1. Bolečine v telesu
Na žalost pogosto ne poslušamo svojega telesa, dokler naše telo ne prične glasno kričati, naj se ustavimo. Če smo pod velikim stresom, se to zgodi še pogosteje, ker telesu nismo pripravljeni prisluhniti, čeprav nam daje jasne znake, naj se upočasnimo. A ko smo pod velikim stresom, se naše telo prične počasi uklanjati. Tipične zdravstvene težave, ki so povezane s preveliko količino stresa, so težave z želodcem, diareja, razjede, zakrčene mišice, bolečine v prsih, preskakovanje srca. Lahko se pojavijo tudi bolečine po vsem telesu, izbruhi artritisa in glavoboli. Če se spopadate z bolečinami v telesu, bodite pozorni nanje. Nikar ne ignorirajte simptomov, ampak se o njih posvetujte s svojim zdravnikom. Včasih pomagajo že tehnike za blaženje stresa, včasih pa je potrebno pogledati težave, se jih zavedatu in narediti spremembe.
2. Nespečnost
Kakršne koli motnje spanja – prekomerno spanje zaradi izčrpanosti ali nespečnost – so lahko posledice prekomernega stresa. Meditacija, telovadba in uravnotežena prehrana lahko pomagajo. Predvsem pa je pomembno, da odkrijete vzrok težave. Ne morete spati, ker vas preganjajo skrbi? Imate nočne more, ko spite? Naše vsakodnevne stvari se lahko prikradejo v našo podzavest, zato se ob prekomernem stresu lahko pojavijo tudi nočne more. Stres povzroči, da nismo več mirni, kar lahko zmoti tudi naš vzorec spanja. Ko smo pod prekomernim stresom, se to najprej pozna na kvaliteti spanca.
3. Niha vam telesna teža
Jeste preveč ali pozabite na hrano? Stres bo upočasnil vašo presnovo, zaradi česar boste pričeli pridobivati telesno težo. Sprememba apetita pogosto nakazuje na spremembe v čustvovanju. Nekateri na primer pravijo, da ne morejo jesti, ko so pod stresom, spet drugi se takrat ne morejo upreti sladki hrani. Prav zato je možno, da zaradi prevelikega stresa tudi izgubljate kilograme. Ko smo pod prevelikim stresom, pogosto tudi naš dih postane krajši in hitrejši. Dobesedno pozabimo dihati. Telo zato ne dobi zadostne količine kisika. Spremembe v telesni teži tako lahko nakazujejo, da smo pod prekomernim stresom. Pomaga, če uravnamo svoj urnik prehranjevanja. Skušajte zaužiti pet zdravih obrokov na dan. Izbirajte zdrava živila, pijte dovolj vode. Zmanjšajte količino popite kave in alkohola.
4. Ne morete nehati misliti na službo in na svoje probleme
Ves čas premlevate svoje probleme? Ne morete pozabiti na službene obveznosti, čeprav veste, da bi bilo dobro nekoliko 'odklopiti'? Ko smo ujeti v spiralo zaskrbljenosti, lahko gremo samo še navzdol. Ne vidimo več širše slike, ne moremo se distancirati od problema, da bi lažje odkrili rešitev. A to je precej pogost pojav, ko smo pod prekomernim stresom. Prav zato je pomembno, da si v tem primeru vzamete čas zase. Vzemite si nekaj prostih dni, pojdite v naravo, počnite nekaj, kar radi počnete. Skušajte spustiti svoje vsakodnevne skrbi. Odklopite se od telefona, maila ali drugih oblik službene komunikacije. Če ne morete prenehati misliti na službo in na probleme, pomeni, da vas stres vse bolj duši.
5. Ne morete sedeti pri miru
Če se izogibate temu, da bi bili kdaj tudi pri miru, je to očiten znak prekomernega stresa. Če si ne znate vzeti čas za sprehod, za sedenje ob kavi, za lahko vadbo ali preprosto za to, da ste sami s svojimi mislimi, je to lahko znak, da vas je stres ujel v svoj začarani krog. Če se nenehno spopadate z anksioznostjo in strahovi in ne morete odklopiti misli tudi, ko berete knjigo, je čas, da se soočite s problemi. Čas, da naredite spremembe. Včasih so naše misli naš največji sovražnik. Morda je čas, da poiščete pomoč pri uravnavanju stresa in anksioznosti.
6. Nimate več potrpljenja z drugimi
Eden prvih simptomov prekomernega stresa je tudi, da nimate več potrpljenja z drugimi. Se hitro razjezite? Vas že manjša stvar vrže iz tira? Ko smo pod prevelikim stresom, smo veliko bolj razdražljivi, kot bi bili sicer. Prav zato nas takrat lahko že manjša stvar, ob kateri smo nekoč le zamahnili z roko, vrže iz tira. Ni lahko nositi breme sveta na svojih ramenih, zato nikar ne oklevajte predolgo, če razmišljate o tem, da bi poiskali pomoč. Včasih pomaga, če pokažemo, da smo ranljivi. Pogosto se rešitev pokaže šele, ko priznamo poraz ali priznamo, da preprosto ne zmoremo vsega in da nismo vsemogočni. Pomanjkanje potrpežljivosti lahko kaže na to, da potrebujemo pomoč.
7. Spremembe razpoloženja
Bolj kot smo pod stresom, bolj trpi naše duševno zdravje. Če opazite, da ste en trenutek srečni, drugi trenutek pa na robu joka, pomeni, da je stres pričel vplivati na ravnovesje vaših hormonov. Potlačevanje teh občutkov ne pomaga. Poiščite pomoč. Pogovorite se z drugimi. Vzemite si čas, da odkrijete, kaj povzroča takšno razpoloženje. Stres ne škoduje le vašemu fizičnemu zdravju, a tudi psihičnemu. Vpliva pa tudi na naše odnose z najbližjimi. Stres poslabša tudi anksiozne motnje, obsesivno kompulzivno motnjo in odvisnosti (droge, alkohol, spolnost, hrana).
8. Izguba las
Ljudje običajno izgubimo okoli 100 las na dan in tega niti ne opazimo. Ko pride do večjega obdobja stresa, lahko pride do večje izgube las. Gre za nenadno močno izpadanje las, a se stanje dva do tri mesece kasneje uredi samo po sebi. Je pa to zagotovo znak, da ste bili ali ste pod prevelikim stresom.
9. Izguba libida
Izgube želje po spolnosti večina ljudi ne povezuje s prekomernim stresom. Tega ne priznajo niti sebi niti svojemu partnerju. A dejstvo je, da ko se poviša nivo hormona stresa, se zniža nivo hormonov, ki so odgovorni za naš libido. Stres povzroča izčrpanost in zmanjšuje željo po spolnosti. Če ste opazili upad libida, je to lahko posledica prekomernega stresa. Skušajte bolje uravnavati stres ali izločiti ključne stresorje iz svojega življenja. Pomagajo tudi tehnike sproščanja. Če mislite, da je izguba želje po spolnosti posledica stresa, se o tem odkrito pogovorite tudi s svojim partnerjem.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV