Kar polovica nosečnic se med nosečnostjo torej sooča z bolečinami v križu – Zakaj? So to hormoni?
Večina žensk ima težave že od prej, zaradi slabe drže, ki se v nosečnosti samo poslabšajo. Obstaja pa tudi del žensk, ki ima težave samo zaradi nosečniških hormonov, predvsem je to zaradi hormona relaksina, ki sprošča vezi in mišice in včasih pripelje do nestabilnih sklepov. Navadno se to zgodi med obema črevnicama in križnico (sakroiliakalni sklep), ki zaradi elastičnosti vezi malenkost zdrsneta, kar povzroči bolečino.
Kako fizioterapija pomaga pri soočanju s temi bolečinami?
Pri težavah hormonske narave lahko delujemo podporno, da zagotavljamo stabilnost sklepov s pomočjo tistih vadb, ki delujejo na stabilizacijo trupa in medenice, manualne terapije in Bownove terapije. Pri tistih, ki so težave imele že prej, moramo bili usmerjeni predvsem v korekcijo drže. Večina jih ima namreč povečano ledveno krivino, kar je treba zavestno, z vadbo in spreminjanjem drže, zmanjšati na primerno velikost, to je okvirno debelina naše dlani. Tudi pri teh nosečnicah pride v poštev manualna terapija, ker je večina mišic zategnjenih in zakrčenih.
Torej: Na eni strani so terapije, na drugi strani pa samodisciplina in vaje?
Tako je. Vedno je kombinacija vsega in nikoli ni samo ena oblika terapije, ki bi bila univerzalna za vse. Ter seveda vaje ...
Kaj pa opažate pri nosečnicah, ki vas obiščejo? Kaj so njihove najpogostejše težave?
To je zelo odvisno od tega, kako dolgo traja njihova nosečnost. Nekatere pridejo že zelo zgodaj, v prvem trimesečju, ker jih boli hrbtenica ali pa zato, ker so imele težave že prej in se želijo povečani bolečini v nosečnosti izogniti. Kasneje, proti koncu drugega trimesečja ali pa v začetku tretjega, pridejo predvsem zaradi bolečin v križu. Načeloma je to na prehodu z ledvene na križno hrbtenico. Takrat so pogoste še bolečine v predelu lopatic in mravljinčenje po rokah.
Koliko časa morajo obiskovati terapije?
Če pridejo v drugem ali tretjem trimesečju nosečnosti, priporočam terapije enkrat tedensko do razrešitve težav in nato po potrebi. Tistim, ki so imele težave že prej, to pomaga, da pridejo skozi nosečnost brez bolečine (oziroma da je ta dobro obvladljiva). Spet druge pridejo zgolj zato, da se »pocrkljajo«, razvajajo in da se same dobro počutijo.
Ignoriranje teh težav sicer lahko vodi tudi do poslabšanja po samem porodu, kajne?
Ja, predvsem je to zaradi slabe drže. Predhodne težave se z nosečnostjo poslabšajo, pri tem nosečnice ne ukrepajo in nato se po porodu te težave samo še povečajo. Največkrat gre za slabo povečano ledveno in/ali prsno krivino in medenico, nagnjeno naprej, kar kasneje (skupaj z dvigovanjem otroka, sklanjanjem naprej k dojenčku, dojenjem) še poveča pritisk na celotno hrbtenico in obremenjuje mišice ter vezi. Pogosto se razvijejo bolečine med lopaticama kot pekoč občutek ali tiščanje. Vse skupaj se torej samo stopnjuje ...
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV