Simptomi, ki kažejo na pljučno hipertenzijo so težka sapa, splošna utrujenost in občutek bolnika, da ne more zajeti dovolj sape. Čeprav ne zvenijo kot kaj hujšega, na dolgi rok posameznika ovirajo v vsakdanjem življenju. Zaradi pomanjkanja kisika v telesu pride tudi do popuščanja desne strani srca in drugih zapletov, pojasnjuje Marjeta Terčelj Zorman s centra za pljučne bolezni in alergijo UKC Ljubljana.
Za zdravljenje pljučne hipertenzije so na voljo zdravila, med možnostmi zdravljenja je tudi čiščenje velikih žil v pljučih, če vse to ni več uspešno, pa je tudi možnost presaditve pljuč.
Vsakega bolnika, pri katerem postavijo diagnozo pljučne hipertenzije, napotijo v ljubljanski center za pljučne bolezni, kjer vse te bolnike vodijo in zdravijo.
"Od kar imam diagnozo in zdravila, je moje življenje spet bolj normalno," je pojasnil bolnik Stanko Podpregar iz Društva za zdravljenje pljučne hipertenzije. Zdravniki so več kot štiri leta neuspešno ugotavljali, kaj je razlog za njegovo slabo počutje, preden so mu postavili pravo diagnozo. Ker je za operacijo presaditve pljuč že prestar, operativno čiščenje pljučnih žil pa bi bilo v njegovem primeru neuspešno, jemlje zdravila, je pojasnil.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV