Holesterol je maščobi podobna snov, ki se nahaja v vsaki telesni celici in se po telesu prenaša s krvjo. Proizvajajo ga vse celice v našem organizmu, a večino ga ljudje vase vnašamo s hrano. Prepričanje, da je holesterol vedno nekaj slabega in zdravju škodljivega, je zmotno, kajti prav holesterol je nujno potreben za nastanek nekaterih hormonov in tvorbo žolča, pomaga pa tudi pri prebavljanju maščob ter nekaterih vitaminov. Seveda pa poleg dobrega holesterola, ki ga označujemo s kratico HDL, poznamo tudi slab, škodljiv holesterol – LDL. Priporočljivo je, da imamo v krvi čim več dobrega HDL holesterola in čim manj slabega LDL holesterola, kajti prevelika vsebnost slednjega lahko povzroči bolezni srca in ožilja ter številne druge zdravstvene nevšečnosti. Vendar pa strokovnjaki pravijo, da o holesterolu obstaja kar nekaj presenetljivih dejstev, za katere do zdaj morda še niste slišali.
1. Močno povišan holesterol lahko ogrozi moško premoženje
Bolezni srca in ožilja niso edina težava, ki se je morate bati zaradi visoke ravni holesterola. Na podlagi rezultatov študije iz leta 2005 so švedski strokovnjaki prišli do zaključka, da imajo moški s preveč holesterola v krvi kar štiriinpolkrat večjo možnost, da zbolijo za rakom na modih, kot tisti, katerih holesterol je v mejah sprejemljivega. Poleg tega nekateri znanstveniki povišan holesterol povezujejo tudi z motnjami erekcije, pešanjem ledvic ter celo Alzheimerjevo boleznijo.
2. Preveč holesterola v krvi se lahko vidi tudi na koži
Ponavadi se ljudje z zvišano ravnijo holesterola svojih težav zavejo šele takrat, ko jih na to na podlagi meritev opozori zdravnik. Vendar pa se preveč holesterola v krvi odraža tudi navzven – v obliki drobnih rdeče-rumenih izpuščajev oziroma neke vrste izboklinic, ki so lahko posejane po koži celega telesa. Izpuščaji so lahko različno veliki in številnih oblik, ponavadi pa se pojavljajo pri tistih, ki so nekoliko starejši ali pa se s povišanim holesterolom borijo že od otroštva.
3. Zamašene žile so videti kot maslo
Če imate težave s previsokim holesterolom, pa se to ne odraža v obliki drobnih obarvanih izboklin na vaši koži, si lahko predstavljate, kakšne posledice pušča holesterol v vaših žilah. Ker se začne v njih kopičiti holesterol, stene takih žil niso več gladke in se počasi, a vztrajno ožijo. Posledica je moten pretok krvi v organe in tkiva, ki jih prizadete žile prehranjujejo, žile lahko počijo ali pa se zaradi krvnih strdkov, ki nastajajo, popolnoma zamašijo. Žila, v kateri se nalaga odvečen holesterol, postaja vse bolj rumene barve in je videti tako, kot bi bila namazana z debelo plastjo masla.
4. Raven holesterola v krvi je lahko tudi prenizka
Vsi vemo, da je visoka vsebnost holesterola lahko celo smrtno nevarna. A zdravju škodljivo je tudi, če imamo v krvi premalo holesterola. Nekateri strokovnjaki namreč trdijo, da je prenizka raven holesterola povezana s številnimi boleznimi – tudi določenimi vrstami raka, anksioznostjo in depresijo. Pri nosečnicah pa naj bi ravno prenizek holesterol večal možnosti za prezgodnji porod.
5. Telesna aktivnost spodbuja dober holesterol
Zdravniki kot učinkovito metodo nižanja ravni holesterola poleg zdrave prehrane svetujejo tudi telesno aktivnost. A vadba ni koristna le v boju proti slabemu LDL holesterolu. Nedavna študija, objavljena v publikaciji Journal of Lipid Research, namreč nakazuje, da gibanje spodbuja tudi tvorbo korostnega HDL holesterola. Raziskovalci so v študijo vključili tako moške kot ženske različnih ras in so jih opazovali kar devet let. Tisti, ki so vsak teden redno telovadili, so v krvi imeli več dobrega im manj slabega holesterola.
6. Težave s holesterolom so lahko dedne
Težave s previsokim holesterolom so lahko dedne, pravijo raziskovalci. Če ima eden od staršev hiperholesterolemijo, kakor imenujemo previsoko raven holesterola v krvi, obstaja možnost, da bo imel težave s holesterolom tudi otrok. Tako imenovana družinska hiperholesterolemijo se pojavi pri enem od petsto ljudi, pri takšnih posameznikih pa obstaja nevarnost infarkta že v mladosti. Še bolj nevarno je, če imata težave s slabim holesterolom oba starša, kajti otrok lahko v tem primeru podeduje dva okvarjena gena – enega od mame, drugega od očeta. Njegova raven škodljivega holesterola pa je neznansko visoka in krepko nad povprečjem. A takšna oblika družinske hiperholesterolemijo je izredno redka. Prizadene namreč enega na milijon ljudi.
7. V zadnjih letih raven holesterola v krvi pada
Kljub temu, da se zaradi pomanjkanja telesne vadbe in nezdrave prehrane vse več ljudi spopada z debelostjo in njo povezanimi boleznimi, se raven holesterola v krvi iz leta v leto niža. Če je imelo pred 50. leti kar 33 odstotkov ljudi, starih od 20 do 74 let, težave s previsoko vsebnostjo holesterola v krvi, pa je raziskava, ki je trajala od leta 2003 do 2006 pokazala, da se je odstotek v isti starostni skupini precej znižal. Preveč nevarnega holesterola v krvi je imelo le 16 odstotkov ljudi. Zasluge za to strokovnjaki pripisujejo predvsem večji osveščenosti ljudi, ki se dandanes dobro zavedajo, kakšne nevarnosti prinaša previsok holesterol.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV