Tinitus je strokovni naziv za stanje, ko oseba v glavi ali ušesih sliši zvonjenje, brnenje, šumenje, piskanje ali kakšne druge moteče zvoke, ki ne prihajajo iz okolice, ampak so prisotni le v bolnikovi glavi oziroma ušesih. Pri tinitusu gre namreč za okvaro slušnih celic, ki jo lahko povzroči več dejavnikov:
– izpostavljenost močnemu hrupu (na primer poslušanje glasbe na slušalke, pri zvočnikih v klubu oziroma na koncertu, hrup na delovnem mestu …);
– prekomerna psihična obremenitev in stres;
– hudo vnetje;
– poškodba slušnih celic;
– povečana količina tekočine v notranjem ušesu (t. i. Menierova bolezen);
– motnje obtoka.
Strokovnjaki opažajo, da se tinitus večkrat pojavlja pri bolnikih z anemijo, povezujejo pa ga tudi s prekomernim delovanjem ščitnice, poškodbami glave ter celo z nekaterimi antibiotiki.
Da ima težave s sluhom, je Lars opazil na dokaj nenavaden način. Ponoči se je zbujal zaradi hrupa, za katerega je bil prepričan, da prihaja iz prižgane televizije. ''Pogosto sem zaspal ob prižgani televiziji, ki pa je imela izključen zvok. Kljub temu sem se sredi noči zbudil in bil prepričan, da glasni zvoki prihajajo iz televizije. Le da sem potem presenečeno ugotovil, da je televizija po tiho ali da sploh ni prižgana. Takrat sem se tudi zavedel, da je z mano verjetno nekaj narobe,'' pravi glasbenik, ki je takoj, ko je izvedel za okvaro sluha, začel pridno uporabljati čepke za ušesa. A bilo je že prepozno. Njegove slušne celice so že bile poškodovane in zvonjenja v ušesih ni mogel več ustaviti.
Obstaja namreč več oblik tinitusa in od vrste okvare je tudi odvisno, ali lahko zdravniki moteče zvoke opravijo ali ne. Blažje oblike tinitusa po navadi celo minejo same od sebe ali pa jih otorinolaringolog odpravi z ustreznim zdravljenjem. Lahko se na primer odloči za terapijo z zdravili, ki spodbujajo obtok, lahko uporabi fiziološko raztopino ali hiperbarično kisikovo terapijo, ki se izvaja v komori z zvišanim pritiskom. Odvisno pač od tega, za katero obliko tinitusa gre in kaj je vzrok zanj. Najhujši pa je kronični tinitus, ki pomeni trajno šumenje v ušesih ali glavi in ga z omenjenimi metodami ni možno odpraviti. Edina rešitev za ljudi s kroničnim tinitusom je, da se naučijo živeti z nenehnim šumenjem, piskanjem in brenčanjem ter da se te moteče zvoke naučijo odmisliti.
To je moral naredili tudi Lars – naučil se je ignorirati moteče zvonjenje in zdaj nekako živi z njim. Hkrati pa na nevarnosti pogoste izpostavljenosti močnemu hrupu opozarja predvsem mlade, ki brezbrižno poslušajo glasno glasbo na slušalke ali pa obiskujejo koncerte ter klube, kjer so prav tako izpostavljeni glasnim zvokom. ''Če si opraskaš nos, se bo praska v kakšnem tednu dni zacelila. Če pa si poškoduješ oziroma okvariš sluh, tega ne moreš popraviti. Ko imaš enkrat težave s sluhom, lahko imaš težave za vedno in morda ti sluha ne bo več popravilo nobeno zdravilo,'' opozarja Lars.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV