Natančnih podatkov o smrtnosti po okužbi z novim koronavirusom še ni, po poročanju Kitajske se ocenjuje na 2 % - 4 %. Večina umrlih je bila starejša in je imela pridružene kronične bolezni srca, pljuč, sladkorno bolezen ipd. Za težji potek bolezni je značilna pljučnica. Kakšna pa je situacija v Sloveniji? Minister za zdravje Aleš Šabeder zaenkrat pojasnjuje, da: »V zadnjih urah dobivamo zaskrbljujoče podatke iz sosednje Italije. Italija je sporočila, da ima 124 okuženih državljanov. Tam tudi izvajajo epidemološka poizvedovanja in v kolikor bodo oblasti ugotovile, da je kdo od Slovencev bil v stiku z okuženemi, bomo takoj obveščeni.« Tveganje za pojav koronavirusa v Sloveniji torej obstaja, čeprav je število potrjenih primerov bolezni zaenkrat še nizko.
Kako pa je s potovanji na Kitajsko?
Dokler se zdravstvene razmere ne umirijo, Kitajske zdravstvene oblasti svetujejo, da odpovete potovanja v mesto Vuhan in še nekatera druga kritična mesta. Dostop do njih je namreč zaradi zaprtja prometnih povezav precej otežen, preskrba v mestih ni optimalna, zato je priporočljivo, da upoštevate navodila kitajskih oblasti. Zaradi preventivnih ukrepov pa je priporočljivo, da odložite tudi nenujna potovanja v preostale dele Kitajske.
Na NIJZ slovenskim potnikom na Kitajsko priporočajo, da:
- se izogibajo živalim (živim ali mrtvim), tržnicam z živalmi in izdelkom živalskega izvora (npr. nezadostno toplotno obdelano meso),
- se izogibajo stikom z bolnimi ljudmi,
- si pogosto umijejo roke z milom in vodo ali jih razkužijo,
- pred potovanjem se cepijo proti gripi, ki je v tem času pogosta.
- Na potovanju svetujemo ravnanje v skladu z lokalnimi navodili.
Kaj na NIJZ svetujejo potnikom, ki so se vrnili s Kitajske?
Če ste potovali po Kitajski in ste po vrnitvi v Slovenijo ali že ob povratku zboleli s kašljem, vročino in težkim dihanjem (občutkom pomanjkanja zraka):
- ostanite doma, izogibajte se stikom z drugimi ljudmi,
- pokličite izbranega ali dežurnega zdravnika in povejte, da ste nedavno potovali v Vuhan ali bili na Kitajskem ter ste zboleli,
- preden zakašljate ali kihnete, pokrijte usta in nos z robčkom ali zakašljajte in kihnite v zgornji del rokava in ne v svojo dlan. Skrbno si umivajte roke (z milom in vodo), po potrebi tudi razkužujte.
Kako je s prihodom tovorniških ladij v Luko Koper? Ali lahko kdo od članov posadke s Kitajske prinese koronavirus? Kakšna so tveganja?
Na NIJZ poročajo, da mora vsaka ladja pred vplutjem v pristanišče izpolniti pomorsko zdravstveno izjavo, na podlagi katere dobi dovoljenje za vplutje. V kolikor so na ladji obolele osebe, morajo to navesti v pomorski zdravstveni izjavi. Vse ladje, na katerih bi bile takšne osebe, so deležne posebnega pregleda. Posledično lahko v naprej vemo, če z ladjo prihajajo osebe, ki bi bile lahko potencialno obolele za določeno nalezljivo boleznijo. Za vsako ladjo je točno znano, iz katerega območja prihaja. Luka Koper je v zimskih mesecih predvsem tovorna luka, saj potniške ladje in križarke v zimskih mesecih načeloma ne prihajajo. Zato v zimskih mesecih s tovornimi ladjami pride nekaj mornarjev, a ne gre za večje število. Območje Luke Koper in tudi širše območje Kopra zaradi pristanišča ne predstavlja večjega tveganja kot preostale poti po državi.
Kako pa je s paketi, ki prihajajo s Kitajske?
Koronavirusi so do prihoda paketa v Slovenijo že propadli in ne morejo povzročiti okužbe. Izkušnje z drugimi koronavirusi namreč kažejo, da ti ne preživijo daljšega časovnega obdobja izven gostitelja. Posebni ukrepi ob rokovanju s paketi iz Kitajske niso smiselni.
Vir: NIJZ
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV