Naš prebavi trakt je sestavljen iz ust, žrela, požiralnika, želodca, tankega črevesa, debelega črevesa, danke in zadnjika. Med prebavila pa štejemo tudi organe, ki ležijo zunaj prebavne cevi, to pa so trebušna slinavka, jetra in žolčnik. Predstavljamo vam 6 znakov, ki kažejo, da je z enim od prebavnih organov ali vašim celotnim prebavnim sistemom lahko nekaj hudo narobe.
Bulica v grlu
Zgodi se lahko, da vas pri požiranju hrane in tekočine v grlu zmoti občutek gmote ali bulice. Najverjetneje gre za vnetje ene od 30 bezgavk, ki jih imamo v okolici ušes, nosu in grla. Če pa se ob tem pojavijo še vročina in drugi simptomi ali pa bolečine postanejo zelo hude, je potreben obisk zdravnika. Če je bolečina v grlu prisotna skupaj z ostalimi simptomi, kot so kašelj, izguba glasu, kolcanje ali občutek sitosti, po le nekaj grižljajih, gre lahko namreč za začetne simptome rakavega obolenja.
Izjemno neprijeten vonj pri vetrovih
Pogostost in vonj vetrov sta lahko znak nekaterih telesnih sprememb. Kadar se naše ravnovesje poruši, nas posledično bolj napenja, vonj, ki pri tem nastane, pa je veliko bolj neprijeten. Če opazite odstopanja pri pogostosti in vonju vetrov, gre lahko za neravnovesje bakterij v črevesju, nepravilno in neprimerno prehrano, prevelike količine zaužitih mlečnih izdelkov, občutljivost na gluten, hormonske spremembe in neravnovesje ali zaprtost. Napenjanje lahko ublažite, če hrano in pijačo obogatite z zelišči: koriandrom, poprovo meto, janežem, baldrijanom in kamilico. Za zdravo črevesje pa lahko poskrbite z zadostnim vnosom vlaknin.
Občutek napihnjenosti
Če se zgodi, da težje zapnete hlače, ki ste jih še pred dvema dnevoma z lahkoto oblekli, to ne pomeni, da ste se tako hitro zredili, temveč da težava tiči v napihnjenosti trebuha. To se lahko zgodi, če zaužijete prevelike količine hrane in gazirane pijače ali pa ste preprosto vdihnili preveč zraka. Če pa se ta napihnjenost pojavi nenadno in brez vzroka ter jo spremljajo simptomi, kot sta bolečina ali kri v blatu, to lahko pomeni večjo zdravstveno težavo, kot so refluks, sindrom razdražljivega črevesja, celiakija ali žolčni kamni.
Nagla izguba teže
Kadar naglo izgubite telesno težo brez kakršne koli diete, ekstremne telovadbe ali česa podobnega, je lahko to znak zdravstvenih težav. Razloge pa lahko začnete iskati v prebavnem sistemu. Najprej morajo zdravniki v takšnih primerih izločiti, ali je rak debelega črevesa, trebušne slinavke ali rak trebušne votline. Med drugimi pa lahko naglo izgubo teže povzročita tudi Crohnova bolezen in celiakija.
Temno obarvano blato
Kri v blatu je vedno razlog za skrb. Morda gre za hemoroide ali kaj drugega, lahko je tudi znak raka debelega črevesa in danke. Presojo prepustite zdravniku, ki vas bo poslal na kolonoskopijo, s katero bodo pregledali vaše črevo. Ravno tako alarmantno pa je tudi črno obarvano blato. To je namreč lahko vzrok krvavitev v prebavilih. Za temno in ne črno ter tekoče blato pa obstajajo tudi drugi vzroki. Lahko gre za posledico jemanja antibiotikov. Temno, skoraj črno blato je običajno prisotno tudi ob jemanju železovih tablet.
Primanjkovanje železa v krvi
Kadar vam primanjkuje železa v krvi, se to lahko odraža na celotnem telesu. Občutite lahko močne glavobole, koža se lahko obarva rumeno, nohti postanejo krhki in lomljivi, začnete izgubljati kožo ter se splošno slabše počutite. Slabokrvnost pa je lahko tudi posledica neopazne izgube krvi preko prebavne cevi, ulceroznega kolitisa ali posledica vnetnih bolezni črevesja.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV