Vizita.si
cepljenje

Bolezni

Ali cepivo proti novi gripi res povzroča narkolepsijo?

E. D.
10. 02. 2011 10.33
1

Potem ko je Svetovna zdravstvena organizacija sporočila, da bi lahko cepivo proti novi gripi, ki ga uporabljamo tudi pri nas, povzročalo narkolepsijo, so o možni povezavi spregovorili tudi v ljubljanskem Kliničnem centru. Pravijo, da bi povezava lahko obstajala, vendar bodo potrebne še dodatne preiskave.

Odbor WHO za varnost cepiv je odločil, da bo treba podrobneje preučiti morebitne povezave med narkolepsijo ter pandemrixom in drugimi cepivi proti novi gripi.
Odbor WHO za varnost cepiv je odločil, da bo treba podrobneje preučiti morebitne povezave med narkolepsijo ter pandemrixom in drugimi cepivi proti novi gripi. FOTO: Reuters
Narkolepsija je redka bolezen oziroma motnja spanja, pri kateri bolnik zaradi nenadne hude utrujenosti in zaspanosti pade v trden spanec, lahko tudi sredi neke dejavnosti – lahko celo sredi pogovora, hoje, vožnje avtomobila. Poleg prekomerne dnevne zaspanosti bolezen pogosto spremljajo še tako imenovani kataplektični napadi, kjer gre pravzaprav za napade izgube mišičnega tonusa. Iz ljubljanskega kliničnega centra so sporočili, da pri nas nimamo natančnih epidemioloških podatkov o razširjenosti te bolezni, v svetu pa ocenjujejo, da narkolepsija prizadene enega na 2000 ljudi. Bolezen se velikokrat pojavi že v otroštvu ali mladostniškem obdobju, vendar pa zaradi slabega poznavanja znakov in simptomov pogosto dolgo ostane neprepoznana, zato je diagnoza večinoma postavljena šele v odrasli dobi.

In prav narkolepsijo naj bi povzročalo cepivo proti novi gripi pandemrix, ki so ga v letih 2009 in 2010 po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) uporabili v 47 državah, tudi v Sloveniji. Na možno povezavo je WHO opozorila finska študija, ki je pokazala, da imajo otroci, cepljeni s pandemrixom, devetkrat več možnosti, da zbolijo za narkolepsijo, kot tisti, ki niso bili cepljeni. Od avgusta lani – po obširnem cepljenju proti novi gripi leta 2009 – pa je o primerih narkolepsije predvsem pri otrocih in mladostnikih poročalo najmanj 12 držav, so še sporočili iz WHO. Težave z narkolepsijo, ki bi bile lahko povezane s cepljenjem proti virusu H1N1, so se pojavile predvsem pri otrocih in mladostnikih, pogostejše kot v drugih državah pa so bile na Švedskem, Finskem in Islandiji. Tako se je odbor WHO za varnost cepiv odločil, da bodo podrobneje preučili morebitne povezave med narkolepsijo ter pandemrixom in drugimi cepivi, a cepljenje za zdaj še naprej priporočajo, saj po njihovem mnenju njegove koristi prevladajo nad relativno majhnim tveganjem.

Evropski center za nadzor in preprečevanje bolezni (ECDC) je skupaj s konzorcijem VAESCO (Vaccine Adverse Events Monitoring and Communication) oblikoval delovno skupino, ki bo v več centrični študiji primerov in kontrol v 9 evropskih državah raziskala vpliv pandemskega cepljenja proti gripi in drugih dejavnikov tveganja na začetek narkolepsije. Obenem bo študija raziskala tudi morebitno povišanje incidence narkolepsije pri otrocih v drugih evropskih državah. Izsledki te raziskave bodo predvidoma objavljeni v maju 2011. Finska nacionalna delovna skupina za narkolepsijo pa bo konec avgusta 2011 objavila rezultate še potekajoče študije, ki proučuje imunološki odziv na različne komponente cepiva pandremrix in na virus H1N1 pri otrocih in mladostnikih z genetsko nagnjenostjo za narkolepsijo v primerjavi z imunološkim odzivom pri otrocih in mladostnikih brez takšne nagnjenosti.

Iz ljubljanskega Kliničnega centra so sporočili, da novih primerov narkolepsije po cepljenju za virus H1N1 niso imeli.
Iz ljubljanskega Kliničnega centra so sporočili, da novih primerov narkolepsije po cepljenju za virus H1N1 niso imeli.FOTO: Reuters

Iz ljubljanskega Kliničnega centra so sporočili, da v Sloveniji v letih 2009 in 2010 v Ambulanti za motnje spanja otrok Kliničnega oddelka za otroško, mladostniško in razvojno nevrologijo UKC Ljubljana niso obravnavali nobenega otroka, pri katerem bi potrdili diagnozo narkolepsije, v Ambulanti za motnje spanja na Inštitutu za klinično nevrofiziologijo UKC Ljubljana pa so v tem času obravnavali 27 bolnikov z narkolepsijo. Novih primerov narkolepsije po cepljenju za virus H1N1 niso imeli, so še povedali.

Drugače je bilo na Finskem, ki prav tako kot Slovenija uporablja cepivo pandemrix. Tam so namreč v letu 2009 opisali izrazit porast incidence narkolepsije pri otrocih. V letih 2002–2009 je bila incidenca ocenjena na 0,3/100.000 otrok letno, po letu 2009 pa je porasla na več kot 3/100.000 otrok/leto. V letih 2009 in 2010 so ugotovili 60 primerov narkolepsije pri otrocih v starostni skupini od 4 do 19 let in kar 52 (skoraj 90 %) otrok je zbolelo v 8 mesecih po cepljenju proti pandemski gripi A (virus H1N1) s cepivom pandremrix. Največji porast incidence so opazili v najmlajši skupini otrok od 5 do 15 let. Podoben porast pojavnosti narkolepsije pri otrocih so opisali tudi na Švedskem, kjer je precepljenost otrok proti virusu H1N1 več kot 60 % in na Islandiji, kjer pa so opazovali porast narkolepsije tudi med necepljenimi otroci in mladostniki.

Tako v KCLJ še pravijo, da je na podlagi do sedaj zbranih podatkov verjetno, da je cepljenje proti gripi s cepivom prispevalo k opisanemu povečanju incidence narkolepsije pri otrocih in mladostnikih, verjetno pa gre za pridružen učinek cepiva drugim dejavnikom tveganja za narkolepsijo, zato so potrebne temeljite nadaljnje raziskave.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587