1. Žličasti nohti
Vdrti nohti, ki delujejo, kot bi bili v obliki žlice, so najpogosteje posledica pomanjkanja železa ali slabokrvnosti, je za The Huffington Post pojasnila newyorška dermatologinja dr. Dana Stern. Vaš zdravnik vam bo v tem primeru verjetno odredil krvni test in pregledal raven železa v krvi, saj so žličasti nohti lahko prvi znak te težave. Ni pa nujno, da se spopadate s slabokrvnostjo, če imate žličaste nohte. Ta se lahko kaže tudi z utrujenostjo, občutkom megle v glavi, z bledo kožo in glavoboli. Drugi, manj pogost vzrok za žličasten nohte, so težave s ščitnico. V obeh primerih nohti po zdravljenju znova pridobijo normalno obliko.
2. Navpične rjave ali črne črte
Pigmentacija nohtov je pogost pojav, še posebej pri ljudeh s temnejšo poltjo. Če imate rjavo ali črno navpično črto že dlje časa, vam ni treba skrbeti. Če se pojavi na novo, je lahko posledica udarca ali preveč agresivne manikure. Lahko je tudi posledica jemanja zdravil, kot so antibiotiki ali zdravila za znižanje krvnega pritiska, včasih je tudi posledica nosečnosti. Lahko gre tudi za rojstno znamenje ali pege, kar je pogosteje pri otrocih.
V manj kot treh odstotkih so temne črte lahko posledica malignega melanoma, ki raste pod nohtno ploskvo. Melanomi so bolj pogosti na palcu in kazalcu, strokovnjaki ne vedo, zakaj natanko je tako. Običajno se pojavijo tudi na enem nohtu. Če se pigmentirana koža začne širiti na okoliško kožo, je to znak, da morate obiskati zdravnika.
3. Jamice v nohtih
Nohti, ki so videti, kot bi jih nekdo s šestilom večkrat preluknjal, so navadno na žalost vedno opozorilo, da se nekaj resnega dogaja v vašem telesu. Lahko so znak luskavice in prav nohti so lahko prvo mesto, kjer vnetja izbruhnejo. ''Luskavica je številka ena med skritimi zdravstvenimi težavami, ki jih diagnosticiram prek nohtov,'' je pojasnil dermatolog dr. Chris Adigun iz Severne Karoline. Ljudje z luskavico na nohtih imajo večje tveganje za razvoj psoriaznega artritisa, zato je pomembno, da v tem primeru obiščete zdravnika. Opazite lahko tudi rdeče pikice v belem predelu nohta ali majhna rjava področja na nohtu, ki kažejo na to, da se bo noht ločil od nohtne plošče.
4. Ukrivljanje nohtov navzdol
Ukrivljanje nohtov navzdol navadno ni nikakršna težava in gre za normalno rast nohta. Oblika je lahko celo dedna. A ko prihaja tudi do zadebelitve spodnjega dela prsta in močnega ukrivljanja, gre lahko za resne težave. To lahko kaže na bolezni pljuč, kronično vnetje pljuč ali težave s srcem. Navadno, ker stanje preprečuje krvni dotok v nohte in s tem preprečuje normalno rast. V tem primeru vas bo zdravnik verjetno napotil na nadaljnja testiranja za bolezni srca in pljuč.
5. Bela lunica zavzema več kot polovico vašega nohta
Včasih se beli predel nohta razširi proti konici prstov brez posebnega razloga. A če se razširi skoraj do konice prstov, takšnim nohtom rečemo Terryjevi nohti in so lahko povezani tudi s tremi resnimi boleznimi: boleznijo jeter, srčnim popuščanjem in sladkorno boleznijo. Če beli predel seže do sredine nohta, pa jim rečemo Lindsayjini nohti, ki so lahko povezani z odpovedjo ledvic. To so seveda tudi tako velike zdravstvene težave, da jih verjetno ne boste najprej prepoznali po nohtih, saj jih spremljajo številni drugi simptomi.
6. Vodoravne linije, ki potekajo v globino nohta
Tako kot vaši lasje lahko prenehajo rasti ali se cepijo, se lahko to zgodi tudi nohtom. Beauove linije so linije na nohtu, kjer se nohti prične cepiti in se lahko pojavijo nekaj mesecev po stresnem dogodku, ki se je pojavil v našem življenju. ''Po teh linijah lahko pri pacientih določim natančno, kdaj je prišlo do stresa, saj samo izmerim razdaljo od začetka rastišča nohta do vodoravne linije na nohtu,'' pove dr. Adigun. Tudi bolezni, ki povzročijo akuten stres, lahko privedejo do teh sprememb nohta. Običajno tako kažejo na nekaj, kar se je že zgodilo in običajno niso nevarne. A če jih še dobivate in ste mislili, da je stresno obdobje že za vami, vseeno obiščite zdravnika, saj morda še niste na zeleni veji.
7. Rumenkasti nohti
Najpogostejši vzrok za rumene nohte so madeži, ki so ostali od odstranjevalca laka. Bolj temen lak uporabljate, bolj rumenkasta barva ostaja. A rumena barva, ki ne izgine, je lahko tudi posledica glivičnega vnetja. Glivične okužbe nohtov so pogostejše na nogah, a lahko se pojavijo tudi na rokah. Včasih lahko tudi luskavica privede do rumenkastih nohtov. Bolj resna težava pa je lahko sindrom rumenih nohtov, kjer noht ne raste več v dolžino, ampak postaja vse bolj zadebeljen. Prav zato pridobi tudi rumenkasto barvo. Tipično to stanje povzročajo težave z dihali in limfnim sistemom in se navadno pojavi pri starejših ljudeh.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV