Vizita.si
Ščitnica je majhna žleza na vratu, ki je v obliki metulja in je odgovorna za številne funkcije v telesu.

Zdravje

Napake pri izbiri hrane, ki lahko škodijo vaši ščitnici

K.B.
03. 04. 2020 08.14
5

Zdrava presnova, visoka raven energije, hormonsko ravnovesje in boljša osredotočenost so prednosti, ki jih prinaša zdrava ščitnica. To je majhna žleza na vratu, ki je v obliki metulja in je odgovorna za številne funkcije v telesu. Vpliva tudi na našo telesno težo, plodnost, koncentracijo in spomin. Zato je dobro vedeti, kaj jesti in česa ne za dobro delujočo ščitnico.

Hrana, ki jo uživate, ima lahko velik vpliv na zdravje vaše ščitnice. Ne glede na to, ali je vaš cilj, da bi radi le preprečili ali pozdravili bolezen ščitnice. Še posebej avtoimunska bolezen ščitnice, imenovana Hashimotov tiroiditis, je bolezen, ki je izjemno pogosta in jo lahko povzročijo nekatere napake v prehrani. Tu jih je nekaj izmed njih.

1. Preskakujete obroke in opuščate ogljikove hidrate

Naloga ščitnice je, da uravnava, koliko energije porabite ali ohranite. To počne s sporočili, ki jih prejme iz možganov, kar ohranja zavedanje, koliko energije vzamete iz hrane v primerjavi s tem, koliko energije potrebujete in porabite. Ko uživate nizkokalorično hrano ali hrano brez ogljikovih hidratov ali preskakujete obroke, ker želite shujšati, vaši možgani naložijo ščitnici, naj se upočasni, saj jo s tem prisilijo, naj ohrani čim več energije in naj je ne porablja. Naše telo takrat kompenzira pomanjkanje energije. In ne samo da smo utrujeni, pridobivati začnemo tudi odvečno telesno težo, saj telo skuša vso razpoložljivo energijo ohraniti v obliki nezdravega holesterola. Rešitev je, da začnete jesti redne obroke in da izbirate zdrave vire ogljikovih hidratov, kot so polnozrnata žita.

2. Pretiravate s surovim ohrovtom

V eni od epizod The Oz Show je Dr. Oz priznal, da je spil preveč zelenih sokov in zaradi tega imel premalo delujočo ščitnico. In zagotovo ni edini! Surov ohrovt in druga zelenjava iz družine križnic, vključno z brokolijem, cvetačo, brstičnim ohrovtom, zeljem, lahko zmanjšujejo delovanje ščitnice. Ti delujejo kot 'goiterogeni', kar pomeni, da upočasnijo delovanje ščitnice in povzročijo povečanje ščitnične žleze, kar vodi do otekanja vratu.

Rešitev: Ko je ta zelenjava skuhana, se snov, ki zavira delovanje ščitnice, izloči, zato se izogibajte le surovim jedem ali zelenim sokovom iz teh živil, da bi preprečili bolezen ščitnice.

Surov ohrovt in druga zelenjava iz družine križnic, vključno z brokolijem, cvetačo, brstičnim ohrovtom, zeljem, lahko zmanjšujejo delovanje ščitnice.
Surov ohrovt in druga zelenjava iz družine križnic, vključno z brokolijem, cvetačo, brstičnim ohrovtom, zeljem, lahko zmanjšujejo delovanje ščitnice.FOTO: iStock

3. Spregledali ste jod

Jod je eden glavnih mikrohranil, ki so pomembna za delovanje ščitnice. Z njegovo pomočjo namreč ščitnica proizvaja ščitnične hormone. Prav zato uporabljajte jodirano sol, da bi pridobili dovolj joda za normalno delovanje ščitnice. Kljub temu ni dobro uživati dodatkov z jodom, če niste prej preverili, ali vam v resnici primanjkuje joda. Nekateri bolniki s Hashimotovim tiroidizmom so namreč občutili poslabšanje simptomov, ko so jemali dodatke joda.

4. Jeste veliko tunine in drugih rib z visoko vrednostjo živega srebra

Ne glede na to, koliko imate radi suši ali ribe, se izogibajte ribam, ki vsebujejo višje vrednosti živega srebra. Ta namreč najbolj vpliva prav na delovanje ščitnice, saj lahko pospeši ali zmanjša proizvodnjo ščitničnih hormonov.  

Če se spopadate z boleznijo ščitnice, se popolnoma izognite uživanju rib, ki imajo višje vrednosti živega srebra, vključno s tuno, mečarico, oranžno sluzoglavko, morskim psom. Omejite vnos rib iz pločevinke, morskega lista in mahi mahi.

5. Uporabljate umetna sladila

Umetna sladila so lahko bolj nevarna kot sladkor. Poleg tega, da povečujejo možnosti za debelost, saj zmanjšujejo občutek za sladkost, škodijo tudi ščitnici. Zadnja študija je pokazala, da je redna uporaba umetnih sladil, na primer aspartama ali sucraloze, povezana s Hashimotovo boleznijo. Prav zato se izogibajte umetnim sladilom.

Poleg glutena so živila, ki še lahko povzročajo preobčutljivost, mlečni izdelki, določene žitarice, fižol (še posebej rdeči fižol) in oreščki.
Poleg glutena so živila, ki še lahko povzročajo preobčutljivost, mlečni izdelki, določene žitarice, fižol (še posebej rdeči fižol) in oreščki.FOTO: Thinkstock

6. Uživate živila, ki dražijo vašo prebavo

Če ste občutljivi na določeno hrano in po njej izkusite simptome, kot so napihnjenost, izpuščaji, zgaga, zaprtje, pomanjkanje energije, je velika verjetnost, da ta hrana povzroča vnetja v vašem imunskem sistemu in s tem avtoimunsko reakcijo, ki lahko sproži težave s ščitnico. Poleg glutena so živila, ki še lahko povzročajo preobčutljivost, mlečni izdelki, določene žitarice, fižol (še posebej rdeči fižol) in oreščki. Če opazite, da katero koli od teh živil škodi vaši prebavi ali počutju, ga izločite s svojega jedilnika za najmanj 30 dni. Sčasoma boste živilo verjetno znova lahko uživali, a trenutno vaše črevo potrebuje čas, da se obnovi in pozdravi, zato se tem živilom izogibajte.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650