Vizita.si
Ne samo, da so dečki prav tako prenašalci humanih papiloma virusov, ampak okužba z njimi pri dečkih povzroča predrakave spremembe, in sicer raka penisa, zadnjika, grla in genitalne bradavice. Poleg tega bi s tem zaščitili tudi širjenje virusa med deklicami.

Bolezni

Bi se tudi dečki morali cepiti proti HPV?

Katja Benčina
27. 10. 2011 09.02
1

Pri nas imajo šestošolke že tretje leto zapored možnost brezplačnega cepljenja proti virusom HPV. Tak je trend tudi v svetu. A v ZDA so šli še korak dlje in vladi predlagali, da bi preventivno cepljenje uvedli tudi za dečke. Pa je to res potrebno?

Ne samo, da so dečki prav tako prenašalci humanih papiloma virusov, ampak okužba z njimi pri dečkih povzroča predrakave spremembe, in sicer raka penisa, zadnjika, grla in genitalne bradavice. Poleg tega bi s tem zaščitili tudi širjenje virusa med deklicami.
Ne samo, da so dečki prav tako prenašalci humanih papiloma virusov, ampak okužba z njimi pri dečkih povzroča predrakave spremembe, in sicer raka penisa, zadnjika, grla in genitalne bradavice. Poleg tega bi s tem zaščitili tudi širjenje virusa med deklicami.FOTO: iStockphoto
Ameriški odbor za obvladovanje infekcijskih bolezni je predlagal vladi, da bi uvedli rutinsko cepljenje proti virusu HPV tudi za dečke od 11. do 12. leta starosti. Ne samo, da so dečki prav tako prenašalci humanih papiloma virusov, ampak okužba z njimi pri dečkih povzroča predrakave spremembe, in sicer raka penisa, zadnjika, grla in genitalne bradavice.
Poleg tega bi s tem zaščitili tudi širjenje virusa med deklicami. ''Cepivo proti HPV bo omogočilo zaščito proti najpogostejšimi virusom HPV in rakom pri moških, poleg tega bo neposredno povečalo tudi zaščito ženske, saj bomo tako zmanjšali prenos HPV virusov,'' so zapisali v sporočilu za medije. Predstavniki odbora so še povedali, da bi morali biti dečki cepljeni od 11. do 12. leta starosti in da bi precepljenost morali povečati tudi pri dečkih od 13. do 21. leta starosti. Sicer pa cepivo lahko otroci prejmejo od 9. leta dalje.

''Večina ljudi se slej ko prej okuži s HPV virusi in ko so enkrat okuženi, cepivo ne pomaga več. Prav zato je pomembno, da s cepljenjem okužbo preprečimo že prej,'' je povedal profesor družinske medicine dr. Jay Siwek v medicinskem centru Georgetown, ki ni sodelovalo pri predlogu za cepljenje. To pa potrjujejo tudi raziskave, ki kažejo, da se kar 75 do 80 odstotkov žensk in moških v ZDA enkrat v svojem življenju okuži s humanimi papiloma virusi, ki povzročajo genitalne bradavice in predrakave spremembe. ''Gre za raka, za božjo voljo. In cepivo proti raku so bile sanje naše mladosti,'' je povedal dr. William Schaffner, vodja oddelka preventivne medicine na medicinski univerzi Vanderbilt, ki prav tako ni bila vključena v glasovanje.

cepljenje
cepljenje FOTO: iStockphoto

Cepljenje proti virusom HPV pa podpirajo tudi slovenski zdravniki. Med njimi tudi POPova zdravnica prof. dr. Marjetka Uršič Vrščaj, dr. med. z Onkološkega inštituta, ki opozarja, naj se starši pri odločitvi o cepljenju zanašajo predvsem na strokovno podprte informacije. ''Okužba s humanimi papilomskimi virusi (HPV) je ena najpogostejših okužb v svetu in pri nas, saj se kar polovica ljudi, ki so spolno aktivni, enkrat v življenju okuži z njimi. Pri večini sicer okužba spontano mine, a pri nekaterih se razvije trajna okužba, ki povzroči več kot 70 odstotkov primerov raka materničnega vratu, večino rakov zunanjega splovila, nožnice, zadnjika in kar 90 odstotkov genitalnih bradavic. Vse več raziskav kaže, da so HPV virusi tudi pomembni povzročitelji raka glave in vratu, predvsem pri mlajših osebah. Samo za rakom materničnega vratu, ki je pri nas druga najpogostejša vrsta raka pri ženskah do 45. leta starosti, tako vsako leto zboli približno 130 žensk. Vsaka četrta ženska zaradi tega raka tudi umre,'' pove prof. dr. Marjetka Uršič Vrščaj, dr. med. z Onkološkega inštituta. Doda pa še, da se je tudi v Sloveniji že nekaj staršev odločilo, da cepijo tudi dečke. A cepljenje fantov je pri nas samoplačniško.

Kako varno je cepljenje proti HPV, zakaj je treba otroke cepiti že tako zgodaj in ali je to priporočljivo tudi za starejšo populacijo, ki je spolno aktivna, pa preverite tukaj.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587