Naše zapestje je namreč sestavljeno iz zapestnih koščic in prečne zapestne vezi. Med njima pa poteka zapestni kanal, skozi katerega gredo kite in mediani živec, ki je odgovoren za oživčenje mišic rok. Ko pride do vnetja mišic, te lahko utesnijo mediani živec in takrat občutimo bolečine. Do težav pa ne prihaja le pri ljudeh, ki pri delu uporabljajo tipkovnico in miško, ampak tudi pri kolesarjih, tovarniških delavcih, glasbenikih in drugih, ki pri svojem delu uporabljajo ponavljajoče se gibe. Poleg tega je otekanje mehkih tkiv pogosto še v nosečnosti, menopavzi, pri revmatoidnem artritisu.
Zakaj nekateri razvijejo bolečine pri ponavljajočih gibih, spet drugi ne, kljub številnim raziskavam še vedno ni znano. Strokovnjaki iščejo vzroke v genih, psiholoških in fizioloških dejavnikih, nekateri predvidevajo, da bi bil morda lahko vzrok v tem, da možgani prizadetim mišicam pošiljajo napačne signale. Kakor koli že, najboljše zdravilo proti bolečinam je počitek in izogibanje gibom, ki so bolečino izzvali. A ker je ponavadi to težko izvedljivo, vam bo pomagala tudi opornica za zapestje, podpora za podlaket pri tipkovnici ter pri podlagi za miško. Oteklino in bolečino bodo zmanjšala nesteroidna protivnetna mazila ali nekatera zeliščna mazila ter protibolečinske tablete. Če se težave tudi po tem ne nehajo in so že prisotni znaki hujše okvare živca, potem je potrebno kirurško zdravljenje.
Še nekaj nasvetov za preprečevanje bolečin v zapestju:
- Ko ni nujno, se izognite uporabi računalnika oziroma vzrokom za nastanek bolečine.
- Uporabljajte tipkovnico in miško z mehkimi tipkami ter z oporo za podlakti.
- Uporabljajte vse prste za tipkanje po tipkovnici.
- Pogosto naredite premor in si spočijte.
- Pazite, da so roke in prsti topli, saj so poškodbe precej pogostejše, če imate mrzle, neogrete mišice in kite.
- V teh hladnih dneh nosite rokavice.
- Prisluhnite svojemu telesu. Bolečina je znak, da je nekaj narobe in nas opozarja na to, da je treba neko dejavnost prekiniti, da ne bi prišlo še do hujših okvar.
Seveda pa se o uporabi zdravil posvetujte s svojim zdravnikom. Zagotovo pa se morate pri njem oglasiti, ko zapestje postane okorno, pordelo, ko bolečino začne spremljati mravljinčenje ali odrevenelost. Ta vam bo morda predpisal tudi vaje za krepitev mišic zapestnega sklepa, s katerimi boste povečali čvrstost in gibljivost zapestja.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV