Maternični vrat je nekakšna vezna cev med maternico in nožnico, ki je običajno dolga okoli štiri centimetre. Tisto, kar mora običajna ženska vedeti o njem, je za Health.com povedala ameriška ginekologinja Michelle Berlin.
1. Igra pomembno vlogo pri reprodukciji
Sperma potuje preko materničnega vratu do maternice. Če zanosite, je maternični vrat tisti, ki zadrži plod v maternici, dokler ni čas za porod. Takrat se maternica začne krčiti, kar povzroči, da se maternični vrat razširi na okoli 10 centimetrov, da lahko dojenček pride preko vagine na dan.
2. Izjemno je odporen
Ko se v nosečnosti začne maternični vrat širiti, je to znak, da se je porod začel. Čeprav se razširi za kar 10 centimetrov, da se lahko dojenček rodi, se nato nazaj skrči in lepo zaceli.
3. To je tam, kjer se sprošča menstrualna kri
Maternični vrat je tisti, ki dovoli, da se menstrualna kri izloči iz maternice.
4. Skuša zaščititi vašo plodnost
Maternični vrat je prva zaščita pred spolno prenosljivimi boleznimi, ki lahko vodijo v neplodnost. Do maternice ne moreš priti, če ne greš preko materničnega vratu, tako preko njega potujejo tudi virusi in bakterije, ki povzročajo bolezni ali poškodbe rodil.
5. Humani papiloma virusi povzročajo največ raka na materničnem vratu
Najpogostejša spolno prenosljiva okužba je danes še vedno okužba z virusi HPV. Okoli 80 odstotkov žensk se z njimi okuži do svojega 50. leta. Virus lahko spremeni celice v materničnem vratu, in če tega ne odkrijemo dlje časa, lahko pride do raka na materničnem vratu. Prav zato so pomembni redni pregledi pri ginekologu.
6. Raka na materničnem vratu lahko preprečimo
Z rednimi pregledi, kjer ginekolog odvzame bris, lahko že zelo zgodaj odkrijemo razvoj raka na materničnem vratu. Pravzaprav v fazi, ko se še ni razvil. Na ta način je rak na materničnem vratu postal dobro ozdravljiva bolezen. A pomembno je, da se ženske odzovejo na povabilo na testiranje in redno opravljajo PAP-teste, ki zaznajo razvoj abnormalnih celic.
7. Cepljenje proti HPV je izjemno učinkovito
Danes obstaja cepivo proti HPV in omogoča zaščito pred določenimi tipi HPV- virusov, ki povzročajo raka na materničnem vratu. Priporočljivo je, da se cepijo že deklice od 9. do 26. leta, saj cepivo deluje najbolje, ko še telo ni bilo izpostavljeno virusu.
8. Tudi druge infekcije lahko napadejo maternični vrat
Bolezni, kot sta gonoreja in klamidija, pogosto prizadenejo maternični vrat. Če jih ne zdravimo, lahko te infekcije vodijo do vnetne medenične bolezni, stanja, ki lahko vodi do resnih težav z neplodnostjo.
9. Vaš maternični vrat sovraži cigarete
Ženske, ki kadijo, imajo kar dvakrat več možnosti za raka na materničnem vratu kot ženske, ki ne kadijo. Kajenje povzroči, da je imunska odpornost manj učinkovita in da se telo težje bori proti HPV-infekciji. Še več, stranski proizvodi tobačnega dima so bili odkriti v sluznici materničnega vratu žensk, ki kadijo, zaradi česar strokovnjaki mislijo, da lahko kajenje poškoduje DNK-celice materničnega vratu, kar prispeva k razvoju raka na materničnem vratu.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV