Vizita.si
image (28)

Bolezni

Bila je šokirana, ko je videla svojega novorojenčka

K.B.
28. 09. 2016 14.02
12

Mlada Kitajka Liu Peihua iz mesta Guangdžu je bila popolnoma šokirana, ko je po porodu videla, da je njen dojenček brez oči. Zanjo je bilo to popolno presenečenje, saj pregledi pred porodom niso pokazali nikakršnih težav.

Mamica Liu Peihua je bila pred porodom na vseh potrebnih pregledih, a nihče ni mogel predvideti, da se bo njen sin rodil brez oči. Stanje, imenovano anoftalmija, je namreč nemogoče prepoznati z običajnimi pregledi in ultrazvokom. Prav zato je bil njen porod grenko-sladka izkušnja. Čeprav se je razveselila novorojenčka, je bila popolnoma presenečena, ko je videla, da je deček brez oči. Malček sicer ima očesni jamici in veki, a nima niti malo očesnega tkiva. Kot piše britanska zdravstvena služba NHS, je stanje, s katerim se je rodil – anoftalmija – izjemno redko in prizadene enega otroka na 100.000 rojstev. Pomeni pa, da bo deček vse življenje slep. Trenutno namreč ne poznamo zdravljenja anoftalmije, ki bi omogočilo otrokom, da spregledajo. Nekaterim v očesni jamici vstavijo umetne oči, da kosti okoli rastejo čim bolj normalno in da obraz ohrani normalno obliko.

Liu je svojega sina povila 20. septembra, trenutno pa je v stiku s specialisti iz večje bolnišnice v mestu Guangdžu, kjer bodo opravili več pregledov in preverili, ali bo imel otrok še kakšne druge motnje v razvoju, poroča People's Daily Online. Mati pravi, da je sicer njen sin tak kot drugi dojenčki, saj joka glasno, ko je lačen in ves čas maha z rokami.

Družina zdaj upa, da bo njihovi zgodbi prisluhnila tudi kakšna dobrodelna ustanova in pomagala dečku zagotoviti svetlejšo prihodnost. Mati pa je odločena, da bo v vsakem primeru sinu pomagala odrasti v čim bolj običajnega fanta.

 

Kaj je anoftalmija?

Anoftalmija je stanje, pri katerem se otrok rodi brez oči – brez enega ali obeh očes. Gre za zelo redko motnjo, ki pa je lahko povezana z drugimi motnjami v razvoju. Strokovnjaki predvidevajo, da je stanje posledica genske mutacije ali abnormalnih kromosomov. Verjamejo, da so za to krivi predvsem okoljski dejavniki, najbolj izpostavljenost rentgenskim žarkom, škodljivim kemikalijam, zdravilom, pesticidom, toksinom, sevanju ali virusom, ki povečujejo tveganje za anoftalmijo. Kljub vsemu raziskave še niso potrdile natančnega vzroka. Na žalost ne poznamo zdravljenja, ki bi otrokom z anoftalmijo povrnilo vid. Pomagajo pa jim z umetnimi očesi, da ohranijo normalen razvoj kosti okoli oči in s tem videz obraza.

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650