Vizita.si
Hashimotov tiroiditis je najpogostejši vzrok za premalo delujočo ščitnico (hipotirozo) in velja tudi za najpogostejši tip diagnosticiranih bolezni ščitnice.

Bolezni

Bi prepoznali to najpogostejšo bolezen ščitnice?

Katja Benčina
10. 10. 2014 08.51
0

Premalo delujoča ščitnica ali hipotiroza je najpogostejša bolezen ščitnice, ki jo najpogosteje povzroča avtoimunsko vnetje ščitnice imenovano Hashimotov tiroiditis. Bi ga prepoznali?

Hashimotov tiroiditis je najpogostejši vzrok za premalo delujočo ščitnico (hipotirozo) in velja tudi za najpogostejši tip diagnosticiranih bolezni ščitnice.
Hashimotov tiroiditis je najpogostejši vzrok za premalo delujočo ščitnico (hipotirozo) in velja tudi za najpogostejši tip diagnosticiranih bolezni ščitnice.FOTO: iStockphoto
Hashimotov tiroiditis je dedna avtoimunska bolezen ščitnice, pri kateri imunske celice telesa pomotoma napadejo ščitnico. Na ta način poškodujejo celice ščitnice in ovirajo sposobnost žleze za proizvodnjo ščitničnih hormonov. Ščitnični hormoni pa so izjemno pomembni, saj igrajo ključno vlogo pri zdravju skoraj vsake celice vašega telesa. Hashimotov tiroiditis je najpogostejši vzrok za premalo delujočo ščitnico (hipotirozo) in velja tudi za najpogostejši tip diagnosticiranih bolezni ščitnice. Ženske so kar sedemkrat bolj nagnjene k temu obolenju ščitnice kot moški.
Težave pri koncentraciji, utrujenost, depresija, pridobivanje telesne teže je le nekaj simptomov, ki lahko kažejo na premalo delujočo ščitnico.
Težave pri koncentraciji, utrujenost, depresija, pridobivanje telesne teže je le nekaj simptomov, ki lahko kažejo na premalo delujočo ščitnico. FOTO: iStockphoto

Simptomi, ki kažejo na Hashimotov tiroiditis

Simptomi Hashimotovega tiroiditisa so običajno sprva mili in se razvijajo skozi leta. Pojavi se:

- Utrujenost;
- depresija;
- pridobivanje telesne teže;
- zaprtje;
- preobčutljivost na mraz;
- bolečine v sklepih in v mišicah;
- močne ali neredne menstruacije;
- bleda, voščena koža in nagnjenost k modricam;
- upočasnjen srčni ritem;
- težave pri zanositvi;
- tanjšanje las, uzguba las, krhki lasje;
- golšavost (oteklina na sprednjem delu vratu).

Ni nujno, da se pojavijo vsi simptomi hkrati, poleg tega so ti lahko izjemno podobni tudi ostalim zdravstvenim stanjem, zaradi česar je pomembno, da v primeru, da se spopadate z njimi, obiščete zdravnika, ki vam bo opravil preprost krvni test in preveril raven ščitničnih hormonov (TSH, T3 in T4).

Vzroki za Hashimotov tiroiditis

Natančen vzrok za razvoj Hashimotovega tiroiditisa ni znan, a prepoznanih je nekaj ključnih dejavnikov, ki bi lahko igrali ključno vlogo pri nastanku bolezni.

Genska nagnjenost. Ljudje, ki zbolijo za Hashimotovim tiroiditisom, imajo običajno v družini sorodnike s to boleznijo ali z drugimi avtoimunskimi boleznimi.

Hormoni. Hashimotov tiroiditis kar sedemkrat pogosteje prizadene ženske kot moške, kar bi lahko pomenilo, da pri njegovem razvoju igrajo ključno vlogo hormoni. Poleg tega se nekatere ženske s težavami ščitnice prvič spopadejo po nosečnosti. Čeprav običajno težave po porodu izzvenijo, kar 20 odstotkov žensk, ki so se spopadale z njimi, kasneje razvije Hashimotov tiroiditis.

Prevelika količina joda. Raziskave jažejo, da lahko nekatera zdravila ali prehranski dodatki vsebujejo preveč joda, ki lahko pri ljudeh, ki so dedno nagnjeni k avtoimunski bolezni ščitnice, sprožijo Hashimotov tiroiditis.

Izpostavitev radioaktivnem sevanju. Povečano število primerov bolezni ščitnice so poročali pri ljudeh, ki so bili izpostavljeni radioaktivnem sevanju, vključno z atomskimi bombami, kot je bila na Japonskem, jedrski nesreči v Černobilu in ob zdravljenju z obsevanjem – radioterapiji.

Simptomi so podobni številnim drugim zdravstvenim težavam, zato se morate oglasiti pri zdravniku, ki vam bo najprej opravil krvni test, ki razkriva nivo ščitnišnih hormonov in vas v primeru slabega izvida napotil k specialistu na nadaljnje preiskave.
Simptomi so podobni številnim drugim zdravstvenim težavam, zato se morate oglasiti pri zdravniku, ki vam bo najprej opravil krvni test, ki razkriva nivo ščitnišnih hormonov in vas v primeru slabega izvida napotil k specialistu na nadaljnje preiskave.FOTO: iStockphoto

Zdravljenje Hashimotovega tiroiditisa

Na žalost ne poznamo zdravila za Hashimotov tiroiditis, kljub vsemu pa lahko nivo hormonov v telesu uravnamo z nadomeščanjem tiroksinov. Tablete so na voljo z različno koncentracijo hormonov, ki jih v telo običajno vnašamo zjutraj na tešče. Odmerek je odvisen od presoje zdravnika, ki ga določi na podlagi starosti pacienta, telesne teže, odvisno od tega, za kako hudo obliko hipotiroze gre in glede na druge zdravstvene težave in morebitna zdravila, ki jih jemljete.

Ko pričnete z zdravljenjem, zdravnik z rednimi krvnimi preiskavami spremlja raven ščitničnih hormonov in nadaljnje zdravljenje prilagodi glede na izvide testa. Ker ščitnični hormoni počasi vplivajo na vaše telo, bo morda trajalo več mesecev, da bi opazili izboljšanje simptomov.
 

Na žalost ne poznamo zdravila za Hashimotov tiroiditis, kljub vsemu pa lahko nivo hormonov v telesu uravnamo z nadomeščanjem tiroksinov.
Na žalost ne poznamo zdravila za Hashimotov tiroiditis, kljub vsemu pa lahko nivo hormonov v telesu uravnamo z nadomeščanjem tiroksinov.FOTO: iStockphoto

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587