Društvo revmatikov Sloveniji ob današnjem svetovnem dnevu revmatikov opozarja, da če bolezni ne zdravimo, lahko sčasoma povzroči nepovratne funkcionalne okvare sklepov, jih celo trajno uniči, kar v skrajni posledici vodi v invalidnost. Najhitreje pride do funkcionalne nesposobnosti v prvih letih bolezni, zato je pomembno, da se bolezen pravočasno odkrije, energično zdravi že na začetku in se nato redno spremlja. Če se začne intenzivno zdraviti že v zgodnji fazi, je terapija v več kot tri četrtine primerov zelo učinkovita in ne prinaša trajnejših posledic za bolnika.
Predstojnik kliničnega oddelka za revmatologijo UKC Ljubljana Matija Tomšič ugotavlja, da se je v zadnjih desetih letih zdravljenje revmatičnih bolezni zelo izboljšalo: "Hitreje lahko postavimo diagnozo, hitro pričnemo z zdravljenjem, bolnika predvsem v prvem letu kontroliramo pogosteje in poskušamo doseči popolno umiritev bolezni." Ob tem navaja, da so v Sloveniji na voljo vsa zdravila za zdravljenje različnih revmatskih bolezni.
Revmatiki sicer opozarjajo na dolge čakalne dobe za pregled pri revmatologu. Vzrok za to vidijo v pomanjkanju števila specialistov revmatologov, ki jih je v Sloveniji okoli 20, kar je v primerjavi z evropskim povprečjem (1,7 revmatologa na 100.000 prebivalcev) bistveno manj, saj je pri nas na 100.000 prebivalcev le 0,8 revmatologa.
Možnost za napredek vidijo pri prepoznavanju revmatizmov tako pri bolnikih oziroma vseh, ki začutijo simptome revmatizma, kot na primarni ravni medicine, pri specialistih družinske medicine. Letošnja raziskava o spondiloartritisih, veliki skupini težje prepoznavnih vnetnih revmatičnih bolezni, je denimo pokazala, da je bila le 28 odstotkov anketirancev od splošnega zdravnika napotena neposredno k revmatologu. Štirje od desetih revmatikov s spondiloartritisi pa je bilo najprej napotenih k ortopedu. Društvo je zato začelo in še nadaljuje kampanjo osveščanja, namenjeno širši javnosti in zdravstvenemu osebju.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV