Prepoznajte nevarne glavobole:
1. Vsakodnevno pojavljanje glavobola
2. Glavobol je vsak dan močnejši
3. Spremlja ga otrdel vrat
4. Slabost
5. Vročina
6. Izvor glavobola se spreminja
7. Pogosto ga sproži fizična aktivnost
8. Zelo močan in drugačen glavobol od tistih, ki ste jih poznali do sedaj.
Če opazite, da je vaš glavobol vsak dan slabši ali ste se prepoznali v zgornjih simptomih, se posvetuje s svojim zdravnikom. Močni glavoboli, ki ne prenehajo, so lahko tudi posledica resnih zdravstvenih težav, kot so možganski tumor, krvavitev možganov, meningitis in tako naprej. Kljub vsemu pa gre to za redke primere. Veliko pogosteje so glavoboli manj nevarni in jih lahko prištejemo v naslednje vrste glavobolov,
1. Tenzijski glavobol
Tenzijski glavobol občutimo kot stalno bolečino, ki prizadene obe strani glave. Lahko ga spremlja krčenje vratnih mišic in pritisk za očmi. Običajno traja od ene do šest ur, pri nekaterih ljudeh vztraja več dni.
Glavoboli tenzijskega tipa ne ogrožajo življenja, odpravimo pa jih lahko s protibolečinskimi zdravili in spremembo življenjskega sloga. Opazujte, kdaj se pojavi in kaj ga sproži in se skušajte izogniti sprožilcem glavobola. Pomagajo tudi sprostitvene tehnike, kot so joga, masaža, vadba ali polaganje toplega obkladka na čelo in vrat. Protibolečinska zdravila lahko omilijo bolečino, a jih nikar ne uživajte več kot nekaj dni zapored, da ne bi razvili odtegnitvenih glavobolov.
2. Glavobol zaradi vnetja sinusov
Bolečina v ličnicah in nad očmi lahko kaže na vnetje sinusov. Sinusi so votline v obraznih kosteh v predelu nosu in oči. So nekakšen filter telesa, skozi katerega se izloča sluz v nos in žrelo. Če pride do vnetja sinusov zaradi alergije, virusne, bakterijske ali glivične okužbe, potem nosna sluznica oteče, moten pa je transport sluzi iz sinusov.
Bolečine se pojavijo odvisno od tega, kateri sinusi so prizadeti. Lahko se pojavi občutljivost ali bolečina v licih tik pod očmi, bolečina v zgornji čeljusti in zgornjih zobeh. Pri vnetju čelnega sinusa pa močni glavoboli v predelu čela, temena ter za očmi. Bolečine se poslabšajo ob kihanju, napenjanju, čiščenju nosu in predklonu. Nos se zamaši in iz nosu izteka vse gostejši izcedek. Stanje se poslabša zvečer, lahko se pojavijo še slabši okus in vonj, bolečine v ušesih, vnetje grla, slab zadah in nenehna utrujenost.
Glavoboli bodo prenehali, ko boste pozdravili vnetje sinusov. A zdravljenje zahteva posvet z zdravnikom, ki vam bo dal napotke, kako zmanjšati oteklino nosne sluznice in redno čistiti sinuse. Zdravljenje bo lahko vključevalo tudi zdravljenje okužbe s širokospektralnimi antibiotiki. Pri jemanju le-teh upoštevajte navodila farmacevta in se pozanimajte tudi, kateri probiotiki bi lahko bili primerni v času zdravljenja, da vam antibiotiki ne bi popolnoma porušili prebave. Zdrava prebava je namreč v tem času ključnega pomena, saj z njo ohranjate tudi zdrav imunski sistem. Poleg tega vam lahko zdravnik predpiše še lokalna kortikosterodina pršila, ki delujejo protivnetno.
3. Glavoboli v skupkih
Glavoboli v skupkih so izjemno intenzivni glavoboli na eni strani glave, ki jih običajno občutimo za očesom. Ljudje, ki trpijo za temi glavoboli, povedo, da so skorajda neznosni. Pojavijo se nepričakovano in so veliko bolj boleči kot migrene ali katere koli druge vrste glavobolov.
Glavobol v skupkih je redek in prizadene enega na 1000 ljudi. V povprečju je 8 od 10 ljudi, ki se spopadajo z njim moških, večina je kadilcev. Vzroki niso znani, pogostejši so spomladi in jeseni.
Čeprav ti glavoboli močno zmanjšajo kvaliteto življenja trpečega, pa niso življenjsko nevarni. Kljub vsemu se je o njih dobro posvetovati z zdravnikom, ki vas lahko napoti na zdravljenje v ustrezno specialistično ustanovo za lajšanje in preprečevanje teh glavobolov. Da se jih odpraviti tudi z nekaterimi zdravili in terapijo s kisikom.
4. Migrena
Za migreno je značilen močan glavobol, ki ga pogosto spremljajo simptomi, kot so slabost, preobčutljivost na svetlobo (fotofobija) in zvok (fonofobija), pri nekaterih tudi avra, ki prinaša spremembe vida in senzorno preobčutljivost.
Migrene so pogoste in se pogosteje pojavljajo pri ženskah, predvsem zaradi hormonskih sprememb. Glavobol je močan in se navadno pojavi na sprednjem delu glave ali na eni strani. Območje bolečine se lahko spreminja, spremlja pa ga razbijajoča bolečina, ki je lahko zmerna ali močna. Poslabša se, če se premikamo.
Simptomi migrene lahko trajajo od 4 ure do 3 dni. Zdravila za migreno trenutno še ne poznamo, obstajajo pa različni načini lajšanja simptomov, kjer je večinoma govora o tabletah. Pacient mora s pomočjo zdravnika poiskati pravo kombinacijo zdravil za lajšanje simptomov. Pri alternativni medicini pa nekaterim ljudem pomaga akupunktura in homeopatija.
5. Sekundarni glavoboli
Tako kot sinusitis, med sekundarne glavobole štejemo glavobole, ki jih povzročajo zunanji dejavniki, denimo bolezen. Mednje spadajo tudi glavoboli, ki se pojavijo po prekomernem uživanju alkohola, ob poškodbi glave ali pretresu možganov. Nekateri glavoboli se pojavijo tudi po jemanju določenih zdravil. Glavoboli, ki spremljajo bolezni, pa so lahko tudi glavobol ob prehladu, gripi, alergijski reakciji ali že omenjenemu sinuzitisu.
Glavoboli so lahko tudi posledica zaužitja prevelikih količin zdravil za lajšanje bolečine. Pri ženskah pa se lahko pojavijo tudi zaradi jemanja kontracepcijskih tablet ali hormonskih sprememb. Vzrokov za glavobol je torej veliko, zato je ob pogostih bolečinah, ki ne pojenjajo potrebno obiskati zdravnika in se z njim pogovoriti o težavah, da bo lahko določil pravi vzrok zanje in pomagal izbrati pravo zdravljenje.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV