Ne le, da ga pozno odkrivamo, tudi obolevnost za rakom trebušne slinavke narašča. V zadnjih desetih letih se je število na novo obolelih podvojilo. V Sloveniji tako s to diagnozo trenutno živi okoli 400 ljudi, v Evropi pa več kot 100.000. V svetu sodi Slovenija med države z največjo pojavnostjo raka trebušne slinavke. Leta 2013 je v Sloveniji za tem rakom zbolelo 350 ljudi, 183 moških in 167 žensk. Obolevnost narašča s starostjo, tako da imajo 80-letniki kar več kot 30-krat višje tveganje za pojav bolezni kot 40-letniki.
Preberite še: Mislil je, da ima slabo prebavo - bil je smrtonosni rak
Najpomembnejše dejavnike tveganja za nastanek raka trebušne slinavke je ob svetovnem dnevu raka trebušne slinavke bolj podrobno v zgibanki Rak trebušne slinavke: Kaj mora vsakdo vedeti o tej bolezni opisal prof. dr. Borut Štabuc, dr. med. Zapisal je:
- starost nad 50 let,
- kajenje cigaret,
- kronično vnetje trebušne slinavke,
- debelost in
- na novo nastala sladkorna bolezen po 50. letu.
- Družinska obremenjenost in nekatere dedno pogojene bolezni, kot so hereditarni pankreatitis, cistična fibroza, družinska polipoza, družinski nepolipozni rak debelega črevesa, rak dojk v družini in družinski displastični nevusni sindrom, so vzrok za 10% rakov trebušne slinavke.
- Mucinozne ciste in intraduktalna papilarna mucinozna neoplazija (IPMN) so predrakave spremembe, ki prinašajo veliko tveganje za nastanek raka.
Kdo je najbolj ogrožen?
Najbolj so ogroženi bolniki s kroničnim vnetjem trebušne slinavke, še posebej, če kadijo. Kajenje samo po sebi podvoji tveganje za razvoj raka trebušne slinavke. Bolj ogroženi so bolniki z mucinoznimi cistami, bolniki z rakom trebušne slinavke v ožji družini in bolniki z dedno pogojenimi boleznimi. Pri takih bolnikih se priporočajo pogoste kontrole pri zdravniku in ultrazvočna preiskava trebuha vsakih 6 mesecev. Kljub temu da je rak trebušne slinavke pogostejši pri bolnikih s sladkorno boleznijo, velika večina sladkornih bolnikov nikoli ne bo zbolela za tem rakom.
Preberite še: Bolezen dlesni lahko povzroča raka trebušne slinavke
Znaki raka trebušne slinavke
Kot omenjeno, je raka trebušne slinavke težko odkriti prav zato, ker nima posebnih znakov, ki bi jih lahko pravočasno prepoznali. ''Trebušna slinavka leži globoko v telesu, zato daje le malo opozorilnih znakov. Nimamo mamograma, ki bi ga prepoznal. Prav tako ne moreš pretipati svoje trebušne slinavke pod tušem. Tako globoko je v telesu, da ima rak le malo simptomov, po katerih bi ga lahko odkrili,'' je pred časom za britanski Mail Online povedal onkolog dr. Eric Collisson z Univerze San Francisco.
Kljub vsemu so prvi bolezenski znaki, ki lahko kažejo na raka trebušne slinavke, naslednji:
- hujšanje,
- splošna oslabelost,
- izguba teka in
- anksioznost.
- Bolečina se pojavi razmeroma pozno in je odvisna od lokalizacije tumorja v trebušni slinavki. Pri tumorjih v glavi trebušne slinavke se bolečina običajno pojavi kmalu po obroku hrane v zgornjem delu trebuha pod žličko in lahko izžareva pod rebrni lok, levo lopatico in v hrbet. Pri tumorjih v predelu trupa in repa trebušne slinavke bolečina izžareva v hrbet in pod levi rebrni lok.
- Tiho nastala zlatenica, to je zlatenica brez bolečin, je razmeroma pozen simptom, ki nastane zaradi pritiska raka na žolčevod, ki poteka skozi trebušno slinavko. Z zlatenico sta običajno povezana srbež in tipljiv, povečan žolčnik.
- Slabost, driska ali zaprtje, krvavitev v prebavila, površinski tromboflebitisi in sladkorna bolezen so redki bolezenski znaki.
(Vir: Rak trebušne slinavke: Kaj mora vsakdo vedeti o tej bolezni)
Kako ga zdravimo?
Edini način zdravljenja je delna ali popolna odstranitev trebušne slinavke. Napredovanje bolezni včasih upočasnjujemo tudi s kemoterapijo ali obsevanjem. Bolečine lahko lajšamo z močnimi analgetiki in živčno blokado, pri kateri z injiciranjem zdravila preprečimo prevajanje bolečinskih dražljajev po živcih, ki oživčujejo trebušno slinavko.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV