Vizita.si
. Da bi ublažili upad mentalnih sposobnosti, si velikokrat lahko pomagamo sami. Tu je 7 dokazanih način, kako ohraniti zdravje možganov in zmanjšati tveganje za razvoj Alzheimerjeve bolezni in drugih demenc.

Starostne bolezni

7 dokazanih načinov, kako preprečiti Alzheimerjevo bolezen

K.B.
14. 10. 2018 18.10
0

Okoli 44 milijonov ljudi danes po svetu živi z eno obliko demence, med katerimi je najpogostejša Alzheimerjeva bolezen. S podaljševanjem starostne dobe se bo ta številka do leta 2030 podvojila. A z nekaterimi ukrepi lahko zmanjšamo tveganje za razvoj različnih oblik demence. Tu je nekaj izmed njih.

. Da bi ublažili upad mentalnih sposobnosti, si velikokrat lahko pomagamo sami. Tu je 7 dokazanih način, kako ohraniti zdravje možganov in zmanjšati tveganje za razvoj Alzheimerjeve bolezni in drugih demenc.
. Da bi ublažili upad mentalnih sposobnosti, si velikokrat lahko pomagamo sami. Tu je 7 dokazanih način, kako ohraniti zdravje možganov in zmanjšati tveganje za razvoj Alzheimerjeve bolezni in drugih demenc.FOTO: iStockphoto
Med 24 in 80 letom običajno prihaja do počasnega krčenja možganov in počasnega poslabševanja dotoka krvi do tega pomembnega notranjega organa. Upad se najprej prične na frontalnem delu, ki je ključnega pomena za naše mentalne sposobnosti. Ko se ta predel prične krčiti, pride do težav s spomnimom, reševanjem problemov, sprejemanjem odločitev in pozornostjo. Da bi ublažili upad mentalnih sposobnosti, si velikokrat lahko pomagamo sami. Tu je 7 dokazanih način, kako ohraniti zdravje možganov in zmanjšati tveganje za razvoj Alzheimerjeve bolezni in drugih demenc.
Med 24 in 80 letom običajno prihaja do počasnega krčenja možganov in počasnega poslabševanja dotoka krvi do tega pomembnega notranjega organa. Upad se najprej prične na frontalnem delu, ki je ključnega pomena za naše mentalne sposobnosti. Ko se ta predel prične krčiti, pride do težav s spomnimom, reševanjem problemov, sprejemanjem odločitev in pozornostjo.
Med 24 in 80 letom običajno prihaja do počasnega krčenja možganov in počasnega poslabševanja dotoka krvi do tega pomembnega notranjega organa. Upad se najprej prične na frontalnem delu, ki je ključnega pomena za naše mentalne sposobnosti. Ko se ta predel prične krčiti, pride do težav s spomnimom, reševanjem problemov, sprejemanjem odločitev in pozornostjo. FOTO: iStock

1. Nenehna stimulacija možganov

Zadnja raziskava, objavljena v žurnalu Neurology, je pokazala, da lahko z nenehno stimulacijo možganov preko branja, pisanja in drugih akitnvosti, upočasnimo upad možganov, ki je povezan z razvojem demence. Ljudje, ki skozi svoje življenje nenehno skrbijo za stimulacijo možganov imajo v primerjavi z drugimi za 15 odsotkov počasnejši upad možganov. Zato se nikar ne izogobajte knjigam in novim temam, ki vas zanimajo.

2. Povečajte možgansko plastičnost

Možganska plastičnost se nanaša na lahkost, s katero se nevroni v možgani povezujejo drug z drugim in s tem, kako pogosto so uporabljeni, saj takrat postajajo te povezave vedo močnejše. Nevroplastičnost se nanaša na pozitivne spremembe, ki se zgodijo v možganih, kot posledica izpostavljenosti novim izkušnjam in učenju novih stvari.

3. Najdite svojo cono miru

''Hormoni, ki se ustvarjajo v telesu, ko smo pod stresom, so slabi za delovanje vaših možganov,'' pravi dr. Jessica Grahn, nevrologinja iz Medical Research Council. ''Hormoni, kot so adrenalin in korizol so namenjeni temu, da se sproščajo samo kratkotrajno, a ko se sproščajo dolgotrajno, pričnejo negativno vplivati na našo koncentracijo,'' pove. Prekomerna količina kortizola pa lahko celo poškoduje celice v hipokampusu, zaradi česar poslabša naše sposobnosti učenja, sprejemanja informacij in pomnenja le-teh.

Poskrbite za redno sprostitev.
Poskrbite za redno sprostitev.FOTO: iStock

4. Prenehajte delati več stvari na enkrat

''Obstajajo študije, ki dokazujejo, da opravljanje več stvari na enkrat ne prinaša večje učinkovitosti, čeprav mislimo, da je tako,'' pravi dr. Grahn. ''Pogosto bi bilo bolje, da bi delali vsako nalogo posebej. Če počnemo dve mentalni aktivnosti na enkrat, kot na primer, da poslušamo radio, medtem ko umivamo posodo, bi bilo to verjetno v redu, a če tvoja naloga vključuje več razmišljanja, potem opravljanje več stvari hkrati ni dobra izbira.''

5. Uporabljajte vse svoje čute

Običajno najbolj uporabljamo svoj vid in sluh, vonj, okus in dotik pa so stranskega pomena. A tudi ti trije čuti so odlični za krepitev spomina. Bolj kot uporabljamo vseh pet čutov, lažje si zapomnimo in bolj krepimo svoje možgane.

Nadaljnje študije so pokazale, da zdravje možganov pomaga ohranjati visok vnos korenja, križaste zelenjave, citrusov in kruh z veliko vlakninami. Vsa ta zelenjava tudi izboljša kognitivne sposobnosti.
Nadaljnje študije so pokazale, da zdravje možganov pomaga ohranjati visok vnos korenja, križaste zelenjave, citrusov in kruh z veliko vlakninami. Vsa ta zelenjava tudi izboljša kognitivne sposobnosti.FOTO: iStock

6. Veliko sadja in zelenjave

Švedski raziskovalci so odkrili, da uživanje pestre palete sadja in zelenjave (okoli 500 g na dan) v srednjih letih zmanjša tveganje za razvoj Alzheimerjeve bolezni in druge demence tudi 30 let kasneje. Nadaljnje študije so pokazale, da zdravje možganov pomaga ohranjati visok vnos korenja, križaste zelenjave, citrusov in kruh z veliko vlakninami. Vsa ta zelenjava tudi izboljša kognitivne sposobnosti.

7. Hodite 45 minut, trikrat na teden

''Aerobna vadba izboljšuje povezave med nevroni v možganih,'' pove dr. Grahn. ''Naš spomin in naše sposobnosti so odvisne od novih povezav med nevroni, ki nastajajo v možganih.'' V študijah pri odraslih srednjih let se je pokazalo, da lahko že kratek sprehod, ki traja 45 minut, trikrat na teden, izboljša aktivnost možganov in sposobnost ohranjanja pozornosti.

Hoja
HojaFOTO: Thinkstock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662