Vizita.si
Rak želodca je drugo najpogostejše rakavo obolenje za rakom na pljučih. Za njim kar dvakrat pogosteje obolevajo moški kot ženske.

Bolezni

Prepoznajte prve znake raka na želodcu!

Ni.J.
24. 11. 2009 10.44
1

Rak želodca je drugo najpogostejše rakavo obolenje pri nas. Za to boleznijo vsako leto na novo zboli kar 460 Slovencev. Ker je za zdravljenje bistveno pravočasno ukrepanje, je zelo pomembno prepoznati prve znake te bolezni!

Rak želodca je drugo najpogostejše rakavo obolenje za rakom na pljučih. Za njim kar dvakrat pogosteje obolevajo moški kot ženske.
Rak želodca je drugo najpogostejše rakavo obolenje za rakom na pljučih. Za njim kar dvakrat pogosteje obolevajo moški kot ženske.FOTO: iStockphoto
Rak na želodcu se običajno pojavi po 50. letu starosti. Za njim kar dvakrat pogosteje obolevajo moški kot ženske. Poleg tega ga zdravniki povezujejo s krvno skupino A, pogosto pa pri tej obliki raka opažajo tudi družinsko nagnjenost.

Rak na želodcu je maligen tumor, ki običajno vznikne v želodčni sluznici in se lahko izredno hitro razširi po celem telesu. Začetni simptomi so večinoma blagi, zato bolniki pomoč velikokrat poiščejo prepozno.

Alkohol in kajenje sta samo dva od številnih dejavnikov, ki povzročajo tveganje za nastanek raka na želodcu.
Alkohol in kajenje sta samo dva od številnih dejavnikov, ki povzročajo tveganje za nastanek raka na želodcu. FOTO: iStockphoto

Kakšni so simptomi raka na želodcu?

Zgodnja oblika raka želodca ne povzroča jasnih simptomov bolezni. Prvi znaki se tako pogosto pojavijo z rastjo tumorja:

– nelagodje v predelu žličke;

– težave pri požiranju in zatikanje hrane;

– občutek sitosti in napihnjenosti trebuha že po manjšem obroku;

– bolečina, slabost in bruhanje;

– izguba telesne teže;

– črno blato;

– občutek utrujenosti, ki največkrat nastane zaradi slabokrvnosti;

– pri napredovani bolezni v zgornjem delu želodca lahko čutimo zatrdlino.

Ti znaki in simptomi pa niso značilni le za raka želodca, temveč so lahko posledica tudi drugih obolenj, kot so želodčna razjeda, vnetje ali odziv na določeno hrano. Zato večina obolelih nanje ni pozorna. Pomembno je torej, da pomoč poiščete že takoj, ko občutite prve znake bolezni.

Vsi dejavniki tveganja še niso znani

Raziskave kažejo, da gre pri raku na želodcu za kombinacijo več vzrokov. Tveganje za razvoj raka tako povečujejo:

– kronični gastritis zaradi okužbe z bakterijo Helicobacter Pylori;

– prehrana z veliko slanih, vloženih ali dimljenih živil ter malo svežega sadja in zelenjave;

– kajenje in pretirano uživanje alkohola;

– starost – večina bolnikov je starejših;

– spol – bolezen se pogosteje razvije pri moških;

– prekomerna telesna teža;

– drugi zdravstveni dejavniki, kot so na primer operacija na želodcu, dolgotrajno vnetje želodčne sluznice v preteklosti ali perniciozna anemija;

– družinska obremenjenost, kar pomeni, da raka na želodcu lahko tudi dedujemo, kljub majhni verjetnosti.

Če operacija želodca zaradi prepoznega odkritja bolezni ni mogoča, se raka na želodcu zdravi s kemoterapijo in obsevanjem.
Če operacija želodca zaradi prepoznega odkritja bolezni ni mogoča, se raka na želodcu zdravi s kemoterapijo in obsevanjem.FOTO: iStockphoto

Zdravljenje

Edino zares učinkovito zdravljenje raka želodca je operativna odstranitev tumorja. Žal pa je poseg zaradi prepoznega odkrivanja bolezni izvedljiv le pri petini bolnikov. Pri posegu kirurg odstrani oboleli del želodčne stene ali pa cel želodec, odstraniti pa mora tudi bližnje bezgavke, ki jih maligni proces lahko zelo hitro zajame. Če se je obolenje že razširilo v druga tkiva in organe, lahko operacija bolniku podaljša življenje, včasih pa se s posegom bolniku zgolj olajša težave.

Če je za operacijo že prepozno, raka na želodcu zdravijo z obsevanjem in kemoterapijo, ki po navadi le upočasnita napredovanje bolezni in ublažita simptome. Hude bolečine se dodatno lajša z močnimi analgetiki.


Če je rak želodca ugotovljen dovolj zgodaj, je zdravljenje lahko zelo uspešno. Kar štiri petine bolnikov, ki so operirani v zgodnjem obdobju bolezni namreč preživi pet let po posegu. Žal pa bolezen pri nas in v večini držav odkrijejo tako pozno, da preživi le petina vseh bolnikov. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662