Vizita.si
Če ste izgubili apetit, vam je slabo in ste napihnjeni se oglasite pri zdravniku, saj gre morda za gastroezofagealno refluksno bolezen (GERD) ali sindrom razdraženega črevesja.

Bolezni

7 simptomov, ki jih nikar ne ignorirajte

K.B.
21. 07. 2011 08.09
2

Zdravje pogosto jemljemo kot samoumevno in zato lahko kaj hitro spregledamo nekatere simptome, ob katerih pa je treba biti bolj pozoren. Katerih sedem simptomov nikar ne ignorirajte, preverite spodaj.

Če ste izgubili apetit, vam je slabo in ste napihnjeni se oglasite pri zdravniku, saj gre morda za gastroezofagealno refluksno bolezen (GERD) ali sindrom razdraženega črevesja.
Če ste izgubili apetit, vam je slabo in ste napihnjeni se oglasite pri zdravniku, saj gre morda za gastroezofagealno refluksno bolezen (GERD) ali sindrom razdraženega črevesja.FOTO: iStockphoto
1. Nepojasnjena izguba telesne teže

Čeprav se zdi izgubljanje teže brez truda kot uresničitev sanj, pa je na ta znak treba biti pozoren, saj gre morda za zdravstvene težave. Če ste zadnjega pol leta izgubili do deset odstotkov svoje telesne teže (na primer 7 kilogramov, če tehtate 68 kilogramov), potem se posvetujte s svojim zdravnikom. Nepojasnjen upad teže je namreč lahko posledica čezmernega delovanja ščitnice, sladkorne bolezni, depresije, bolezni jeter, rakavih bolezni in motenj pri absorbiranju hranil.

Nepojasnjena izguba teže je lahko posledica čezmernega delovanja ščitnice, sladkorne bolezni, depresije, bolezni jeter, rakavih bolezni in motenj pri absorbiranju hranil.
Nepojasnjena izguba teže je lahko posledica čezmernega delovanja ščitnice, sladkorne bolezni, depresije, bolezni jeter, rakavih bolezni in motenj pri absorbiranju hranil. FOTO: iStockphoto

2. Dolgotrajna vročina

Vročina ni nujno znak za preplah, saj je to naravni odziv telesa pri boju z infekcijo. A če vročina v treh dneh ne upade, potem se oglasite pri zdravniku, saj gre lahko za vrsto različnih zdravstvenih težav, vse od infekcije sečil do tuberkuloze. V nekaterih primerih je celo znak rakave bolezni, kot je maligni limfom. Če je vaša vročina presegla 39,4 stopinje Celzija, pa se v vsakem primeru čim prej posvetujte s svojim zdravnikom.

3. Oteženo dihanje

Pomanjkanje sape, ki je hujše kot pri prehladu ali večji telesni aktivnosti, je lahko signal prikritih zdravstvenih težav. V tem primeru poiščite zdravniško pomoč, saj gre lahko za kronično obstruktivno pljučno bolezen, kronični bronhitis, astmo, pljučnico, krvni strdek v pljučih (pljučna embolija) ali druge pljučne in srčne bolezni. Oteženo dihanje se lahko pojavi tudi pri paničnem napadu oziroma močnem strahu, ki pa ga spremlja še pospešen utrip srca, potenje in drugi fizični znaki.

4. Nepojasnjene spremembe pri prebavi

Prebava je izjemno občutljiva, saj že sprememba okolja lahko močno vpliva nanjo. Prav zato lahko kaj hitro spregledamo nekatere simptome, na katere je resnično treba biti pozoren. In sicer:

– krvavo ali črno blato
– nenehna diareja ali zaprtje

Slednja sta lahko znak bakterijske infekcije, kot je okužba z bakterijo kampilobakter ali salmonelo, virusne infekcije ali okužbe z zajedavci. Kri v blatu pa lahko kaže na raka na debelem črevesju in danki, na hemoroide ... Kar koli je že vzrok za te simptome, jih je treba čim prej zaupati zdravniku, ki vas bo poslal na nadaljnje preiskave.

5. Zmedenost ali spremembe osebnosti

Poiščite medicinsko pomoč, če se pojavi nenadna zmedenost glede časa in prostora, nenadne težave s koncentracijo in spominom, spremembe obnašanja, kot je na primer agresija. Te spremembe so lahko posledica številnih težav, med njimi tudi slabokrvnosti, nizkega krvnega tlaka, dehidracije, duševnih motenj in podobno. Lahko pa jih povzročijo tudi nekatera zdravila.

Če vročina v treh dneh ne upade, potem se oglasite pri zdravniku, saj gre lahko za vrsto različnih zdravstvenih težav.
Če vročina v treh dneh ne upade, potem se oglasite pri zdravniku, saj gre lahko za vrsto različnih zdravstvenih težav.FOTO: iStockphoto

6. Pomanjkanje apetita

Če kar na enkrat nimate več apetita ali pa ste siti, čeprav pojeste veliko manj kot običajno, pojdite na zdravniški pregled. Še posebej, če to spremlja še slabost, bruhanje, omotica, napihnjenost, vročina ali izguba oziroma pridobivanje kilogramov. Možni vzroki za to so gastroezofagealna refluksna bolezen (GERD) ali sindrom razdraženega črevesja. V nekaterih primerih pa gre lahko celo za raka trebušne slinavke.

7. Motnje vida

Svetle lise ali utripajoča svetloba v vidnem polju lahko kažejo na migreno, lahko pa tudi na odstop mrežnice. V zadnjem primeru je potrebna takojšnja medicinska oskrba, saj lahko sicer izgubite vid.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587