Dobro delovanje jeter je ključnega pomena za splošno dobro zdravje in počutje. A slabe prehranjevalne navade in škodljive razvade, kot so prekomerno pitje alkohola, uživanje predelane hrane, pitje sladkih pijač, lahko povzročijo, da se v jetrih začne nabirati maščobno tkivo.
To lahko vpliva na slabše delovanje jeter in ta pomembni organ ni več tako učinkovit pri odvajanju toksinov iz telesa. Eden od znakov, da so jetra prekomerno obremenjena, je tudi pridobivanje maščobe na trebuhu. Tu pa je še nekaj preostalih prvih simptomov, ki kažejo, da bomo morali živeti bolj zdravo, da bi svojemu telesu pomagali pri odvajanju toksinov iz telesa.
Težave pri koncentraciji, pomanjkanje osredotočenosti, težave s spominom, počasen odziv je nekaj simptomov, ki so lahko prvi znak zamaščenosti jeter. Kot pišejo na strani ameriške fundacije za zdrava jetra je možno, da se toksini, ki se ne izločijo pravilno iz telesa, pričnejo nabirati v možganih. Ko se to zgodi, se lahko spopademo z občutkom 'megle' v glavi, ko ne moremo misliti jasno, imamo težave s koncentracijo in spominom.
Kronična utrujenost, ki traja nenavadno dolgo in je vse pogostejša, je prav tako znak slabšega delovanja jeter. Toksini v jetrih lahko prav tako motijo presnovo mišičnih celic, kar se lahko kaže z bolečinami v mišicah in fizično utrujenostjo. Kronična utrujenost lahko vpliva tudi na naše čustvovanje in se lahko izrazi z anksioznostjo in depresijo.
Zdrava jetra proizvajajo protitelesa, ki pomagajo izločiti alergene iz telesa. Zamaščena jetra pričnejo namesto izločanja alergenov le-te kopičiti. Nakopičenost alergenov sproži obrambni mehanizem možganov, ki pričnejo proizvajati histamin. Pojavljajo se splošni simptomi alergije, kot so glavobol, srbečica, draženje kože.
Ljudje z zamaščenimi jetri se bolj verjetno spopadejo s hipertenzijo – visokim krvnim pritiskom. Visok krvni pritisk pogosto spremlja še povišan nivo slabega holesterola, zaradi česar imajo ljudje večje tveganje za bolezni srca in ožilja. Kombinacija zamaščenih jeter in visokega pritiska lahko vodi do bolezni jeter.
5. Pospešeno potenje ali neprijeten vonj telesa
Jetra so relativno velik notranji organ. Ko delajo prekomerno, pričnejo sproščati večje količine toplote. To je še posebej pogosto pri ljudeh, ki se spopadajo že z zamaščenimi jetri. Povečana temperatura v telesu pa vodi do potenja, saj se telo skuša ohladiti. Prekomerno potenje privede do neprijetnega vonja telesa.
Kaj lahko naredite?
K sreči ima telo sposobnost samozdravljena. Če simptome pravočasno odkrijemo in spoznamo, da nam naš nezdrav življenjski slog škodi, se jetra obnovijo in znova regenerirajo. Telesu pa lahko pomagate z naslednjimi ukrepi:
1. Uživajte uravnoteženo zdravo prehrano
To je najpomembnejši nasvet. Kar pojemo, ima velik vpliv na zdravje jeter. Uživajte hrano, bogato z vlakninami (sadje, zelenjava, polnozrnate žitarice), s kakovostnimi beljakovinami in zdravimi maščobami. Izogibajte se hitro pridelani hrani, prekomerno soljeni hrani, nezdravim prigrizkom, sladkim pijačam in čokoladam.
2. Zmanjšajte količino popitega alkohola
Že zmerne količine alkohola lahko škodijo jetrom. Redno pitje alkohola pa lahko vodi do resnih poškodb jeter. V zadnji fazi poškodb jeter, organ postane otečen in zabrazgotinjen. Temu rečemo ciroza jeter, ki je smrtno nevarna.
3. Dobro se pozanimajte o zdravilih in prehranskih dodatkih, ki jih jemljete
Obstaja cela vrsta zdravil, ki škodijo delovanju jeter. Vedno se tudi prepričajte o stranskih učinkih zdravil, ki jih jemljete. Ta so zabeležena v navodilih za uporabo. Številni prehranski dodatki pa so žal premalo nadzorovani, zato je tudi te treba jemati previdno. O uporabi se posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV