Pri demenci, ki za zdaj velja za neozdravljivo bolezen, so osiromašeni mišljenje, računske zmožnosti, učne sposobnosti, govorno izražanje in presoja. Upad omenjenih sposobnosti prizadene dnevne dejavnosti in opazno zmanjša sposobnosti obvladovanja čustev, socialnega vedenja ter motivacije.
Po nekaterih podatkih demenco povzroča več kot 200 različnih bolezni. Daleč najpogostejši vzroki zanjo pa so Alzheimerjeva bolezen, in sicer v 50 do 65 odstotkih, demenca z Lewyjevimi telesci v 10 do 15 odstotkih, ter mešane demence in okvara možganskega žilja.
Demenca se v največ primerih pojavi pri starejših ljudeh, najpogosteje po 65. letu starosti. Podatki kažejo, da je ta še neozdravljiva bolezen v strmem porastu. V letu 2008 so v Psihiatrični kliniki Ljubljana sprejeli 41 odstotkov več starejših kot leta 2000. Kar pri 30 odstotkih sprejetih je bila vzrok demenca, je po navedbah združenja Spominčica – slovenskega združenja za pomoč pri demenci, pojasnil psihiater Aleš Kogoj iz Psihiatrične klinike Ljubljana.
Napovedi pa so po njegovih navedbah še bolj skrb vzbujajoče. V naslednjih 10 letih se bo število obolelih za demenco povečalo za 40 odstotkov, v naslednjih 20 letih pa se bo podvojilo. Napoved ni optimistična: med tistimi, ki bodo dočakali 80 let, bo za demenco zbolel vsak peti, med vsemi, ki bodo dočakali 85 let, pa že vsak tretji človek.
Združenje Spominčica tudi letos ob svetovnem dnevu Alzheimerjeve bolezni organizira strokovno-informativno srečanje, tokrat v Domu starejših Fužine v Ljubljani.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV