Vizita.si
Hiter in nereden srčni utrip, utrujenost in vrtoglavica lahko kažejo na atrijsko fibrilacijo - najpogostejšo motnjo srčnega ritma. Pri nekaterih bolnikih mornja poteka brez simptomov.

Bolezni

Bi prepoznali najpogostejšo motnjo srčnega ritma?

STA/K.B.
19. 02. 2015 14.06
15

Atrijska fibrilacija je najpogostejša motnja srčnega ritma, njena pojavnost pa zelo hitro narašča. Med najhujše zaplete bolezni štejemo možgansko kap, zato jo je dobro zgodaj prepoznati. Čeprav pri nekaterih bolnikih poteka brez simtomov, se pri drugih kaže z nekaterimi bolj značilnimi znaki.

Hiter in nereden srčni utrip, utrujenost in vrtoglavica lahko kažejo na atrijsko fibrilacijo - najpogostejšo motnjo srčnega ritma. Pri nekaterih bolnikih mornja poteka brez simptomov.
Hiter in nereden srčni utrip, utrujenost in vrtoglavica lahko kažejo na atrijsko fibrilacijo - najpogostejšo motnjo srčnega ritma. Pri nekaterih bolnikih mornja poteka brez simptomov.FOTO: iStockphoto
Med simptome atrijske fibrilacije štejemo nereden in hiter srčni utrip, lahko pa bolniki poleg tega čutijo še močno utrujenost in se spopadajo z vrtoglavico. Nekateri bolniki nimajo nikakršnih znakov, ki bi opozorili nanjo, je na današnji novinarski konferenci pojasnila Nina Vene s kliničnega oddelka za žilne bolezni UKC Ljubljana in dodala: ''To bolezen ima okoli en do dva odstotka prebivalstva oz. jo doživi četrtina vseh ljudi, starejših od 40 let.''

Pojavnost atrijske fibrilacije ali migetanje srčnih preddvorov zdravniki imenujejo epidemija 21. stoletja. Vse večja pojavnost te bolezni je po eni strani posledica naraščanja debelosti, po drugi strani pa staranja prebivalstva, je povedal predsednik društva, sicer kardiolog v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana Matija Cevc.

Med najhujše zaplete bolezni štejemo možgansko kap, ki se pri teh bolnikih pojavi petkrat pogosteje kot sicer.
Med najhujše zaplete bolezni štejemo možgansko kap, ki se pri teh bolnikih pojavi petkrat pogosteje kot sicer. FOTO: iStockphoto

Kakšna so tveganja atrijske fibrilacije?

Pri atrijski fibrilaciji lahko v preddvoru zastaja kri, kar občutno poveča nevarnost nastajanja strdkov. Ti strdki lahko po sistemskem krvnem obtoku odletijo v možgane in povzročijo kap. Ta je tudi eden najhujših zapletov atrijske fibrilacije in je pri teh bolnikih kar petkrat pogostejša, je povedala nevrologinja iz UKC Ljubljana Bojana Žvan. Možganske kapi ob atrijski fibrilaciji so obsežne, povzročajo hujšo živčno prizadetost in večjo umrljivost.

Da bi preprečili možgansko kap zaradi atrijske fibrilacije, naj bodo posamezniki pozorni na vsako pospešeno in neredno bitje srca, saj je to najpomembnejše za zgodnje prepoznavanje. Nereden srčni utrip je znak, da moramo takoj obiskati osebnega zdravnika, je dejal kardiolog Cevc.

Nereden utrip srca je znak, da moramo takoj obiskati osebnega zdravnika, je dejal kardiolog Cevc.

Poleg tega imajo po besedah direktorja društva za zdravje srca in ožilja Franca Zalarja ljudje danes tudi številne druge možnosti, da si izmerijo srčni utrip in krvni tlak, denimo pri nevladnih organizacijah. Društvo bo, kot navajajo na spletnih straneh, meritve srčnega ritma v marcu skušalo izvajati po celi Sloveniji.

Sicer pa atrijska fibrilacija ni povezana zgolj s staranjem prebivalstva, pač pa tudi s sladkorno boleznijo, visokim krvnim tlakom in srčnim popuščanjem. Lahko se tudi pojavi ob prekomernem delovanju ščitnice in prekomernem uživanju alkohola. Prav tako se pojavlja pogosteje pri moških, ki naj bi bili v primerjavi z ženskami ogroženi 1,5-krat bolj.

Atrijsko fibrilacijo se zdravi tako z zdravili za preprečevanje motenj srčnega ritma kot tudi z zdravili za preprečevanje krvnih strdkov. Bolniki z atrijsko fibrilacijo imajo namreč okoli 70 odstotkov manj možnosti za možgansko kap in 30 odstotkov manj možnosti za smrt, če jemljejo ta zdravila, je dodala Žvanova.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650