Vizita.si
Jetra

Bolezni

Znaki, da imate zamaščena jetra

V.H.
02. 06. 2024 04.29
2

Sedeč način življenja, nezdrave prehranjevalne navade, onesnažen zrak, kajenje, alkohol, stres in pomanjkanje spanja, vse to in še več lahko vpliva na naša jetra. Bolezen zamaščenih jeter večkrat poteka tiho, a jo po določenih znakih lahko tudi prepoznamo. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Jetra imajo pomembno vlogo v našem telesu, saj ga tudi čistijo in delujejo kot filter, ki odstranjuje iz njega vse odpadne snovi in toksine, ki smo jim vsakodnevno izpostavljeni. 

Vse, kar morate vedeti o razstrupljanju
Preberi še
Vse, kar morate vedeti o razstrupljanju

Obdelati in presnoviti morajo vse, kar zaužijemo, popijemo, vdihnemo ali nanašamo na svojo kožo, a včasih jih nehote lahko tudi preveč obremenimo. 

Kaj se zgodi, če je vaše telo 'zakisano'?
Preberi še
Kaj se zgodi, če je vaše telo 'zakisano'?

Kaj je bolezen zamaščenih jeter?

Do zamaščenih jeter pride, ko se v njih začne prekomerno nabirati maščoba, kar povzroči poškodbe, zaradi katerih ne morejo več optimalno opravljati svoje funkcije oziroma ne morejo več izločiti vseh strupov. 

Kakšna je vloga maščob pri vzdrževanju zdrave telesne teže?
Preberi še
Kakšna je vloga maščob pri vzdrževanju zdrave telesne teže?

Če maščobe, ki se nabirajo v jetrnih celicah presežejo pet odstotkov celotne mase jeter, pa že lahko govorimo o zamaščenosti. V primeru, da tega ne zdravimo, lahko bolezen napreduje  v cirozo in tudi končno odpoved jeter. 

Jetra so izjemen pomemben organ v našem telesu.
Jetra so izjemen pomemben organ v našem telesu.FOTO: iStock

Kakšni so simptomi?

Če se v jetrih začne nabirati preveč maščobe, nam to lahko povzroči nemalo zdravstvenih težav, kar se začne odražati tudi na našem počutju. 

Okužba jeter, ki se prenaša preko krvi
Preberi še
Okužba jeter, ki se prenaša preko krvi

Prvi znaki, ki lahko nakazujejo na zamaščena jetra, so od utrujenosti, napihnjenosti, slabosti, zaprtja, občutka nelagodja v trebušnem delu, težav s kožo in slabše imunske odpornosti do pridobivanja odvečnih kilogramov in maščobe. 

Ste vedeli, da alkohol ne vpliva slabo le na vaša jetra?
Preberi še
Ste vedeli, da alkohol ne vpliva slabo le na vaša jetra?

Kateri so najpogostejši razlogi?

Poleg genske predispozicije lahko pride do zamaščenih jeter zaradi zlorabe alkohola, debelosti, hiperlipedimije, sladkorne bolezni in nasploh nezdravega načina življenja. 

En teden je vsak dan pila pivo. Zgodilo se je to
Preberi še
En teden je vsak dan pila pivo. Zgodilo se je to

Alkohol je pogost krivec za zamaščenost jeter, medtem ko je v zadnjih letih večkrat diagnosticirana tudi nealkoholna zamaščenost jeter. 

Kako si lahko pomagamo? 

V primeru, da bolezen še ni preveč napredovala, lahko že veliko naredimo s spremembo življenjskega sloga, in sicer tako, da se odpovemo določenim nezdravim navadam. Jetra imajo namreč tudi sposobnost samobnavljanja. Vsekakor pa je ob težavah dobro obiskati zdravnika, ki lahko postavi natančnejšo diagnozo in predpiše ustrezno zdravljenje. 

Za začetek lahko izboljšamo svoj življenjski slog.
Za začetek lahko izboljšamo svoj življenjski slog. FOTO: Dreamstime


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650