Vizita.si
Trebuh

Okužbe in zastrupitve

7 nasvetov, kako se izogniti zastrupitvi na potovanju

S.B.
21. 10. 2019 07.58
0

Se v teh jesenskih dneh odpravljate na daljši dopust v čudovite, oddaljene dežele? Da bi bilo vaše potovanje kar se da sproščeno in brez kakršnihkoli nevščenosti, si preberite preventivne ukrepe proti najbolj pogostim težavam na potovanjih – zastrupitvi s hrano ali vodo.

Med najpogostejšimi težavami, ki se lahko pojavijo na daljših potovanjih v oddaljenih krajih, je potovalna driska, ki je lahko posledica zastrupitve organizma s tamkajšnjo hrano ali vodo.

Spijete dovolj vode?
Preberi še
Spijete dovolj vode?

Kar 20% svetovnega prebivalstva namreč nima neoporečne pitne vode. Njihova voda je lahko okužena z raznimi bakterijami (salmonelo in vibrio cholerae) in virusi (adenovirusi in rotavirusi) ter helminti, ki povzročajo trakuljo. Največkrat pa lahko zaradi pitja okužene vode dobite potovalno drisko, ki jo lahko spremljajo tudi vrtoglavice, krči, črvičenje v želodcu, vetrovi, pomanjkanje apetita, napihnjenost ali bruhanje.

Z nekoliko previdnosti se lahko vsem tem težavam izognete in v vašem potovanju brezskrbno uživate.

Kaj storiti, ko na potovanju dobite drisko?
Preberi še
Kaj storiti, ko na potovanju dobite drisko?

Preberite si nekaj preventivnih ukrepov: 

1. Bodite pazljivi pri uživanju hrane, predvsem tiste, ki jo kupite na ulici. Uživajte le pravkar pripravljeno in toplotno obdelano hrano.

2. Redno si umivajte roke in si jih pred vsakim obrokom, pa tudi vmes, večkrat dnevno razkužite z razkužilom.

3. Poskrbite za čisto posodo in površine, s katerimi je hrana v stiku.

4. Izogibajte se pitju vode iz pipe in napitkom, za katere uporabljajo led.

5. S seboj vzemite potovalno lekarno, ki naj vsebuje: probiotična zdravila, termometer, dehidracijske praške, antiperistaltično zdravilo, sredstva proti pikom mrčesa, razkužila, aktivno oglje, obliže, povoje in glicerinske svečke.

6. Če potujete v države z nizkimi higieničnimi standardi, se je izjemno pomembno preventivno cepiti proti hepatitisu A in tifusu.

7. Pijte le vodo in gazirane pijače v originalni embalaži. Te so zaradi kislosti varnejše od negaziranih. Če nimate dostopa do originalnih pijač, pa vodo iz pipe nujno prekuhavajte vsaj tri minute!

Če se boste držali zgoraj navedenih navodil, ni dvoma, da boste svoje počitnice izkoristili kar se da kakovostno in uživali v lepotah in kulturi vaše eksotične destinacije.

Največkrat lahko zaradi pitja okužene vode dobite potovalno drisko, ki jo lahko spremlja tudi bruhanje.
Največkrat lahko zaradi pitja okužene vode dobite potovalno drisko, ki jo lahko spremlja tudi bruhanje.FOTO: Shutterstock

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662