jih lahko zdravi z zdravili ali operacijo.
4. Nenavadne menstruacije
Tako kot utrujenost je lahko tudi neurejena menstruacija posledica številnih stvari, kot so stres, težave s ščitnico, nizka raven estrogena, sindrom policističnih jajčnikov. "Prvi znak sindroma policističnih jajčnikov so neredne ali izostale menstruacije. Lahko se pojavijo še težave pri izgubi odvečnih kilogramov ali nenavadno izraščanje dlak," pove ginekologinja. Sindrom policističnih jajčnikov uravnavajo s hormonsko terapijo, prehrano, vadbo, pri tem vam bo pomagal zdravnik.
5. Nočno potenje
Razen če nimate zelo vroče spalnice, je zbujanje ponoči, ker vam je prevroče ali ker ste prepoteni, navadno posledica nizke ravni estrogena ali neredne ovulacije – torej zgodnje menopavze. "Perimenopavza se pojavi že 10 let pred menopavzo. Razen če pred 40 letom starosti nimate kakšnih resnih težav z menstrualnim ciklom, je velika verjetnost, da so ti simptomi posledica zgodnje menopavze." V tem primeru se naročite pri zdravniku, da preveri, ali ne gre za kaj bolj resnega.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV