Vizita.si
Trebuh

Zdravje

7 razlogov za napihnjenost, in med njimi ni hrane

K.B.
21. 07. 2017 11.10
0

Nihče noče biti napihnjen, saj to prinaša bolečine v trebuhu, občutek utrujenosti in nelagodja. Hkrati lahko napihnejnost vpliva tudi na posameznikovo samozavest in dobro počutje. Tu je nekaj razlogov  za napihnjenost, med katerimi ni hrane.

Trebuh
TrebuhFOTO: iStockphoto

Napihnjenost najpogosteje pripisujemo temu, da smo kaj napačnega pojedli. Živila, ki pogosto povzročajo napihnjenost, so mleko, umetna sladila, fižol, leča, polnozrnate žitarice in določena vrsta sadja in zelenjave. A razlogov za to je lahko veliko več. Tu je nekaj izmed njih.

1. Ves dan presedite

V današnjem svetu, kjer lahko marsikaj delamo prek interneta, veliko časa preživimo pred računalnikom. Tako za namene službe kot v prostem času za zabavo. Mnogi sede preživijo delovni čas, nato pa še konec tedna sedijo za mizo, se prestavijo na kavč in na stol pred računalnik. Danes pravzaprav veliko preveč časa presedimo. S tem pa se upočasni tudi naša presnova, zaradi česar lahko pride do prebavnih težav in napihnjenosti.

2. Pijete po slamici

Na to morda nikoli niste pomislili, a če radi pijete po slamici, lahko v svoja prebavila vnesete veliko več zraka, kot bi ga sicer. Ko požiramo zrak, se v naših prebavilih nabere preveč zraka, zaradi česar pride do napihnjenosti. To navado lahko brez težav hitro nadomestite tako, da znova pijete normalno iz kozarca.

3. Potovanja

Še en pogost vzrok napihnjenosti so pogosta potovanja. Preživite veliko časa na letalih? Napihnjenost se lahko pojavi zaradi velikih sprememb v pritisku. Če veliko časa preživite v avtomobilu ali kako drugače potujete, pa je napihnjenost lahko posledica tega, da običajno na potovanjih ne jemo najbolj zdravo, saj imamo manj izbire. Poleg tega veliko časa presedimo, zaradi česar lahko pride do zaprtja, napihnjenosti in drugih prebavnih težav. Če ste zaradi potovanj še veliko pod stresom, je krog sklenjen, saj tudi stres prispeva k prebavnim težavam. Običajno težave z napihnjenostjo zaradi potovanja izzvenijo v nekaj dneh po potovanju.

4. Zdravila

Če jemljete kakšna zdravila, je napihnjenost lahko tudi stranski učinek zdravil. Nekatera najpogosteje uporabljena zdravila povzročajo napihnjenost, med njimi so antibiotiki in kontracepcijske tabletke, Če vam povzročajo težave, se o tem posvetujte s svojim zdravnikom.

5. Gastrointestinalne motnje

Včasih je napihnjenost lahko posledica gastrointestinalne motnje, kot je laktozna intoleranca (težave s prebavljanjem laktoze v mleku) ali sidrom razdražljivega črevesa. V obeh primerih je napihnjenost posledica, ki jo lahko spremljajo še utrujenost, zaprtje, driska, bolečine v trebuhu. Te gastrointestinalne motnje lahko povzročijo, da vaša prebavila postanejo preveč občutljiva na številna živila. Pri tem lahko pomagajo pravi probiotiki, o tem pa se je dobro pogovoriti s kakšnim prehranskim strokovnjakom, naturopatom.

6. Gazirane pijače

Podobno kot pitje s pomočjo slamice tudi gazirane pijače povzročajo, da pogoltnete preveč zraka. Gazirane pijače, pivo in soda lahko zaradi malih mehurčkov povzročajo napihnjenost. Tudi pijače, ki vsebujejo umetna sladila, imajo lahko tak učinek, saj se umetna sladila ne morejo normalno prebaviti.

7. Bolezen

Včasih lahko napihnjenost povzročijo tudi nekatere bolezni, kot so denimo premalo delujoča ščitnica, saj upočasni prebavo, Crohnova bolezen, vnetna medenična bolezen, bolezen jeter, divertikulitis in nekatere vrste raka.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662