Vizita.si
Hiter in nereden srčni utrip, utrujenost in vrtoglavica lahko kažejo na atrijsko fibrilacijo - najpogostejšo motnjo srčnega ritma. Pri nekaterih bolnikih mornja poteka brez simptomov.
Bolezni

Bi prepoznali najpogostejšo motnjo srčnega ritma?

STA/K.B.
19. 02. 2015 14.06
15

Atrijska fibrilacija je najpogostejša motnja srčnega ritma, njena pojavnost pa zelo hitro narašča. Med najhujše zaplete bolezni štejemo možgansko kap, zato jo je dobro zgodaj prepoznati. Čeprav pri nekaterih bolnikih poteka brez simtomov, se pri drugih kaže z nekaterimi bolj značilnimi znaki.

Hiter in nereden srčni utrip, utrujenost in vrtoglavica lahko kažejo na atrijsko fibrilacijo - najpogostejšo motnjo srčnega ritma. Pri nekaterih bolnikih mornja poteka brez simptomov.
Hiter in nereden srčni utrip, utrujenost in vrtoglavica lahko kažejo na atrijsko fibrilacijo - najpogostejšo motnjo srčnega ritma. Pri nekaterih bolnikih mornja poteka brez simptomov.FOTO: iStockphoto
Med simptome atrijske fibrilacije štejemo nereden in hiter srčni utrip, lahko pa bolniki poleg tega čutijo še močno utrujenost in se spopadajo z vrtoglavico. Nekateri bolniki nimajo nikakršnih znakov, ki bi opozorili nanjo, je na današnji novinarski konferenci pojasnila Nina Vene s kliničnega oddelka za žilne bolezni UKC Ljubljana in dodala: ''To bolezen ima okoli en do dva odstotka prebivalstva oz. jo doživi četrtina vseh ljudi, starejših od 40 let.''

Pojavnost atrijske fibrilacije ali migetanje srčnih preddvorov zdravniki imenujejo epidemija 21. stoletja. Vse večja pojavnost te bolezni je po eni strani posledica naraščanja debelosti, po drugi strani pa staranja prebivalstva, je povedal predsednik društva, sicer kardiolog v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana Matija Cevc.

Med najhujše zaplete bolezni štejemo možgansko kap, ki se pri teh bolnikih pojavi petkrat pogosteje kot sicer.
Med najhujše zaplete bolezni štejemo možgansko kap, ki se pri teh bolnikih pojavi petkrat pogosteje kot sicer. FOTO: iStockphoto

Kakšna so tveganja atrijske fibrilacije?

Pri atrijski fibrilaciji lahko v preddvoru zastaja kri, kar občutno poveča nevarnost nastajanja strdkov. Ti strdki lahko po sistemskem krvnem obtoku odletijo v možgane in povzročijo kap. Ta je tudi eden najhujših zapletov atrijske fibrilacije in je pri teh bolnikih kar petkrat pogostejša, je povedala nevrologinja iz UKC Ljubljana Bojana Žvan. Možganske kapi ob atrijski fibrilaciji so obsežne, povzročajo hujšo živčno prizadetost in večjo umrljivost.

Da bi preprečili možgansko kap zaradi atrijske fibrilacije, naj bodo posamezniki pozorni na vsako pospešeno in neredno bitje srca, saj je to najpomembnejše za zgodnje prepoznavanje. Nereden srčni utrip je znak, da moramo takoj obiskati osebnega zdravnika, je dejal kardiolog Cevc.

Nereden utrip srca je znak, da moramo takoj obiskati osebnega zdravnika, je dejal kardiolog Cevc.

Poleg tega imajo po besedah direktorja društva za zdravje srca in ožilja Franca Zalarja ljudje danes tudi številne druge možnosti, da si izmerijo srčni utrip in krvni tlak, denimo pri nevladnih organizacijah. Društvo bo, kot navajajo na spletnih straneh, meritve srčnega ritma v marcu skušalo izvajati po celi Sloveniji.

Sicer pa atrijska fibrilacija ni povezana zgolj s staranjem prebivalstva, pač pa tudi s sladkorno boleznijo, visokim krvnim tlakom in srčnim popuščanjem. Lahko se tudi pojavi ob prekomernem delovanju ščitnice in prekomernem uživanju alkohola. Prav tako se pojavlja pogosteje pri moških, ki naj bi bili v primerjavi z ženskami ogroženi 1,5-krat bolj.

Atrijsko fibrilacijo se zdravi tako z zdravili za preprečevanje motenj srčnega ritma kot tudi z zdravili za preprečevanje krvnih strdkov. Bolniki z atrijsko fibrilacijo imajo namreč okoli 70 odstotkov manj možnosti za možgansko kap in 30 odstotkov manj možnosti za smrt, če jemljejo ta zdravila, je dodala Žvanova.
 

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
seveda bi prepoznal. ženske hitro v vrsto, da vam pregledam prsi!
Še pogostejše so ekstrasistole...večina jih sicer ne čuti, tisti ki pa jih, so pa res moteče.
skdvgfjskbh 20. 02. 2015 13.50
merihuana ali trava ali skunk ti povečata bitje srca včasih, to pomeni da se srce navadi predno je prepozno! To pomeni da se telo prej navadi in razbremeni tistega ki se težko znebi !!!
skdvgfjskbh 20. 02. 2015 13.54
NI GA BOLŠEGA ZA SRCE KOT KOLO IN ČEZ 3 URE MARIHUANA IN ČAJ KAMILIC!!! BYE
skdvgfjskbh 20. 02. 2015 13.58
Da ne bo pomote > Govorim iz lastnih iskušenj " šuma na srcu" !
A se ti ne zdi, da je že kolo čisto dovolj, pa malo zelenega čaja, ko se naveličaš sveže vode? Tudi govorim iz lastnih izkušenj, hehe.
Kaj ti pomaga, da obiščeš osebnega zdravnika, če takoj posploši da pač ne more bit nič narobe? Na koncu pa čakaš 5-6 mesecev da prideš do kardiologa, potem se pa utrip še sam popravi. Imela isti problem, zdaj pa imam normalen utrip ... svašta.
En snopc na dan odžene zdravnika stran
Enkrat se mi je ta fibrilacija zgodila sredi noči. Ker živim sam, blok pa je ponoči zaklenjen, je bilo zanimivo. Zanimivo zato, ker se nisem mogel premikati in če bi poklical reševalce le ti ne bi mogli do mene. Hlastal sem za zrakom, se dušil, ostal popolnoma brez moči. Potem sem se v času treh ur nekako malo stabiliziral in se odpravil na urgenco, ki je 500m daleč. Peš ne bi mogel, zato sem tvegal s kolesom. In uspel. Dva dni sem bil v šok sobi, ker mi ritma in pritiska niso mogli stabilizirati drugače, kot da so mi srce ustavili in ga pozneje z elektrošokom zakurblali nazaj. Od takrat več nisem pipnil cigarete, a sem ojačal od 120 na 150 kg. Fibrilacija me več od takrat ni nikoli napadla v taki meri. Tega je sedaj 4 leta. Je pa nekaj drugega. V bloku, kjer živim, imamo enega življenjsko propadlega modela, ki živi pri starših in je odvisnik od vsega, kar si človek zmisli. Seveda je tudi drogeraš in substance so mu možgane spreluknjale že do konca. Ko staršev ni, si privošči s pomočjo naprave za proizvodnjo hrupa navijanje nekih strahotnih nizkih frekvenc, za katere pa lahko rečem, da vplivajo name tako, da bi znorel. Dobesedno dušijo me in takrat je najbolje, da jo jadrno popiham zdoma. Prav čutim, kako mi neverjetno nasilno elektronsko bobnanje tolče po malih možganih in mi intenzivno moti srčni ritem. Če naša policija ne bi bila tako bedasta, bi problem hipoma rešil sam. A v tem primeru bi se iz žrtve prelevil v nasilnika, ki kali javni red in mir. En delavec, ki si je v sosednjem bloku popoldne malo vlegel, da bi lažje prebrodil delovno noč, je enkrat besen prišel v naš blok in mu s fasonge odvil in odnesel hišno električno varovalko. Policaji so ga hoteli linčati! Vprašanja hrupa, ki ga je hašek proizvajal, pa nihče niti odpiral ni. Ja.., za plače takih odvajamo davke. Hašek ima 30 let in starša se ga bojita. Če pa bi hudiča malo skozi pešice spustil pa bi debilkota takoj poklicala policijo. Nočeta namreč verjeti, da je njun zavoženi sin tisti, zaradi katerega se trese cel blok, ko ju ni doma...
kaj pa kamero nastavit da se tem butlom od policije dokaže, da si ne izmišljujete?
Ja, hrup je en grozen in zahrbten onesnaževalec okolja v današnjem času. Poleg tega, da povzroča hud pritisk na srčno mišico - tudi sama sem to že občutila in pobegnila iz koncerta težkometalnega hrupa - dviga tudi raven agresivnosti in povzroča živčne motnje pri ljudeh in živalih, pravijo celo, da tudi rastline ovenejo ali pa bolje rastejo ob dobri (klasični) glasbi. A je kaj čudnega, da je vedno več ljudi na pomirjevalih, na tabletah proti depresiji in na še hujših stvareh ob vsej pretirani razsvetljavi in stalnem ropotu? Za koliko bi se še dvignila stopnja samomorov in kriminala, če bi vsi ti ljudje prenehali jemati zdravila in droge? In res je smešno, če pomislimo, da ti zdravnik enostavno predpiše pomirjevala, da boš lažje prenesel psihopata, ki je odvisen od hrupa in ne boš ogrožal njegove lastnine in privatne posesti. Pa vendarle bi ga policaji morali prijeti zaradi kršenja javnega reda in miru, če ga sosedje prijavijo. En umirjen klic z vato v ušesih med posebno divjim koncertom bi moral zadoščati, samo nikar posegat sam :).
Dober, da ste tole napisal. Nkol več ne grem v atrij.
Ja, to je že res, ampak pr men nastane, ko pijem v atriju.
:-)
A kadil boš pa še kar naprej?
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1049