Večina ljudi na dan s potenjem izloči približno liter tekočine, a trije od stotih skozi svojo kožo izločijo tudi do desetkrat več pota kot povprečni človek. Vzroki za prekomerno potenje so različni. Nenehno potenje, ki ni odvisno od stopnje aktivnosti ali stresa, navadno nakazuje, da so žleze potenja prekomerno aktivne. Stanje imenujemo hiperhidroza in je lahko lokalizirano le na področje pazduhe ali dlani, lahko pa pojavi prekomerno potenje po celem telesu. Vzroki zanj so različni, med njimi je tudi okužba, zdravljenje z zdravili, težave s hormoni, včasih vzrok ni poznan. A prav odkritje vzroka je ključnega pomena, saj lahko tako zmanjšamo težavo. Če je potenje posledica zdravil, lahko na primer ob posvetom z zdravnikom zamenjamo zdravila. Prav zato je pomembno, da o tej težavi spregovorimo z njim in se je ne sramujemo. Pomaga tudi obisk dermatologa, ki lahko ponudi druge možnosti zdravljenja, kot je na primer zdravljenje z botoksom.
Boleče odvajanje
Do bolečin v črevesju lahko pride zaradi prepogostega ali preredkega odvajanja blata. To lahko privede do hemeroidov in/ali razpok na danki. Napenjanje zaradi zaprtja lahko stanje še poslabša in dodatno poškoduje okoliško tkivo. Zaradi bolečin gre trpeči redkeje na blato, s tem pa se izločki v črevesju vse bolj sušijo in vse težje premikajo naprej po prebavnem traktu. Prav zato je pomembno, da te težave prepoznate, preden pride do premočnega zaprtja, krvavitev ali vnetja področja.
Zaprtje lahko odpravite tudi s spremembami prehrane, kjer v svoj jedilnik vključite živila bogata z vlakninami, poleg tega redno telovadite in pijte dovolj vode. Pitje tekočine pomaga tudi pri hitrejšemu celjenju ran in razpok zaradi zaprtja. V lekarni so na voljo tudi odvajala, ki lahko pomagajo premagati zaprtje, a z njimi ni dobro pretiravati in mazila ter svečke, ki pomagajo pri celjenju tkiva.
Krvavitve iz črevesja pa niso vedno le posledica manjših ranic ali hemoroidov, lahko gre tudi za nevarnega raka debelega črevesja ali danke. Prav zato je treba ob vsaki krvavitvi iz črevesja obiskati osebnega zdravnika in se z njim posvetovati o nadaljnjih korakih.
Spremembe bradavice
Pozorni moramo biti tudi na spremembe na bradavicah, pa naj gre za spremenjeno obliko, obračanje navznoter ali spremembo barve kože v okolici bradavice. Vzrok teh težav so lahko hormonske spremembe, kot je na primer prekomerna proizvodnja hormona prolactina. Ta nasvet lahko seveda preskočite v primeru, da dojite. Drugi vzroki za spremembe so lahko tudi zdravila, stres, poleg tega pa tudi bolezni ščitnice in ledvic. Te so danes dobro ozdravljive in lahko ob pravilnem ukrepanju hitro znova normaliziramo stanje. A če jih ne zdravimo, lahko vodijo do neplodnosti, vplivajo na menstrualni cikel in prispevajo k razvoju osteoporoze. Spremembe bradavice pa lahko kažejo tudi na raka dojke, zato je o njih dobro spregovoriti z osebnim zdravnikom, ki vas lahko napoti na mamografijo, ultrazvok ali biopsijo.
Neobičajen vonj
Ko se naravno ravnovesje v sestavi bakterijske vaginalne flore poruši, lahko pride do prekomernega razrasta gnilobnih bakterij, s tem pa do neprijetnega vonja nožnice – vonj po ribah. Gre za stanje imenovano bakterijska vaginoza, ki je pravzaprav precej pogosta težava in prinaša še neprijeten izcedek in srbečico genitalij. Srbečica je lahko tudi posledica glivičnega vnetja, pri katerem se prav tako spremeni vonj nožnice in ga lahko zdravimo s protiglivičnimi kremami, ki jih lahko kupimo v lekarni.
Kljub vsemu pa je ob vaginalnem vnetju treba obiskati ginekologa, saj lahko glede na vaše simptome, zgodovino spolnosti ter pregleda in testa, strokovnjak odkrije, za katero obliko vnetja gre. Ob bakterijski vaginozi vam lahko predpiše antibiotike ali vaginalni gel, ki večinoma pomagajo in bakterijska vaginoza ne povzroča nadaljnjih težav. A če se pojavi med nosečnostjo, lahko poveča tveganje za prezgodnji porod. Poleg tega je povezana tudi s povečanim tveganjem za spolno prenosljive bolezni in vnetja nožnice, zato je ključnega pomena, da jo zdravi vaš ginekolog.
Napihnjenost
Napihnjenost je lahko le posledica nepravilne prehrane, lahko pa tudi vrste drugih težav. Če uredite svojo prehrano in se kljub temu pojavlja, spremljajo pa jo še težave z uriniranjem ali odvajanjem ter bolečine v trebuhu, se zagotovo posvetujte z zdravnikom. Vzrok za to je lahko tudi celiakija, kjer gre za intoleranco na gluten in prizadene enega na 100 ljudi.
Zdravnik vas lahko pošlje tudi na nadaljnje teste za miome maternice – gre za benigne izrastline v ali okoli maternice, ki so pogosta težava. Z njimi se spopade kar 40 odstotkov žensk in niso nevarni. A povzročajo neprijetne simptome, zaradi česar zahtevajo zdravljenje z zdravili ali/in operacijo.
Lahko pa vas napoti tudi na krvne teste in druge preiskave, da bi izključil kaj resnejšega, kot je rak jajčnikov.
Uhajanje urina
Ženske se pogosto spopadejo tudi z uhajanjem urina med vadbo (še posebej tekom), pri kašlju, dvigovanju težkih bremen ali kašlju. Gre za stanje imenovano stresna inkontinenca, do katere pride zaradi oslabljenih mišic medeničnega dna, ki podpirajo mehur. Lahko pa je vzrok za uhajanje urina tudi urinska inkontinenca, kjer prihaja do pretirano dejavnega mehurja. Čeprav vam je morda težavo nerodno omeniti zdravniku, se z njim posvetujte, saj vam lahko pomaga z nekaj nasveti ali pa vas napoti k urologu. Pomembno je tudi, da opravi nekatere druge preiskave, s katerimi izključi nekatere strukturalne anomalije, opravi preiskavo urina in določi primerno zdravljenje.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV