Čeprav zaradi inkontinence trpi več milijonov ljudi, se o njej še vedno premalo govori. Posameznikom, ki se morajo z njo soočiti, lahko predstavlja zdravstvene, higienske in socialne težave. Večinoma doleti predvsem starejše ženske, a se lahko pojavi tudi že pred 35. letom starosti. Gre za nehoteno uhajanje urina zaradi najrazličnejših vzrokov, pa naj si bo to preveč aktiven mehur, slabše vezivno tkivo, oslabele mišice medeničnega dna, hormonske spremembe, izpostavljenost vsakodnevnemu stresu in še in še. Pri tem je dobro vedeti, da se ne razlikujejo samo vzroki, ampak prav zaradi njih poznamo tudi več vrst inkontinence. Toda brez skrbi, saj za vse obstaja preprosta in učinkovita rešitev, o kateri si lahko več preberete v nadaljevanju.
Urgentna, stresna ali mešana inkontinenca: Kakšni so simptomi?
Inkontinenco lahko prepoznate po tipičnih znakih, kot so uhajanje urina, pogosto odvajanje, četudi mehur še ni poln in nujno tiščanje na vodo. Na podlagi simptomov lahko določimo tudi vrsto inkontinence, zaradi katere imamo številne nevšečnosti.
Urgentna inkontinenca
Zanjo je značilno, da ne zmoremo zadrževati urina, ko enkrat začutimo, da nas tišči. Temi simptomu se pridružujejo še drugi, kot je pogosta, skoraj nenehna potreba po uriniranju ne glede na to, kdaj smo bili na stranišču, zaradi česar imamo lahko tudi težave s spanjem. Včasih lahko spijemo preveč ali premalo tekočine, medtem ko je med vzroki lahko tudi infekcija ali pa so krivi celo naši receptorji, ki možganom sporočajo, da je mehur bolj poln, kot je v resnici.
Stresna inkontinenca
Stresna inkontinenca se najpogosteje pojavlja pri ženskah in se kaže v nepričakovanem uhajanju urina že zaradi manjših naporov, kot so na primer kašljanje, kihanje, smejanje, tek in poskoki. Tudi ko dvigujemo kaj težkega, lahko nehote povečujemo pritisk na mehur. Največkrat je povezana z oslabljenimi in utrujenimi mišicami medeničnega dna, ki podpirajo mehur ter se ne morejo več dovolj skrčiti, da bi lahko zadržale celoten urin.
Mešana inkontinenca
Mešana inkontinenca je kombinacija stresne in urgentne inkontinence, kar pomeni, da imamo težave z uhajanjem urina ob pritisku ter še prekomerno aktiven mehur. Običajno je eno stanje bolj izraženo kot drugo, zato se moramo osredotočiti na znake, ki prevladujejo.
Rešitve, ki nam lahko pomagajo pri težavah z inkontinenco
Če imamo težave z uhajanjem urina, je priporočljivo, da se odpravimo na pregled, pri katerem lahko izključijo morebitno okužbo sečil, hkrati pa lahko s pravočasnim zdravljenjem preprečimo, da bi naše težave postale kronične. V začetni fazi si lahko pomagamo z vajami za krepitev mišic medeničnega dna, ki so poznane kot Keglove vaje, ali poskusimo trenirati svoj mehur.
V pomoč so nam vedno lahko tudi posebni vložki, ki so sicer videti kot običajni, a so prilagojeni prav urinski inkontinenci in so zaradi tega primernejši, hkrati pa so še izjemno diskretni.
Vložki TENA Lady so zasnovani za vpijanje redkih tekočin, kot je urin, in imajo trojno zaščito: pred iztekanjem, neprijetnim vonjem in vlago. Urin zelo hitro vpijejo, posebna mikrozrnca pa ga v obliki gela zadržijo v jedru, obenem pa preprečujejo nastanek neprijetnega vonja. Tako koža ostane suha in zato ne prihaja do draženja in poškodb.
Preizkusite jih tudi sami, svoj brezplačni vzorec naročite TUKAJ. In spet zaživite varno, sproščeno in aktivno.
Sponzorirana vsebina