Vizita.si
Visok krvni pritisk močno poveča možnosti za kap, sploh če ga ne zdravimo in uravnavamo.

Bolezni

7 načinov, kako preprečiti kap

Katja Benčina
26. 08. 2011 08.53
4

Kap je ena najpogostejših vzrokov za smrtnost in za dolgotrajno invalidnost. Delno je za visok odstotek invalidnosti krivo tudi to, da tako svojci kot bolnik ne prepoznajo pravočasno simptomov kapi in prepozno obiščejo bolnišnico. Preverite, kako prepoznati simptome in kako še preprečiti možnosti za kap.

Visok krvni pritisk močno poveča možnosti za kap, sploh če ga ne zdravimo in uravnavamo.
Visok krvni pritisk močno poveča možnosti za kap, sploh če ga ne zdravimo in uravnavamo.FOTO: iStockphoto

1. Nadzorujte svoj krvni pritisk

Visok krvni pritisk močno poveča možnosti za kap, sploh če ga ne zdravimo in uravnavamo. Žile, ki so dlje časa izpostavljene visokemu krvnemu tlaku, se namreč postopoma spremenijo. Da bi zdržale pritisk, se srednja plast žile zadebeli, notranja pa zatrdi, takšna žila pa rada poči. Če poči v možganih, govorimo o možganski kapi, če v srcu, o srčni kapi ali miokardnem infarktu. Nevarnost za bolezni srca in ožilja začne naraščati, ko krvni tlak preseže 120/80 mm Hg, izjemno nevaren krvni tlak pa je, ko doseže ali preseže 140/90 mm Hg. Raziskave so pokazale, da je treba tlak zdraviti že, ko ta preseže 120/80 mm Hg. Zdravnik bo v tem primeru predpisal primerna zdravila in vas prosil, da redno nadzorujete višino tlaka.

Čustveno in psihološko stanje ima velik vpliv na fizično zdravje, zato je pomembno, da poskušate zmanjšati stres, jezo, depresijo in ohranjate dobro kardiovaskularno zdravje.
Čustveno in psihološko stanje ima velik vpliv na fizično zdravje, zato je pomembno, da poskušate zmanjšati stres, jezo, depresijo in ohranjate dobro kardiovaskularno zdravje. FOTO: iStockphoto

2. Uravnavajte stres in depresijo

Čustveno in psihološko stanje ima velik vpliv na fizično zdravje, zato je pomembno, da poskušate zmanjšati stres, jezo, depresijo in ohranjate dobro kardiovaskularno zdravje. Čustvenim težavam so bolj izpostavljeni ljudje, ki so osamljeni, se dolgočasijo in imajo manj kakovostnih socialnih odnosov. Zato je pomembno, da greste v tem primeru med ljudi, sklenete nova prijateljstva in da si poiščete hobije in delo, ki vas veseli. Tisti, ki so pod močnim stresom, se morajo naučiti tehnik uravnavanja. K temu pogosto veliko pripomore že samo pogovor s prijateljem, pomagate pa si lahko še z izogibanjem alkoholu, meditacijo, jogo, sprehodom v naravi, sproščujočo glasbo in hobiji, ki nas veselijo. Če ste nesrečni in žalost traja dlje kot dva tedna skupaj, pa gre morda za depresijo. Depresija ne pomeni le žalosti in potrtosti, ampak je duševna motnja, pri kateri je žalost tako intenzivna, da moti vsakdanje življenje in funkcioniranje obolelega. Ljudje z depresijo pogosto ne občutijo niti žalosti niti veselja, pri njih se pogosto pojavijo motnje spanja, apetita in razni telesni simptomi. V tem primeru je nujen obisk zdravnika.

3. Nadzorujte svoje zdravstveno stanje

Srčni ali možganski kapi so bolj izpostavljeni bolniki s sladkorno boleznijo, s prekomerno težo in holesterolom, tisti, ki uporabljajo kontracepcijske tablete, če kadijo ali imajo pogoste migrene in bolniki z atrijsko fibrilacijo ter kardiovaskularnimi boleznimi. Ta zdravstvena stanja potrebujejo zdravljenje, s katerim lahko zmanjšate tveganje za kap.

Nenadna odrevenelost ali šibkost obraza, rok ali nog, še posebej na eni strani telesa, je eden izmed znakov kapi.
Nenadna odrevenelost ali šibkost obraza, rok ali nog, še posebej na eni strani telesa, je eden izmed znakov kapi.FOTO: iStockphoto

4. Poznajte zgodnje znake kapi

Pomembno je, da poznate zgodnje simptome kapi in v tem primeru takoj pokličete nujno zdravniško pomoč. Med zgodnje zanke štejemo:

- Nenadna odrevenelost ali šibkost obraza, rok ali nog, še posebej na eni strani telesa

- Zmedenost, težave z govorom ali razumevanjem

- Motnje vida – dvojne slike

- Izguba ravnotežja, omotica, težave s hojo
V tem primeru takoj poiščite nujno medicinsko pomoč.

5. Uravnajte raven holesterola

Eden od največjih tveganj za razvoj kapi je tudi LDL holesterol. Visoke vrednosti slabega holesterola v krvi namreč povzročajo aterosklerozo. To pomeni, da se holesterol začne kopičiti v žilni steni, zaradi česar stena žile ni več gladka in notranji premer se postopoma zoži. Najpogosteje do ateroskleroze pride v srednje velikih in velikih žilah. Zaradi prizadetih žil se zmanjša pretok krvi do organa ali tkiva, aterosklerotične obloge v žilni steni pa postanejo mehke in lahko počijo. Če do tega pride, se na razpoko začnejo lepiti trombociti, zaradi česar nastane krvni strdek ali tromb, ki lahko žilo popolnoma zamaši. Prav zato je izjemno pomembno, da uravnate raven slabega holesterola in redno hodite na zdravstvene preglede.

Ameriško združenje za zdravje srca priporoča najmanj 30 minut intenzivne vadbe petkrat na teden.
Ameriško združenje za zdravje srca priporoča najmanj 30 minut intenzivne vadbe petkrat na teden.FOTO: iStockphoto

6. Redna vadba

Telovadba je bistvena za ohranjanje kardiovaskularnega zdravja in je ključna pri preprečevanju kapi. A koliko vadbe je dovolj? Ameriško združenje za zdravje srca priporoča najmanj 30 minut intenzivne vadbe petkrat na teden. To ne pomeni, da morate skoraj vsak dan na telovadbo, ampak da se nekoliko razgibate skozi ves dan. Na primer tako, da se v službo odpravite s kolesom ali peš, da dvigalo zamenjate za stopnice ali pa da se vsak večer odpravite na sprehod s svojim ljubljenčkom.

7. Nehajte kaditi

Kajenje je eden večjih faktorjev tveganja za kap. Če kadite, je tako izjemno pomembno, da prenehate. Dobro znano je tudi, da kajenje ne vpliva le na vas, ampak na ljudi v vaši bližini, saj je škodljivo tudi pasivno kajenje. Raziskave so pokazale, da imajo tisti, ki živijo s kadilcem, 30 odstotkov večje možnosti za kap. Kaj šele kadilci. Ker prenehanje kajenja zagotovo ni lahka naloga, pa se za pomoč prosite svojega osebnega zdravnika.

Ste se nam že pridružili na naši  Facebook strani? To lahko storite s klikom na 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662