Neravna površina nohta je pogosta pri bolnikih, ki trpijo za psoriazo ali luskavico. Gre za kronično vnetno bolezen, ki se kaže z značilnimi kožnimi izpuščaji in jo povezujejo z motnjami v delovanju imunskega sistema. Vdolbine v nohtni površini lahko kažejo tudi na bolezni veznega tkiva, kot je Reiterjev sindrom ali alopecija areata. Pri prvi gre za avtoimunsko bolezen, ki jo sproži bakterijsko vnetje in lahko povzroči vnetje sklepov, oči, sečevoda in kože, pri slednji pa za stanje, zaradi katerega oseba začne izgublja lase ali dlake po telesu.
2. Ukrivljanje nohtov
Ukrivljanje nohta navzdol in zadebelitev konice prsta kaže na težave s pljuči. Lahko gre za pljučni emfizem, raka pljuč ali drugo obolenje dihal. Pri teh boleznih zrak ostane ujet v pljuča, kar oslabi pretok zdravega kisika v okončine, sčasoma se zaradi tega nohti ukrivijo navzdol, konice prstov pa nabreknejo in spominjajo na nekakšno žarnico. Takšno ukrivljanje nohtov lahko kaže še na bolezni prebavil, srčno-žilne bolezni, težave z jetri ali razvoj aidsa.
3. Žličasti nohti
Žličasti nohti (koilonipija) so izjemno tanki in mehki nohti, ki se ukrivljajo navzgor. Do takšne deformacije nohta navadno pride zaradi pomanjkanja železa v krvi ali pa zaradi slabšega delovanja jeter, ki privede do prekomerne količine železa v krvnem obtoku. Lahko gre tudi za bolezni srca ali težave s ščitnico (hipotiroidizem).
4. Terryjevi nohti
Pri stanju, imenovanem Terryjevi nohti, se konica nohta obarva temno. Včasih je to posledica staranja, v drugih primerih pa je lahko znak bolezni jeter, srčnega popuščanja ali sladkorne bolezni.
5. Beauove linije
Gre za vdolbine, ki so videti kot črte, ki gredo pravokotno preko nohta. Do teh pride, če je rast pod nohtom zaradi poškodbe prekinjena, lahko pa so posledica pomanjkanja cinka v krvi. Deformacija lahko kaže tudi na sladkorno bolezen, bolezni perifernega ožilja ali tiste, povezane z visoko vročino (škrlatinka, ošpice, mumps, pljučnica).
6. Odstopanje nohta
Pri stanju, imenovanem oniholiza, začne nohtna ploskev odstopati od nohtne posteljice. Ponavadi do tega pride zaradi mehanskih poškodb nohta ali vnetij. Odstop nohta je lahko tudi reakcija na nekatera zdravila ali izdelke, kot so laki za utrjevanje nohta ali lepilo za umetne nohte, lahko pa kaže na bolezni ščitnice ali luskavico.
7. Rumeni nohti
Zadebeljeni rumeni nohti, ki rastejo počasi in na določenih delih začnejo odstopati, so pogosto znak bolezni dihal, kot je na primer kronični bronhitis. Ob pogledu nanje pa lahko pomislimo tudi na limfedem – otekanje rok zaradi motenj limfnega obtoka.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV