Vizita.si
Kašelj

Bolezni

Neozdravljiva bolezen, katere glavni simptom je kašelj

V.H.
07. 02. 2024 04.47
0

Ni skrivnost, da azbest povzroča številne bolezni, med drugim tudi azbestozo. In čeprav je bil nekoč med bolj priljubljenimi materiali in se je pogosto uporabljal v industriji ter tudi širše, se danes še kako zavedamo posledic, ki jih ima lahko na naše zdravje.

Azbestu smo lahko izpostavljeni na več različnih načinov, če je prisoten v našem okolju, pa naj si bo to v določenih izdelkih, tudi v vodi, prsti ali zraku. Do prepovedi se je ogromno uporabljal, saj ima veliko tehnično uporabnih lastnosti, zato ga lahko marsikje najdemo še danes. 

Kašelj
KašeljFOTO: Profimedia

Kaj je azbestoza?

Azbestoza je bolezen pljuč, ki nastane zaradi dolgotrajnejše izpostavljenosti azbestnemu prahu. Gre za resno stanje, do katerega pride zaradi vdihovanja drobnih vlaken iz azbesta, ki ostanejo v naših pljučih in povzročijo zadebelitev ter brazgotinjenje tkiva. Azbestoza se običajno razvije v nekaj letih, saj se lahko simptomi razvijejo tudi po 10 ali pa celo po 40 letih. 

Azbestoza je bolezen pljuč.
Azbestoza je bolezen pljuč.FOTO: AdobeStock

Kakšni so razlogi za azbestozo?

Azbestna vlakna, zaradi katerih pride do brazgotin pljuč, otežijo tudi njihovo optimalno delovanje. Dlje kot smo izpostavljeni, težje so lahko tudi posledice. In prav zaradi tega se večkrat obravnava tudi kot poklicna bolezen, saj so določeni poklici, kjer lahko pride do kontakta z azbestom, toliko bolj ogrožajoči za naše zdravje. 

Kdaj je suh kašelj nevaren?
Preberi še
Kdaj je suh kašelj nevaren?

Kako se kažejo simptomi?

Če vdihamo azbestne delce, se posledice začnejo kazati v simptomih, kot so zasoplost  med naporom, suh in dražeč kašelj, bolečine v prsnem košu, prekomerna utrujenost in izguba telesne teže. Poleg azbestoze pa se poveča tudi tveganje za pljučnega raka.

Kašelj
KašeljFOTO: Dreamstime

Kakšne so možnosti zdravljenja? 

Azbestoza je neozdravljiva bolezen, a lahko obvladujemo simptome, kot je oteženo dihanje. Pri tem nam lahko pomagajo naprave za kisik, ki lahko povečajo raven kisika in nam pomagajo pri dihanju. Prav tako so na voljo določene vaje, s katerimi lahko okrepimo svoja pljuča, zaradi katerih so lahko naše težave manj izrazite. Eden od pripomočkov, ki ga lahko tudi uporabljamo, pa je inhalator, s katerim lahko sprostimo svoje mišice in dihalne poti. Če smo zboleli za azbestozo, je priporočljivo, da se odpovemo tudi kajenju, saj lahko to samo še poslabša naše simptome in spodbuja razvoj pljučnega raka. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650