Vizita.si
Alergija na cvetni prah se najpogosteje pojavi v starosti od 8 do 20 let.

Bolezni

Alergije spet na pohodu

Sandra Cvetkovič
27. 03. 2012 08.08
0

Višje temperature in lepše vreme nakazujejo, da zimo počasi preganja pomlad. Ena glavnih neprijetnosti tega letnega časa pa je zagotovo cvetni prah, na katerega je alergičen visok odstotek ljudi in povzroča seneni nahod.

Alergija na cvetni prah se najpogosteje pojavi v starosti od 8 do 20 let.
Alergija na cvetni prah se najpogosteje pojavi v starosti od 8 do 20 let.FOTO: iStockphoto

V deželo spet prihaja pomlad, ki smo se je vsi neskončno razveselili, žal pa s seboj ne prinaša le prijetnih sončnih žarkov, višjih temperatur in zelenja, pač pa tudi nekatere nevšečnosti. Teh boste še najmanj veseli tisti, ki se spopadate z alergijo na cvetni prah, saj ga je v tem času v zraku pravo bogastvo. Pelodi želišč, trajnic, trav, žit, dreves in grmovnic sestavljajo veliko skupino inhalacijskih alergenov, ki pridejo v naše telo skozi dihala. Ti procesi lahko potekajo vse od januarja do aprila, odvisno od podnebja določenega geografskega območja, in povzročajo alergijski rinhitis ali seneni nahod. Ta se najpogosteje pojavlja v starostnem obdobju od 8 do 12 let.

V lekarni lahko brez recepta dobite tudi razpršila za nos, ki naj bi lajšala težave s sinusi.
V lekarni lahko brez recepta dobite tudi razpršila za nos, ki naj bi lajšala težave s sinusi. FOTO: iStockphoto

Simptomi senenega nahoda

Spomladanske alergije najpogosteje povzročajo nahod, nadraženost in zaprtost nosu, oči postanejo občutljive, pogosto solzijo in natekajo, neizogibne pa so tudi težave z grlom, kot so kašelj, blaga bolečina in razdraženost. Pojavijo se težave z dihanjem, manjši ali večji rdeči kožni izpuščaji in kožna srbečica. Intenzivnost alergijskih simptomov je odvisna od vremena. Ljudje z alergijami imajo največ težav, ko je vreme vetrovno ali povsem jasno.

Izognite se pelodu in preprečite nahod

Pomembno je, da se, kolikor je to mogoče, izogibate znanim alergenom in se več kot ponavadi zadržujete v zaprtih prostorih in tudi perila raje ne sušite zunaj. Če greste na sprehod v naravo, pojdite po prenehanju deževja. Ko je koncentracija v zraku najvišja, se odpravite v gore ali na morje, kjer je najnižja. V mestih ne zračite stanovanj proti večeru, na deželi pa ne v jutranjih urah med peto in deseto uro dopoldne, saj je takrat v zraku največ peloda. Izogibajte se tudi medu, saj ta pogosto vsebuje pelodna zrna, ki lahko povzročijo alergijsko reakcijo.

Spomladi je v zraku malo morje cvetnega prahu, zato se ga alergiki skušajte izogibati.
Spomladi je v zraku malo morje cvetnega prahu, zato se ga alergiki skušajte izogibati. FOTO: iStockphoto

Kako ublažiti simptome?

Ko alergeni le pridejo v vaš nos, jih lahko sperete s slano vodo, da vam ne bodo več povzročali preglavic. Priporočljivo je tudi uživanje pripravkov iz kopriv, saj preprečujejo nastanek histaminov v telesu, s tem pa odpravijo smrkanje in kihanje. Tudi repuhu pripisujejo protialergijske učinke, uživajte ga v obliki čaja, odsvetujejo pa ga ljudem z alergijo na ambrozijo, ognjič in marjetico. Učinkovit naj bi bil tudi čaj iz angelike, ta preprečuje nastanek imunoglobina E, protitelesa, ki ga telo začne tvoriti, ko se odzove na alergene substance. Težave z zamašenimi sinusi bo najhitreje odpravil hren, protialergijsko pa delujeta tudi česen in kamilica. Če senenega nahoda ne uspete preprečiti in če domača lekarna ne pomaga, lahko posežete po medicinskih pripomočkih v obliki prehranskih dopolnil, kapljic ali razpršil, ki jih dobite brez recepta, ali pa po alternativnih oblikah zdravljenja.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650