Vizita.si
Alopecija areata je avtoimunska bolezen. Oseba lahko izgubi vse dlake po telesu oziroma vse lase.

Bolezni

Ko lasje in dlake prekomerno izpadajo

Mojca Koprivnikar
11. 09. 2009 15.38
1

Alopecija je avtoimunska bolezen, kjer oseba izgublja lase ali dlake po telesu. V skrajnih primerih ostane popolnoma brez vseh dlak ali las. Bolezen je še vedno tabu tema, učinkovitega zdravljenja ni.

Alopecija areata je avtoimunska bolezen. Oseba lahko izgubi vse dlake po telesu oziroma vse lase.
Alopecija areata je avtoimunska bolezen. Oseba lahko izgubi vse dlake po telesu oziroma vse lase. FOTO: iStockphoto

Špela Šeme, ustanoviteljica in vodja skupine za samopomoč osebam z alopecijo, nam je razližila, da poznamo več vrst alopecij, in sicer alopecijo areato, kjer lasje izpadajo v krogih, alopecijo totalis, kjer izpadejo vse dlake na glavi, in alopecijo univerzalis,kjer izpadejo vse dlake na telesu. Ravno tako lahko vse zrastejo nazaj. Celo večkrat vse izpadejo in večkrat vse zrastejo ali pa le deloma. Žal nihče ne more predvideti poteka izpadanja, kot tudi ne, kako bodo rasle, če sploh bodo. "Kdor trdi, da lahko 100-odstotno vrne lase pri alopeciji, ne ve, o čem natanko govori ali pa zavaja," pravi Šemetova. Znano pa je, da je manj možnosti za ponoven izrast las, če izgubi oseba vse dlake ali vse po celi glavi, kot če izpadajo le v krogih.

Alopecija areata

Pri alopeciji areata gre pravzaprav za alergijo na lastne dlake. Je genetska bolezen. Približno 20 odstotkov je možnosti, da jo deduje tudi otrok. V sebi lahko nosimo gen za alopecijo, vendar ni nujno, da se ta sproži, saj za to potrebuje »sprožilce«. "Do sedaj znani sprožilci so stres, granulom oziroma trajna vnetja v telesu, razna cepiva in nekatera zdravila, za katera, še ni javno objavljeno, saj je takšne stvari težko dokazati, pa tudi farmacevtska industrija o tem govori s položaja lobija in uradno ne priznava povezav," pravi Špela Šeme.

Začetek alopecije ni odvisen od spola, rase, starosti …

"V svetu je približno 2 % ljudi z alopecijo. V Sloveniji cca. 40.000 ljudi. Žal je to še vedno tabu tema in o tem stanju se govori v glavnem v skupini za samopomoč ob izpadanju las. Dobimo se nekajkrat na leto v ZD Kranj," pravi ustanoviteljica skupine Špela Šeme.

Vsakemu, ki v sebi nosi gen, se lahko razvije alopecija. Prepozna se dokaj lahko, saj dlake izpadajo običajno v krogih, kjer je koža gladka, brez hrast ali kakšnih ostalih kožnih sprememb. Seveda pa sploh ni dvoma, če oseba počasi izgublja tudi obrvi in/ali trepalnice ter ostale dlake po telesu.

Šemetova pravi, da potek alopecije še ni dobro raziskan in razumljen, zato posameznik ne more kaj dosti storiti, da bi jo preprečil ali zavrl, razen seveda preventivnega izogibanja stresu, visoki vročini, daljšemu jemanju zdravil in cepivom, ki so že tako ali tako v ZDA močno napadena in sporna.

Učinkovitega zdravljenja (še) ni

Šemetova pravi, da v svetu obstajajo različna mazila, ki delujejo na principu draženja kože, ki bolj ali manj učinkovito vračajo dlake. "Vendar bolezen ne more biti trajno sanirana, če se ne odstrani vzrok – ta pa je v genih in sprožilcih le-teh!" poudarja sogovornica. Pri nas pa še vedno uporabljajo obsevanje s PUVO lampo (visokogorskim soncem – gama žarki), ki pa je v ZDA že vrsto let ne uporabljajo več, saj po tamkajšnjih raziskavah povzroča kožnega raka.

Še spodbudna novica …

Ustreznega zdravljenja ni. Obstajajo različna mazila, ki dražijo kožo in s tem spodbudijo rast dlak.
Ustreznega zdravljenja ni. Obstajajo različna mazila, ki dražijo kožo in s tem spodbudijo rast dlak.FOTO: iStockphoto

Za konec še v vzpodbudo tistim, ki ste že izgubili lase ali jih sedaj izgubljate: alopecija ni življenjsko ogrožujoča bolezen, korenine las se ne uničijo, zato nikdar ne gre obupati! "Poznamo ljudi, ki so jim zrasli po tridesetih letih! Poleg tega se tudi pri nas že osem let dobijo posebne lasulje, ki so posnetek lasišča. Na prozorno mikromrežico se vežejo lasje v barvi, dolžini in teksturi posameznika, kar nudi izgled svojih las, s katerimi lahko oseba spi, se potaplja in spet uživa v vetru in vseh športih,« zaključuje Šemetova.

Svoje mnenje in izkušnje lahko izrazite tudi na našem FORUMU.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650