Debelost
Med največjimi dejavniki tveganja za razvoj demence je sladkorja bolezen v srednjih letih, ki lahko kar podvoji možnosti za razvoj demence v starosti. V raziskavah so se pokazale tudi povezave med povišanim krvnim pritiskom, visokim nivojem holesterola in tveganjem za razvoj demence, čeprav to ni bilo popolnoma dokazano. Pomembno pa je, da imate pod nadzorom svojo telesno težo in skrbite za preprečevanje srčno-žilnih bolezni že v srednjih letih, da bi zmanjšali tveganje za razvoj demence v starosti.
Nikar ne kadite
Dolgotrajno kajenje ima lahko dolgoročne posledice na možgane. Znanstveniki so odkrili, da kajenje povečuje tveganje za kognitivni upad v starejši dobi. Ena od študij, ki je bila objavljena leta 2011 na spletni strani PubMed je pokaala, da lahko kajenje več kot dveh zavojčkov cigaret na dan podvoji tveganje za razvoj demence v starosti.
Ostanite aktivni
Več študij je pokazalo, akko pomembna je redna intenzivna fizična aktivnost. V nekaterih primerih lahko že blaga vadba, kot je hoja, pomaga izboljšati sposobnosti možganov v starosti. Še posebej je pomembno, da fizično aktivni ostanejo tudi starejši ljudje. Več študij je pokazalo, da lahko starejši ljudje z redno telesno aktivnosti izboljšajo svojo kognitivno funkcijo. Kljub vsemu se je bolje izogniti športom, kjer obstaja večja možnost za poškodbe glave, kot je boks ali celo nogomet. Vse več dokazov kaže, da lahko že blage poškodbe povečajo tveganje za razvoj nekaterih oblik demenc v starosti.
Vaje za naše sive celice
Ljudje, ki več let preživijo v šoli in imajo tudi univerzitetno izobrazbo, imajo manjše tveganje za razvoj demence. A dokazi kažejo, da lahko take učinke prejme prav vsak, če se tudi v kasnejši življenjski dobi rad uči novih stvari. Ni nujno, da gre za univerzitetno izobrazbo, lahko se učite novih stvari preko svojih hobijev, družabnih iger, kot so puzli ali reševanje križank. Odlično je tudi učenje novih jezikov ali plesnih korakov. Vse to varuje naše živčne celice v možganih in ohranja možgane bolj aktivne in zdrave.
Ostanite družabni
Tudi, ko se postaramo, je pomembno, da ohranimo družabno življenje, saj nas to varuje pred demenco. Študije kažejo, da imajo ljudje, ki dlje časa ohranijo aktivno družabno življenje, boljše kognitivne funkcije in zmanjšano tveganje za upad kognitivnih sposobnosti.
Mediteranska prehrana
Znanstveniki še vedno ne razumejo natanko, kako različna hranila, vitamini in skupine živil vplivajo na tveganje za razvoj demence. Kljub vsemu je nekaj študij, ki se je osredotočalo na mediteransko prehrano, pokazalo, da lahko uživanje te prehrane zmanjša tveganje za razvij demence. Strokovnjaki mislijo, da je vzrok za to, ker mediteranska prehrana pomaga preprečevati visok krvni pritisk. Sicer pa je mediteranska prehrana sestavljena iz manjših količin mesa, poudarek pa je na polnozrnatih žitaricah, sadju, zelenjavi, ribah, oreščkih in olivnem olju.
Zdravi vzorci spanja
Motnje spanja, kot je na primer kronična nespečnost, so povezane s povečanim tveganjem za kognitivni upad v starosti. Če se spopadate z motnjami spanja, je pomembno, da sprejmete ukrepe, s katerimi izboljšate svoj spanec, saj lahko tako zmanjšate tudi tveganje za razvoj demence v starosti. Kljub vsemu znanstveniki še vedno ne znajo natanko pojasniti, zakaj motnje spanja prispevajo k demenci in ali določene motnje spanja predstavljajo večje tveganje kot druge.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV